از خواب دیدن لاریجانی تا مقایسه وزیر با عادل فردوسی‌پور!

مجلس و دولت - فرازنیوز: رئیس ‌مجلس خطاب به نمایندگانی که در نطق‌های خود شعر سروده بودند و به هنگام غیرعلنی بودن جلسه دور وی جمع شدند گفت: اینجا را خلوت کنید، دیشب خواب حافظ را دیدم که شماها را لعن می‌کرد!
کد مطلب: 36311| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۵/۲۵ ۱۰:۳۶:۱۰| نسخه چاپی
از خواب دیدن لاریجانی تا مقایسه وزیر با عادل فردوسی‌پور!

به گزارش فرازنیوز،  آخرین جلسه بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی حسن روحانی  دقایقی پیش با رای اعتماد به 15 وزیر و عدم رای اعتماد به 3 وزیر پیشنهادی در حالی به پایان رسید که با حواشی جالبی همراه بود.

*نماینده مردم میاندوآب که بعد از قاضی‌پور قصد مخالفت با وزیر نیرو را داشت، با مخالفت لاریجانی مواجه شد؛ رئیس مجلس ابتدا می‌گفت که این نماینده به دلیل آنکه به عنوان مخالف ثبت‌نام نکرده نمی‌تواند با استفاده از وقت دیگران، نطق کند اما رئیس جلسه بعد از مطالعه آیین‌نامه نظرش تغییر کرد؛ این نماینده در ابتدای نطق خود گفت:‌ یک آذری می‌خواهد فارسی صحبت کند اما رئیس می‌خواهد حالش را بگیرد.

*وقتی نوبت به بررسی رای اعتماد وزیر پیشنهادی ورزش رسید پای فردوسی‌پور مجری برنامه 90 نیز به میدان آمد چرا که قاسم احمدی‌لاشکی در حمایت از وزیر ورزش گفت:‌ آقای سلطانی‌فر اطلاعات ورزشی‌اش از فردوس، فردوسی، فردوسی‌پور بیشتر است.

*بعد از پایان سخنان مخالف و موافق وزارت پیشنهادی، نوبت به حسن روحانی رسید تا از وزرای پیشنهادی‌اش دفاع کند. او در مقدمه سخنانش با بیان اینکه به دلیل خستگی نمایندگان قصد دارد سخن را کوتاه کند با استقبال احسنت‌، احسنت نمایندگان مواجه شد و سپس خطاب به آنها گفت که معلوم است که خسته هستید؛ می‌دانم چهار روز پشت این صندلی‌ها نشستن و بحث و بررسی کردن کار آسانی نیست.

*رئیس‌جمهور به هنگام معرفی رحمانی‌فضلی گفت که این وزیر پیشنهادی به آذری و کردی می‌تواند صحبت کند و البته در واکنش به استقبال نمایندگان گفت که از رحمانی‌فضلی می‌خواهد که هم کردی و هم آذری صحبت کند.

*وقتی رئیس‌جمهور دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش را فراموش کرده بود نمایندگان یک صدا به روحانی یادآوری کردند که وی خطاب به نمایندگان گفت معلوم شد که خیلی هم خسته نیستید.

*روحانی در پایان سخنان خود گفت: برخی نوشته‌اند که من خوشحال می‌شوم چند وزیرم رای نیاورند اما الان می‌گویم که می‌خواهم همه وزرایم رای بیاورند.

*هنگام رای‌گیری شد و برابر آیین‌نامه وزرای پیشنهادی جلسه علنی را ترک کردند؛ صف طولانی برای رای‌دادن تشکیل شد و علی لاریجانی حضور 281 نماینده در صحن علنی مجلس را یک استثناء خواند و گفت مثل اینکه همه احساس وظیفه کردند که در رای‌گیری حاضر شوند.

