گام به گام با مذاکرات هسته ای / امکان توافق نهایی وجود دارد

سیاست خارجی - فرازنیوز: دومین روز از دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در ژنو در حالی آغاز می شود که مجموعه اخبار و گزارش های منتشر شده از روز قبل، فضای مثبتی را از کلیت روند جاری به نمایش می گذارد. در حالی که هر دو طرف به موضوع ورود مذاکرات به مباحث جدی و محتوایی اشاره کرده اند، احتمال تدوین و امضای یک متن مقدماتی مشترک نیز مطرح شده است.
کد مطلب: 37840| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۸/۱۸ ۱۰:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
گام به گام با مذاکرات هسته ای / امکان توافق نهایی وجود دارد

به گزارش فرازنیوز، روز گذشته و در پایان نخستین روز از دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، هر دو طرف ارزیابی مثبتی را از روند گفت و گوها ارائه داده و حتی احتمال رسیدن به یک توافق مکتوب را دور از ذهن ندانستند. 

 
روز گذشته مذاکرات هسته ای در دو نوبت برگزار شد و و طرفین نسبت به روند آن ابراز رضایت کردند. در روز اول این مذاکرات پس از رایزنی های فشرده گروه های مذاکره کننده به پایان رسید و طرفین برآوردی نسبتا خوشبینانه از دور جدید مذاکرات داشته‌اند.  
 
مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون اعلام کرد در حال پیشرفت در مذاکرات هستیم.
 
در همین رابطه محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان پس از پایان مذاکرات در جمع خبرنگاران گفت: «مذاکرات امروز آنطور که همکارانم گزارش داده‌اند بسیار مثبت بوده و زمینه برای ورود به مرحله نگارش متن فراهم شده است که آن هم مرحله دشواری است. باید جزییات هماهنگ شود تا جلو برویم.» 
 
گزارش لحظه به لحظه از تحولات مذاکرات ژنو در روز دوم را در ادامه می‌خوانیم:   
 
جان کری به دیدار ظریف می‌رود
در جدیدترین تحول مربوط به مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ژنو، برخی گزارش ها حاکی از آن است که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای کمک به دستیابی به یک توافق هسته ای، امروز جمعه عازم ژنو خواهد شد.  
 
گزارش های حاکی از آن است که، جان کری می‌خواهد در سفر امروز خود به ژنو با وزیر خارجه ایران دیدار کند، و این نشانه های قوی برای توافق وجود دارد.دست یافتن ایران و گروه 1+5 به یک توافق در مذاکرات روز جمعه، بزرگترین موفقیت در مذاکرات هسته ای طی یک دهه گذشته خواهد بود. بر اساس اظهارات خبرنگاران حاظر در ژنو جان کری برای نهایی کردن متن توافقنامه میان ایران و گروه 1+5 عازم ژنو می شود. 
 
ایران همه را غافلگیر می‌کند
در همین حال یک عضو هیات مذاکره‌کننده ایران گفت: سفر غیرمنتظره وزیر خارجه آمریکا به ژنو و دیدارش با ظریف برای توافق بر سر متن تفاهم شده میان ایران و 1+5 است.
 
گفتنی است، در پی سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به سوییس به منظور دیدار با همتای ایرانی‌اش در حاشیه دومین روز از مذاکرات هسته‌یی میان ایران و 1+5، حضور وزیران خارجه سه کشور اروپایی در این ژنو قوی شده است.
 
قرار است نشست جمع‌بندی مذاکرات روز پنج‌شنبه با حضور رییس هیات مذاکره کننده ایران و معاونانش و کاترین اشتون و معاونان وزیران خارجه 1+5 پیش از ظهر جمعه در مقر سازمان ملل برگزار شود.
 
یک عضو هیات مذاکره کننده ایران درباره دلیل حضور وزیر خارجه آمریکا در ژنو و دیدارش با محمد جواد ظریف گفت که این مساله به خواست دو طرف و شب گذشته تصمیم‌گیری شد.
 
