دکتر سیف: نیازمند یک نهاد برنامه ریز در حوزه بانکی هستیم

بانک و بیمه - فرازنیوز: مدیرعامل بانک کارآفرین معتقد است که در شرایط فعلی فقدان یک نهاد برنامه ریز که بتواند برنامه های بنگاه های اقتصادی و بانک ها را با یکدیگر موزون کند و آهنگ مشترکی از عملکردشان خارج شود، به شدت احساس می شود چرا که در این زمان است که بانک می تواند کار خود را انجام دهد و تولیدکننده نیز از سود موردنظرش برخوردار شود.
کد مطلب: 34435| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۳/۷ ۱۵:۳:۱۰| نسخه چاپی
دکتر سیف: نیازمند یک نهاد برنامه ریز در حوزه بانکی هستیم

به گزارش فرازنیوز(faraznews.com)، دکتر ولی الله سیف در ميزگرد نقش بازار پول و سرمايه در تامين مالي توليد در دومين روز از بيست و سومين همايش سالانه سياست هاي پولي و ارزي  با  اشاره به مباحثی که در زمان تاسیس صندوق ذخیره اری مطرح بود،اظهار داشت:در آن مقطع زمانی برای خارج شدن منابع صندوق ذخیره ارزی از بودجه و استفاده خاص از آن، مباحث مختلفی مطرح شد  اما ما پیشنهاد کردیم برای استفاده بهتر از منابع این حساب بخشی از آن  را تبدیل به افزایش سرمایه بانک ها کنیم.
وی افزود:این موضوع بدان معنا است که  با جذب منابع حساب ذخیره ارزی در بانک ها ما اجازه نمی دهیم  این منابع به صورت یکبار مصرف در بیاید و یا از بین برود اما  متاسفانه با نگه کمیته تخصیص منابع حساب ذخیره ارزی این اتفاق به وقوع نپیوست.
مدیرعامل بانک کارآفرین تصریح کرد:نمایندگان بخش صنعت و بازرگانی حاضر در کمیته تخصیص منابع حساب ذخیره ارزی این برداشت را داشتند که بانک ها می خواهند با جذب منابع حساب ذخیره ارزی  به نفع خودشان عمل کنند اما نمی دانستند که بهره برداران از منابع بانک ها در وهله نخست صاحبان صنایع و بازرگانان هستند.
 به گفته  سیف اگر اين امر اتفاق افتاده بود علاوه بر افزایش سرمايه بانکها،این بنگاه ها اقتصادی از توانمندي بيشتري برخوردار بودند و محدوديت های فعلی در تامين مالي بخش توليد نیز وجود نداشت.
وی در ادامه  با  برشمردن  ویژگی ها و شاخصه هایی که از منابع بانکی استفاده می کنند،متذکر شد:بانک ها  به موسسات و شرکت هایی که برنامه هایشان با ریسک کمتر ی انجام شود  راحت تر تسهیلات اعطا می کنند؛ درخواست های مطروحه براساس اولویت مورد بررسی قرار می گیرد و به بهترین گزینه تعلق می گیرد البته این موارد تنها در صورتی محقق می شود که  با یک سیستم دستوری و  دولتی بانکی را  مکلف به پرداخت های خارج از رویه  نکنند.
مدیرعامل بانک کارآفرین خواستار بررسي دقيق درصد اعطای تسهيلات بانک هاي دولتي با آزادي عمل و نگاه کارشناسي و به دور از تکليف شد.
به گفته  سیف  باید این ارزیابی صورت گیرد تا مشخص شود که چند درصد از تسهیلات نظام بانکی دولتی در آزادی عمل اختصاص  داده شده است  چرا که این روش موجب هدر رفتن منابع بانک می شود  و آثار تخریبی خود را به جای می گذارد.
وی در ادامه این سخنرانی به میزان نرخ سود تسهیلات بانکی نیز پرداخت و گفت:برخی بر این باورند که ما باید نرخ  این تسهیلات را همزمان با بالا رفتن نرخ تورم افزایش دهیم اما  در شرایط  حاضر که تورم 30درصد است ما به چه صورت می خواهیم نرخ سود تسهیلات خود را  به این میزان برسانیم.
دکتر سیف به فاصله و شکاف نرخ سود و نرخ تورم به عنوان یک عامل تاثیرگذار بر منابع بانک ها اشاره کرد و اظهار داشت::قدرت واقعی بانک ها در جذب سپرده ها است اما  زمانی که بیشترین سود تجهیز منابع بانکی 24 تا 25 درصد است که  4تا 5درصد آن نیز صرف مخارج بانک می شود  ما به چه صورت می خواهیم سود 30درصدی به تسهیلات بانکی پرداخت کنیم.
وی تاکید کرد: نابرابری نرخ سود تسهیلات بانکی با  میزان تورم موجود در جامعه موجب می شود که در اعطای  تسهیلات به واحدهای تولیدی مشکلاتی  به وجود آید و تولید واقعی از دستیابی به تسهیلات محروم شود.علاوه براین واحدهای تولیدی نتوانند عملکرد خود را با میزان تورم حاکم بر جامعه وفق دهند،مطالبات معوقه بالا رود و حجم مطالبات نظام بانکی افزایش یابد.
دکتر سیف متذکر شد:ما باید مبنا را تغییر دهیم  و تنها به  مباحثی با دستوالعمل اقتصاد خرد نپردازیم.پرداختن به موضوعاتی با نگاهی کلان  باید در دستور کار نظام بانکی کشور قرار گیرد.
 مدیرعامل بانک کارآفرین در رابطه با انتقاداتی که نسبت به عدم اقتدار بانک مرکزی مطرح می شود  نیز گفت:واقعیت این است که ما نیازمند بانک مرکزی مقتدر بدون سیاست های تکلیفی هستیم تا در مقابل خواسته های خارج از  رویه مقاومت کند و اجازه ندهد موضوعی غیرقانونی به نظام بانکی کشور تحمیل شود.

وی خاطرنشان کرد:به اعتقاد بنده نظام بانکی  کشور  به عنوان  تنها نهاد فعال در بازار پولی و کوتاه مدت  باید در مرحله نخست وجه قالب  سرمایه در گردش خود را به شرکت های تولیدی اختصاص دهد و پس از آن است که می تواند10 تا 15 درصد  سرمایه ها  را به سمت سرمایه گذاری رهنمون کند.
در ادامه  این میزگرد سیف با اشاره به سیاست بانک مرکزی برای جلوگیری  از ورشکستگی  بانک های کشور  تاکید کرد: بانک مرکزی با حساسیت فراوان و اتخاذ تصمیمات درس و منطقی به گونه ای عمل می کند تا از ورشکستگی نظام بانکی کشور جلوگیری کند.اللبته یکی از وظایف بانک مرکزی، ایجاد تور محافظتی برای بانک هاست تا هیچ بانکی ورشکست نشود.
وی  با طرح این موضوع که نظام بانکی سالم و باثبات،نظام بانکی است که با حساب و کتاب برنامه ریزی کند،افزود:سیاست های این حوزه باید به گونه ای تدوین شود که علاوه بر جلوگیری از ورشکستگی بانک ها به سودآوری آنها نیز منجر شود.
گفتنی است، در این میزگرد، علاوه بر ولي اله سيف، ، محمد طالبي مدير عامل بانک کشاورزي، پدرام سلطاني نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران، يحيي ال اسحاق رئيس اتاق بازرگاني تهران، حسيني معاون سازمان بورس و فرشيد عظيمي از بانک مرکزي حضور داشتند.

کد مطلب: 34435| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۳/۷ ۱۵:۳:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶  ,   June 23, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.