*حجت‌الاسلام بزرگواری نماینده مردم کهگیلویه به هنگام انداختن رای خود به صندوق با حالت خاصی این کار را می‌کرد به طوری که لاریجانی خطاب به وی گفت:‌آقای بزرگواری ژست خیلی عجیبی بعد از آن نطق کذایی گرفته‌اید.

*نمایندگان بعد از شرکت در رای‌گیری، از فرصت استفاده کرده و نماز را در صحن مجلس اقامه کردند جالب اینکه نماز در سمت راست هیئت رئیسه به امامت محمد دهقان، در سمت چپ به امامت حجت‌الاسلام سلیمی برگزار شد.

*لاریجانی که به هنگام اخذ رای نمایندگان بیکار شده بود از هیچ شوخی ممکن در این مدت با نمایندگان دریغ نکرد. او خطاب به نمایندگانی که در حال رای‌دادن بودند گفت:‌با توجه به استقبال زیاد از رای دادن، می‌خواهیم وقت رای‌گیری را تمدید کنیم؛ وی دقایقی بعد به قطع تلفن‌ها اشاره و بدون مقدمه گفت:‌ قطع تلفن‌ها تجربه خوبی برای برقراری نظم بود.

*هنگامی که چند نماینده و البته آنها که در نطق‌های خود شعر سروده‌ بودند به هنگام غیرعلنی بودن جلسه دور لاریجانی جمع شده بودند، رئیس مجلس خطاب به آنها گفت: اینجا را خلوت کنید، دیشب خواب حافظ را دیدم که شماها را لعن می‌کرد.

نوبت عصر صحن علنی مجلس به دلیل نزدیکی زمان به اخذ رای گیری برای وزرا پیشنهادی روحانی بسیار داغ و پرحاشیه بود.

* احمد توکلی نماینده مردم تهران با مخالفت خود با وزیر پیشنهادی نفت این فضا را داغ تر کرد، توکلی پیش از این در موافقت با کلیت برنامه ها و وزیران روحانی صحبت کرده بود اما به گفته خودش سه شنبه شب به این نتیجه رسیده بود با زنگنه مخالفت کند. پس از پایان اظهارات توکلی نمایندگان با فریادهای احسنت از وی حمایت کردند.

* عبدی نماینده خرم آباد که در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت صحبت می کرد گفت: یک هفته است که در مسائل وزارت نفت وارد شده ام و بررسی می کنم. وی اظهاراتش را مرتبط با همین یک هفته دانست.

* پس از سخنرانی توکلی، الیاس نادران، زارعی و توکلی برگه ای را امضا کرده و به زاکانی نماینده تهران که قرار بود در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت صحبت کند دادند، زاکانی که برای مخالفت با زنگنه به پشت تریبون رفت گفت: آقایان نادران، امیرآبادی و زارعی صحت اظهارات توکلی را تایید کردند. علیرضا زاکانی نماینده تهران پیش از این نیز با نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نیز مخالفت کرده بود. وی این بار در مخالفت با زنگنه اظهاراتش را مستند به مدارکی می کرد که در پوشه ای به همراه داشت.

* وی در اظهاراتش به حلقه سه نفره با حضور زنگنه برای قراردادهایی مثل استات اویل، توتال و کرسنت اشاره کرد. در پایان صحبت های زاکانی که به دلیل کمبود وقت بسیار سریع بود بخشی از نمایندگان فریادهای احسنت خود وی را تایید کردند.

* عبداللهی نماینده ماه نشان و رئیس سابق کمیسیون تلفیق که سابقه 26 ساله در مجلس شورای اسلامی دارد و پیش از این در موافقت با وزیر اقتصاد صحبت کرده بود موافقت با وزیر پیشنهادی نفت را نیز در کارنامه خود ثبت کرد.

* در میانه سخنرانی عبداللهی در خصوص حیف و میل ها در بیت المال و این که حیف ها بیشتر از میل ها اما توجه مردم به میل ها، توکلی نماینده مخالف وزیر پیشنهادی نفت آئین نامه مجلس را به نشانه اعتراض و تذکر بالا برد.