او گفت که هر دو طرف احساس می‌کنند برای رسیدن به نتیجه‌ای در این مذاکرات به ویژه بر سر متن مشترک به دست آمده میان ایران و 1+5 حضور و نظر وزیران خارجه ایران و آمریکا ضرروی است.
 
این عضو هیات ایرانی خاطرنشان کرد: یکی دو مورد در متن مورد بحث میان دو طرف وجود دارد که بیش از هر یک از طرف‌ها باید ایران و آمریکا درباره آن صحبت کرده و به نتیجه برسند از این رو جان کری به ژنو می‌آید تا دراین باره با ظریف گفت‌وگو کنند.
 
وی درباره احتمال حضور وزیران خارجه سه کشور اروپایی و چین و روسیه در ژنو گفت: به نظر می‌آید کشورهای دیگر عضو گروه 1+5 نیز تمایل دارند تا وزیران خارجه کشورشان در این مذاکرات حضور داشته باشد اما ظاهرا این امکان برای چین و روسیه فراهم نیست ولی وزیران خارجه سه کشور اروپایی به احتمال بسیار قوی خود را به مذاکرات می‌رسانند.
 
این عضو هیات مذاکره کننده ایران با 1+5 درباره ادامه مذاکرات بر سر متن مورد بحث تصریح کرد که متن تقریبا تمام شده است و با حضور وزیران خارجه کشورهای 1+5 به ویژه آمریکا می‌تواند روی میز قرار گیرد تا به توافق برسد.
 
او درباره جزییات متن این توافق گفت که این متن برای همه "غافلگیرانه" و "تعجب برانگیز" خواهد بود.
 
او اضافه کرد که دو طرف تاکید دارند که هر چه سریع‌تر بر روی متن به دست آمده به طور مشترک توافق شود.
 
گفته می‌شود ظهر روز جمعه وزیر خارجه آمریکا وارد ژنو می‌شود. وزارت خارجه انگلیس نیز گفته درباره سفر ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس به ژنو بیانیه صادر خواهد کرد.
 
نتانیاهو: تهران همه چیز بدست آورد اما هیچ چیز از دست نداد
نخست وزیر رژیم صهیونیستی با انتشار جمله‌ای در صفحه توئیتر خود به توافق احتمالی کشورهای 1+5 و ایران واکنش نشان داد.
 
"بنیامین نتانیاهو" که به شدت از احتمال حل اختلافات میان ایران و کشورهای غربی عصبانی است با انتشار مطلبی جدید در توئیتر خود اعلام کرد : «ایرانیان حالا نسبت به قبل خیلی راضی و خشنود هستند زیرا آنها همه چیز به دست آوردند اما هیچ چیزی از دست نداند."
 
نخست وزیر رژیم صهیونیستی دقایقی قبل نیز با انتشار مطلبی در توئیتر خود گفته بود: اگر خبرهای ارسالی از ژنو درست باشد، این توافق قرن برای ایران خواهد بود.
 
وزیران خارجه آلمان و انگلیس و فرانسه به ژنو می‌روند
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس و گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان برای شرکت در دومین روز از مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو به سوییس سفر می‌کنند.
 
به گزارش رویترز، ویلیام هیگ در توییتر خود حضورش را در مذاکرات ایران و 1+5 خبر داده بود که مقامات دیپلماتیک نیز سفر وزیر امور خارجه آلمان به ژنو را تایید کردند. مشاور سیاسی وزیر خارجه آلمان نیر به خبرنگاران در ژنو گفت وستروله برای شرکت در نشست ایران و 1+5 به سوییس سفر می‌کند.
 
در این راستا، بعد از اعلام سفر وزیر امور خارجه آمریکا به ژنو برای حضور در مذاکرات 1+5 و ایران، وزیر امور خارجه فرانسه نیز با همین هدف عازم سوئیس شد. "لوران فابیوس" برای شرکت در مذاکرات کشورهای 1+5 و ایران راهی ژنو شد و مورد استقبال کاترین اشتون قرار گرفت. همچنین وزیر خارجه آلمان برای پیگیری مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ وارد ژنو شد. «گیدو وستروله» وزیر خارجه آلمان وارد ژنو محل برگزاری مذاکرات ایران و گروه 1+5 شده است.
 
