اوباما عقب نشینی کرد / جنگ سوریه مشروط شد

تحولات جهانی - فرازنیوز: رئیس جمهور امریکا امکان توقف طرح‌حمله نظامی به سوریه را به موافقت دمشق با کنترل بین‌المللی بر تسلیحات شیمیایی این کشور عربی منوط کرده است.
کد مطلب: 36718| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۶/۱۹ ۱۲:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
اوباما عقب نشینی کرد / جنگ سوریه مشروط شد

به گزارش فرازنیوز، باراک اوباما در مصاحبه با «ولف بلیتزر» سی‌ان‌ان گفته است: در صورتی که سوریه تسلیحات شیمیایی خود را تحت کنترل بین‌المللی قرار دهد، از حمله احتمالی به این کشور صرف‌نظر خواهد کرد.


رئیس جمهور امریکا در عین حال افزود: «ما چنین نشانه‌هایی را تاکنون مشاهده نکرده‌ایم. به نظر من، این حقیقت که من و دولت امریکا گفته‌ایم درباره این موضوع جدی هستیم، مباحث جالبی را موجب شده است.»

نمایندگان کنگره امریکا در حالی همچنان درباره مجوز حمله نظامی به سوریه بحث و گفت‌وگو می‌کنند که روسیه روز دوشنبه (۹ سپتامبر، ۱۸ شهریور) به سوریه پیشنهاد داد، تسلیحات شیمیایی خود را تحت کنترل و نظارت بین‌المللی قرار دهد.

رئیس جمهور امریکا با وجودی که پیشنهاد روسیه را در امکان «برون رفت» از بحران سوریه مؤثر دانست، گفت، امریکا با تلاش برای تصویب طرح اقدام نظامی علیه سوریه، به فشارهای خود بر دمشق ادامه خواهد داد. 

اوباما این ایده را «تحول بالقوه مثبت» و در عین حال یک تاکتیک احتمالی ممانعت‌آمیز دانست و افزود، واشنگتن با مسکو و جامعه‌جهانی برای «مشاهده امکان دستیابی به امری کاربردی و جدی» همکاری خواهد کرد.

دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه از پیشنهاد روسیه استقبال کرده است.

این در حالی است که اوباما روز دوشنبه با چند مصاحبه و گفت‌وگوی تلویزیونی به تلاش‌های خود برای دستیابی به موافقت اکثریت نمایندگان کنگره و حمایت عمومی مردم امریکا از آن چه اقدام نظامی «محدود» علیه سوریه می‌نامد، ادامه داد.

این تلاش در حالی صورت گرفت که نتایج نظرسنجی‌های اخیر از مخالفت اکثر امریکایی‌ها با هرگونه اقدام نظامی واشنگتن علیه سوریه حکایت دارند.

گزارش رسانه‌ها نیز از تردید و تعلل متحدان بین‌المللی امریکا در مشارکت با طرح جنگی اوباما در خاورمیانه خبر می‌دهند.

امریکا در ادعایی تایید نشده، دولت سوریه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در حمله ۲۱ آگوست به مواضع شبه‌نظامیان در حومه دمشق متهم کرده است.

لفاظی‌های جنگ‌طلبانه امریکا علیه سوریه، بعد از ادعای مخالفان سوریه مبنی بر حمله مرگبار شیمیایی دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به عین ترما، زملکا و جوبر در حومه دمشق تشدید شده است؛ مخالفان سوریه ادعا کرده‌اند، دولت سوریه چهارشنبه (۲۱ آگوست) مواضع شبه‌نظامیان را هدف حملات شیمیایی قرار داده است که در اثر آن ۱۳۰۰ نفر کشته شده‌اند. 

این درحالی است که دولت سوریه این ادعاهای بی‌اساس را به شدت رد کرده و آن را عملیات انحرافی پرچم دروغین از سوی شبه‌نظامیان دانسته است. 

این در حالی بود که سنای امریکا که قرار بود  رای‌گیری درباره جنگ سوریه دردستور کار خود داشته باشد این رای گیری را به تعویق انداخت

هري ريد که با مخالفت سرسختانه جمهوري‌خواهان و ترديد بسياري از دموکرات‌ها مواجه است روز دوشنبه (۱۸ شهريور) گفت که وي براي آغاز راي‌گيري درباره قطعنامه جنجالي استفاده از زور بر ضد سوريه عجله‌اي ندارد.


ريد تاکيد کرد اقدام وي در به تعويق انداختن اين راي‌گيري به علت کمبود راي در اين زمينه نيست.

وي افزود :«من با رهبر جمهوري‌خواهان صحبت کرده‌ام. من تقريبا با تمامي سناتورهاي دموکرات هم گفتگو کرده‌ام و ما براي صدور راي کفايت مذاکرات از آراء کافي برخورداريم.»

ريد خاطرنشان کرد اين تاخير به سناتورها زمان بيشتري مي‌دهد تا سخنان باراک اوباما، رئيس جمهور امريکا و ساير طرفداران آغاز حمله نظامي بر ضد نيروهاي وفادار به بشار اسد، رئيس جمهور سوريه را بررسي و ارزيابي کنند. 

وي افزود :«من فکر نمي‌کنم که ما نيازمند بررسي اين باشيم که با چه سرعتي مي‌توانيم اين کار را انجام دهيم. ما بايد اين نکته را بررسي کنيم که چگونه به خوبي به اين موضوع بپردازيم. من فکر مي‌کنم آنچه که ما بايد انجام دهيم اين است که پيش از اقدام براي راي‌گيري اطمينان حاصل کنيم که رئيس جمهور از فرصت صحبت با همه ۱۰۰ سناتور و ۳۰۰ ميليون مردم امريکا برخوردار بوده است.»

انتظار مي‌رفت ريد براي تصويب قطعنامه استفاده از زور بر ضد سوريه اين راي‌گيري آيين‌نامه‌اي مهم را روز چهارشنبه (۲۰ شهريور) برگزار کند.

تاخير در راي‌گيري سنا در حالي مطرح شد که اوباما گفته است اگر سوريه با کنترل و نظارت بين‌المللي با سلاح‌هاي شيميايي خود موافقت کند ممکن است از اقدام نظامي «احتمالي» بر ضد اين کشور خودداري شود.

اين ايده اوايل روز دوشنبه از سوي جان کري، وزير امور خارجه امريکا نيز مطرح شد و روسيه به سرعت آن را به عنوان راه‌حلي براي بحران سوريه تاييد کرد.

اوباما در اين باره به شبکه خبري سي ان ان گفت :«من فکر مي‌کنم اين واقعا يک تحول و رويداد مثبت است که روسي‌ها و سوري‌ها هر دو علايمي دال بر برخورد با اين تسليحات شيميايي (و کنترل بين‌المللي آنها) از خود نشان مي‌دهند. اين همان چيزي است که ما نه فقط از هفته يا ماه گذشته بلکه در چند سال گذشته خواهان آن بوده‌ايم.»

کد مطلب: 36718| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۶/۱۹ ۱۲:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶  ,   July 25, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.