توکلی برای اعلام تذکر خود به هیئت رئیسه رفت. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به نظر می رسید تذکرات توکلی را به دقت گوش کرده است خطاب به آقای عبداللهی گفت: آقای عبداللهی اظهار داشتند که اگر ما به ایشان (زنگنه) رای ندهیم و مخالفت کنیم در دامن دشمن افتاده ایم، این اظهارات اشتباه است. افراد می توانند با وزرا پیشنهادی مخالفت کنند. علی لاریجانی همچنین در خصوص اظهارات عزیزی نماینده اردل و فارسان که پیش از عبداللهی در موافقت با زنگنه صحبت کرد و اعلام کرده بود که آقای توکلی تایید کرده اند که وزیر پیشنهادی نفت با تقواست گفت: آقای توکلی به متخصص بودن وزیر پیشنهادی تاکید کردند.

* با پایان تذکرات لاریجانی توکلی نماینده تهران دیگر آئین نامه خود را به نشانه اعتراض بالا نبرد.

* زمانی که عبداللهی نماینده ماه نشان در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت صحبت می کرد خطاب به نمایندگان گفت: زمانی که احمدی نژاد رفت خانه نشینی کسی به وی اعتراض کرد؟ در این هنگام مهدی کوچک زاده نماینده تهران فریاد زد، من اعتراض کردم. این اقدام او چند ثانیه ای نظم مجلس را به هم زد.

* عزیزی نماینده اردل و فارسان که در موافقت با زنگنه وزیر پیشنهادی نفت صحبت می کرد در قسمتی از نطقش گفت: ما باید وزیر اقتصاد دولت احمدی نژاد را به خاطر اختلاف سلاخی می کردیم.

* در تمام مدت موافقت و مخالفت نمایندگان با زنگنه، ترکان که امروز سرمقاله اش در روزنامه شرق دردسرساز شده بود کنار زنگنه نشسته بود. برخی از نمایندگان معتقدند اظهارات ترکان باعث شده تا نمایندگان مجلس طی تصمیمی نانوشته به وزرا پیشنهادی روحانی حداقل رای را بدهند.

* نشستن نمایندگان در ردیف اول که مخصوص وزرای پیشنهادی است، امروز هم حاشیه ساز شد و ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه را مجبور کرد در ردیف دوم دنبال صندلی برای نشستن بگردد.

* زنگنه وزیر پیشنهادی نفت در دفاعیاتش این شبهه را که 37 میلیارد دلاری که در دوره وزارتش ایران باید به مجامع بین المللی به عنوان قرامت بپردازد را رد کرد و اعلام کرد این حرف ها جنگ روانی است.

* زنگنه همچنین در قسمت دیگری از دفاعیاتش خطاب به نمایندگان گفت: بریدن دست های خائن از بیت المال مسلمین سخت است. شما باید به من کمک کنید. وی همچنین اعلام کرد من برای تصدی وزارت دروغ نمی گویم، از وزارت اشباع شده ام. (وی 22 سال وزارت دارد و 8 بار از مجلس رای اعتماد گرفته است).

* وزیر پیشنهادی نفت در پاسخ به سوال خبرنگاران که علی لاریجانی خواستار پاسخ به آن ها شده بود در خصوص اخذ رشوه در زمان وزارتش گفت: پس از این که در قرارداد کرسنت متوجه رشوه ها شدم بلافاصله برخورد کردم، از رشوه های قرارداد توتال هیچ خبری ندارم، اورینتال کیش را هم باز نکنید، یک شرکتی از سپاه به یک فردی از سپاه رشوه داد. زنگنه همچنین در پایان خطاب به نمایندگان گفت من را به هتل پنج ستاره نمی فرستید من را به خط مقدم مقابله با تحریم ها می فرستید.

* درمیان صحبت های زنگنه، توکلی نیز آئین نامه مجلس را به نشانه تذکر بالا گرفت.