مذاکره‌کنندگان ایران و 1+5 اعلام کرده‌اند که در دومین روز مذاکرات ایران و 1+5 گفت‌وگوها درباره توافقات ایران و 1+5 وارد مرحله جدید و حساسی شده است.
 
وزیران خارجه کشورهای عضو 1+5 تلاش دارند خود را به نشست عصر این مذاکرات برسانند. تصمیم وزیرات خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان پس از آن اعلام شد که جان کری، وزیر خارجه آمریکا شب گذشته اعلام کرد برای پیوستن به مذاکرات، امروز (جمعه) به ژنو سفر می‌کند.
 
توضیحات عراقچی درباره جزئیات بیانیه ژنو
سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امورخارجه گفت: ما منتظر هستیم که مذاکرات 1+5 با خانم اشتون به پایان برسد و آنها به یک جمع بندی برسند و خانم اشتون به دیدار آقای ظریف بیاید. قرار است خانم اشتون پس از جمع بندی با اعضای 1+5 به دیدار آقای ظریف در هتل اینتر کنتینانتال بیاید.
 
وی که با خبرگزاری مهر گفتگو می‌کرد، در این باره که وزیر امور خارجه فرانسه و آمریکا قرار است به ژنو بیایند بیان کرد: ما نیز این اخبار را شنیده ایم که احتمالا وزرای خارجه روسیه و انگلیس نیز به ژنو خواهند آمد.
 
عراقچی گفت: در صورت توافق این امکان وجود دارد که نشستی در سطح وزرای خارجه برگزار شود.
 
وی درباره طرحی که قرار است به امضای دو طرف برسد تاکید کرد: احتمال سندی امضای نمی شود و در این حد خواهد بود که یک بیانیه مشترک صادر شود. این بیانیه در خصوص جزئیات گام اول، گام آخر و هدف مشترک و اقداماتی که باید در این باره صورت بگیرد، است.
 
عراقچی درباره دستور کار جلسه امروز گفت: بحث های دیروز بسیار جدی بوده، باید طرف مقابل در مورد وظایف خود جمع بندی کند. ما منتظر هستیم که به این هماهنگی برسند و خانم اشتون به دیدار آقای ظریف بیاید و مذاکرات ادامه پیدا کند.
 
 
ظریف و اشتون دیدار کردند
دیدار محمد جواد ظریف و کاترین اشتون که به منظور جمع بندی مذاکرات دو طرف در روز اول مذاکرات ایران و کشورهای 3+3 در ژنو است آغاز شد.
 
بر اساس این گزارش این دیدار به منظور جمع بندی مذاکرات دو طرف در روز اول نشست صورت می گیرد.
 
دیدار جمع بندی قرار بود دیشب صورت گیرد که به دلیل هماهنگی ها و جلسات طرف غربی به امروز موکول شد. این دیدار قرار بود ساعت 10 صبح به وقت ژنو صورت گیرد که بار دیگر به دلیل هماهنگی اعضای 3+3 به ساعت یک و نیم موکول شد.
 
از دیشب تا کنون مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو پیچیده تر شده است. دو طرف قرار است سند مشترکی را امضا کنند. بر همین اساس امروز 4 تن از وزرای خارجه 1+5 وارد ژنو می شوند. تا کنون وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه وارد شده اند و وزیر امور خارجه آمریکا نیز به زودی وارد ژنو می شود.
 
 
وزیر خارجه آمریکا به محل اقامت ظریف رفت
جان کری وزیر خارجه امریکا دقایقی پیش، پس از ورود به ژنو سوئیس محل برگزاری مذاکرات ایران و کشورهای گروه 1+5، به هتل محل اقامت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران رفت.
 
یک منبع دیپلماتیک روز جمعه در حاشیه مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در ژنو در گفت و گو با ایرنا، افزود: قرار است جان کری و دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و خانم اشتون و دیگر وزیران خارجه دیداری با یکدیگر داشته باشند.
 
وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در حال ارایه گزارشات نشست های ایران و گروه 1+5به جان کری وزیر خارجه است. 
 
این منبع دیپلماتیک در عین حال در پاسخ به اینکه آیا احتمال گفتگوی دو جانبه ظریف و کری نیز وجود دارد؟ این احتمال را رد نکرد و گفت: ممکن است چنین دیداری نیز صورت گیرد. 
 
مذاکرات اشتون و ظریف به پایان رسید
مذاکرات کاترین اشتون و محمد جواد ظریف، نمایندگان ایران و 1+5 برای جمع بندی مذاکرات روز نخست گفت‌وگوها با محوریت متن تفاهم‌نامه مشترک میان دو طرف پایان یافت. ساعت یک و نیم عصر روز جمعه به وقت محلی، پس از رایزنی‌های فشرده هیات‌های ایران و 1+5 به طور جداگانه، دو طرف جمع‌بندی خود را از مذاکرات ارایه کردند.
 
عراقچی: ظریف، کری و اشتون دیدار سه جانبه خواهند داشت
سید عباس عراقچی در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار ظریف و اشتون روز جمعه گفت: این دیدار یک ساعت به طول انجامید و درباره نحوه ادامه مذاکرات در سطح کارشناسی و رسیدن به توافق درباره متن نهایی رایزنی شد.
 
او ادامه داد: خوشبختانه مذاکرات کارشناسی درباره متن تفاهمی که قرار است در قالب یک بیانیه مشترک باشد پیشرفت خوبی داشته است اما هنوز نمی‌توان گفت که این مذاکرات امشب به نتیجه می‌رسد یا خیر؛ درعین حال که روند به خوبی در حال پیشرفت است.
 
عراقچی با بیان این که به مراحل "حساس" و "پیچیده" مذاکرات رسیده‌ایم ادامه داد: با توجه به حساسیت مذاکرات اشتون از ظریف خواست که درباره متن تفاهم مشترک جلسه‌ای سه جانبه با حضور وزیر خارجه آمریکا برگزار شود تا بر روی مطالب باقی مانده در متن تفاهم گفت وگو شود.
 
این عضو هیات مذاکره کننده ایران با 1+5 افزود: ظریف برای یک جلسه سه جانبه با اشتون و کری به دفتر اشتون در نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل در ژنو می‌رود.
 
وی هم‌چنین از دیدار وزیر خارجه کشورمان به طور دوجانبه با نمایندگان چین و روسیه خبر داد و در پاسخ به این پرسش که ظریف با کری ملاقات دوجانبه خواهد داشت؟ گفت: تا الان برنامه‌ای برای ملاقات دوجانبه با آمریکا نداریم و در دستور کارمان هم نیست. کری به درخواست خانم اشتون به ژنو سفر کرده است.
 
عراقچی درباره ادامه مذاکرات تا روز شنبه نیز گفت که با توجه به حساسیت مباحث در این مرحله و ضرورت رسیدن به نتیجه ممکن است مذاکرات تا نیمه‌های شب یا روز شنبه ادامه یابد و به مذاکرات بعدی موکول شود.
 
این عضو تیم مذاکره کنده ایران با 1+5 گفت: مذاکرات در سطوح مختلف ادامه دارد و شامل رفع تحریم‌ها و مباحث مربوط به اعتمادسازی می‌شود که جزییات متعددی دارد. کارشناسان از نشست وین تاکنون مباحث را دنبال کرده‌اند.
 
وی ادامه داد: وقتی بر روی متن مشترک به تفاهم رسیدیم پس از آن درباره گام اول، دو طرف مباحث خود را نهایی می‌کنند و درباره تاریخ برداشتن گام‌ها هم توافق خواهد شد. پس از نهایی شدن متن، جلسه 1+5 با ایران تشکیل می‌شود و در پایان کنفرانس مطبوعاتی مشترک میان ظریف واشتون برگزار می شود.
 
عراقچی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود توافق میان ایران و 1+5 درباره حذف غنی‌سازی 20 درصد است؟ تاکید کرد: هیچ کدام از اخباری که در مورد جزییات توافق میان ایران و1+5 منتشر شده است را تایید نمی‌کنم. غنی‌سازی از اصول و حقوق ماست اما درباره اندازه، ابعاد و سایز آن می‌توان مذاکره کرد.
 