* پس از پایان سخنرانی زنگنه تعدادی از نمایندگان به نزد وی رفته و به وی تبریک گفتند و روبوسی کردند.

* الیاس نادران نماینده تهران از مخالفان زنگنه پس از پایان نطق او به سراغ وزیر پیشنهادی نفت رفت و با او گفت و گو کرد.

* در جلسه نوبت عصر که به راند پایانی مسابقه رای اعتماد نزدیک می‌شدیم وزرا پیشنهادی روحانی شخصا وارد عرصه رایزنی ها شدند. ربیعی وزیر پیشنهادی کار و رفاه اجتماعی با الیاس نادران نماینده تهران و عطاء الله حکیمی گپ و گفتی کردند. علاوه بر این نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نیز به داخل جایگاه نمایندگان آمده بود و با تاج گردون و گچ ساران و سایر نمایندگان گفت و گو می کرد.

* در میانه سخنرانی نمایندگان مخالفت و موافق برای وزیر پیشنهادی نیرو در یکی از چهار ردیف مجلس حدود 20 نماینده روی صندلی های خود نشسته بودند و باقی نمایندگان در حال گفت و گو با وزیران و سایر همکاران خود بودند اما این تصویر از شبکه خبر پخش نمی شد و فقط تصاویر نمایندگانی که روی صندلی خود نشسته بودند پخش می شد. در نهایت این بی نظمی و شلوغی باعث تذکر لاریجانی شد هر چند نمایندگان توجهی نکردند.

* نمایندگان مخالف و موافق وزیر پیشنهاد نیرو هیچ کدام در مخالفت و موافقت با شخص وزیر صحبت نکردند و تنها در نطق های خود مطالبات و مشکلات حوزه های انتخابی شان را اعلام می کردند.

* زمانی که چیت چیان وزیر پیشنهادی نیرو می خواست صحبت کند علی لاریجانی ریاست مجلس به وی گفت: به قیافه مهندس چیتچیان می آید که 10 دقیقه بیشتر نمی خواهند صحبت کنند. این اظهارات لاریجانی به این علت بود که رئیس جمهور باید از وقت وزرا برای دفاع از آن ها در پایان جلسه رای اعتماد استفاده کند ولی به نظر می رسد وزرا پیشنهادی وقت زیادی برای رئیس جمهور باقی نگذاشتند.

* در این میان خانم های نماینده مجلس در طول 7 جلسه بررسی رای اعتماد برای هیچ یک از وزرا به عنوان موافق و مخالف صحبت نکردند، حتی کوچکترین تذکری هم نسبت به اتفاقات مجلس ندادند و در حلقه های رایزنی نمایندگان هم شرکت نکردند.

*با توجه به اینکه نمایندگانی که برای شمارش آرا از پیش انتخاب شده‌ بودند تنها کسانی بودند که می‌توانستند در جایگاه هیئت رئیسه حضور یابند تعدادی از نمایندگان با حضور در مقابل جایگاه هیئت رئیسه از لاریجانی درباره نتایج‌ آرا سوال می‌کردند که وی در یک مرتبه خطاب به آنان گفت صبر کنید، صندوق‌های مناطق صعب‌العبور هم هست که باید برسد.

*علی لاریجانی به هنگام قرائت نتایج شمارش آرای اعتماد به وزرای پیشنهادی، رای علی طیب‌نیا که 274 رای از 284 رای ماخوذه را کسب کرده بود استثنایی و رای نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را که تنها با اختلاف یک رای از ریاست ساختمان اصلی وزارت آموزش و پرورش محروم شد را ناپلئونی خواند.

*در حالیکه منادی عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که برای نمایندگان شام تدارک دیده شده است اما اکثر نمایندگان به محض پایان جلسه علنی ساختمان مجلس را ترک کردند گویا فعالیت سنگین این چهار روز آنها را حسابی خسته کرده بود.

کد مطلب: 36311| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۵/۲۵ ۱۰:۳۶:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶  ,   July 21, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.