معاون وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که چرا فقط دیدار سه جانبه بین جان کری، اشتون و ظریف برگزار می‌شود؟ گفت: از آن جایی که بسیاری از تحریم‌های یک‌جانبه توسط آمریکا اعمال شده بنابراین لازم است در این مورد و برخی مسایل دیگر توافق نهایی بین وزیران خارجه دو کشور انجام شود.
 
گفتگوی سه جانبه بر سر متن پیشنهادی توافقنامه
 
از سوی دیگر مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکایی وزارت امور خارجه ایران، در گفت‌و‌گو با خبرنگاران درباره دیدار سه جانبه اشتون، کری و ظریف گفت قرار است در این نشست درباره متن پیشنهادی گفتگو شود.
 
وی درباره متن پیشنهادی گفت: یکسری مذاکرات کارشناسی داشتیم که این مذاکرات اکنون به جایی رسیده که ملاقات سه جانبه میان ظریف، کری و اشتون برگزار شود. به گفته روانچی، متن توافقنامه آماده شده و مذاکرات اولیه در مورد این متن در جلسه سه جانبه صورت خواهد گرفت.
 
دیدار جان کری و اشتون 
 
دیدار بین وزیر خارجه آمریکا با رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ژنو درباره برنامه هسته‌ای ایران شروع شد.  
 
جان کری وزیر خارجه آمریکا با کاترین اشتون در ژنو دیدار و درباره آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 گفت‌وگو کرد.
 
یش از این وزیر خارجه آمریکا با ویلیام هیگ همتای انگلیسی خود در ژنو دیدار کرد. این دیدار پس از مذاکرات فشرده ایران با گروه 1+5 بر سر برنامه‌های هسته‌ای تهران صورت گرفته است و پس از آن قرار است نشست سه جانبه کری و اشتون با ظریف آغاز شود.
 
آغاز نشست ظریف با اشتون و کری ساعت 9 به وقت تهران
 
 دیدار وزرای خارجه ایران، آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت 18:30 به وقت ژنو (21 به وقت تهران) در دفتر اشتون آغاز شد.
 
بر اساس توافق دو طرف در راستای تفاهم نهایی بر روی متن بیانیه‌ای مشترک میان ایران و 1+5، وزیران خارجه ایران و آمریکا و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یکدیگر مذاکره می‌کنند.
 
اختلافات بر سر متن توافقنامه مشترک
 
در حالی که ایران و 1+5 بعد از دو دور مذاکره و بحث‌های کارشناسی بر سر یک متن مشترک به تفاهم نسبی رسیده‌اند و دو طرف سعی دارند اختلاف نظرهای باقی مانده را با جدیت حل کنند، اما برخی کشورهای عضو گروه 1+5 هم‌چنان ساز ناکوک با دیگر کشورهای حاضر در این گروه می‌زنند.
 
یک عضو تیم مذاکره کننده هسته‌یی دراین‌باره به ایسنا گفت: به پینشهاد طرف 1+5 قرار شد تا مذاکرات بین 1+5 جداگانه انجام شود و ایران پذیرفت که این روند شکل گیرد.  
 
وی گفت که برای ایران بهتر است به طور جداگانه با کشورها مذاکره کند و به نظر این روش نتیجه بخش‌تر است.  
 
به نظر می‌آید علاوه بر اختلاف نظرهای موجود میان ایران و 1+5 به طور کلی و نیز با آمریکا بر سر تحریم‌ها و مسایل هسته‌یی، برخی کشورهای اروپایی نیز همراه با اسراییل ساز ناکوک با 1+5 سر می‌دهند که مانع از پیشبرد مذاکرات شده است.  
 
در این میان رهبران کشورهای عضو 1+5 و وزیران خارجه بیکار ننشسته و سعی دارند برخی کشورهای هم‌پیمان خود را در مذاکرات همراه سازند. 
 
یکی از دلایل سفر وزیر خارجه آمریکا به ژنو و شرکت در مذاکرات به دعوت کاترین اشتون را شاید بتوان در همین راستا دانست چرا که آمریکا از مهم‌ترین کشورهای گروه 1+5 در رویکردی نسبتا متفاوت، روند جدیدی از تعامل را بر سر بحث هسته‌یی ایران پیش گرفته است و به نظر می‌آید قادر است تا دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 را با خود همراه کند.  
 
به نظر می‌رسد برخی کشورهای عضو گروه 1+5 با همراهی رژیم صهیونیستی سعی دارند هر گونه تعامل میان ایران و 1+5 را با اختلال مواجه کنند.
 
وزرای خارجه چین و روسیه هم عازم ژنو می شوند
 
به گزارش رویترز، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه فردا (شنبه) وارد ژنو می‌شود. همچنین قرار است وزیر خارجه چین نیز همانند همتای روسی خود فردا وارد ژنو شود. این در حالی است که امروز وزرای خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس نیز بدون برنامه قبلی وارد ژنو شدند و با مقامات ایرانی به مذاکره پرداختند.
 
ظریف با پیش‌نویس یک طرح به نشست رفته است
 
گزارشگر شبکه بی‌بی‌سی اعلام کرد وزیر امور خارجه کشورمان با پیش‌نویس یک طرح در نشست سه‌جانبه با وزیر خارجه آمریکا و مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت کرده است.  
 
بنا به این گزارش، مذاکرات از دو ساعت پیش شروع شده و هنوز ادامه دارد؛ گفته می شود که ظریف با پیش نویس طرحی در این جلسه حضور یافته است. طرحی که به منظور تعیین روند مذاکرات ارائه شده است.
 
فردا قرار است ملاقاتی  میان ایران و گروه 1+5 صورت بگیرد که احتمالا در سطح وزرای خارجه خواهند بود و شاید تا ظهر به وقت محلی به نتیجه برسند." بی‌بی‌سی همچنین مدعی شد که احتمالا مذاکرات تا روز یکشنبه به طول انجامد.
 
توقف مذاکره سه جانبه برای استراحت
 
 نشست سه جانبه «محمد جواد ظریف» و «جان کری» وزرای امور خارجه ایران و آمریکا و «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که از ساعت 18 و 30 دقیقه به وقت محلی آغاز شده، ساعت 21 و 40 پس از سه ساعت و 10 دقیقه مذاکره برای استراحت (بریک) بطور موقت متوقف شد.
 
به گزارش خبرنگاران اعزامی ایرنا به ژنو، مذاکرات پس از یک توفق کوتاه مجددا برای رسیدن به یک متن مورد توافق از سر گرفته می شود.  به نظر می رسد اختلاف نظرها بر سر رسیدن به یک توافق هنوز بطور کامل برطرف نشده است.
 
پایان مذاکرات سه جانبه
 
مذاکرات سه‌جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ژنو بعد از پنج ساعت گفت‌وگو پشت درهای بسته پایان یافت. هم‌چنین ادامه گفت‌وگوها روز شنبه ساعت 8:30 به وقت محلی از سرگرفته خواهد شد.  یک منبع نزدیک به مذاکرات این گفت‌وگوها را "خوب" توصیف کرد اما از بیان جزییات آن خودداری کرد.
 
 
سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران با 1+5 پس از پایان مذاکرات سه‌جانبه ظریف، اشتون و کری گفت: گفت‌وگوها "خوب" و "سازنده" بود ولی هنوز کارهای زیادی برای انجام داریم.
 
ارزیابی کری و اشتون از مذاکرات
 
وزیر خارجه آمریکا، مذاکرات سه جانبه‌اش با ظریف و اشتون را دشوار توصیف کرد.  
 
 
با پایان یافتن نشت بین ظریف، اشتون و جان کری هیات‌ها به محل اقامت خود وارد می‌شوند.  جان کری پس از ورود به هتل کنتیننتال در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که مذاکرات را چگونه دیدید؟ گفت که "سخت بر روی آن کار می‌کنیم".  
 
 
اما کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از بازگشت به هتل محل اقامتش از اظهار نظر خودداری کرد.  
 
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز بر خلاف همیشه که با خبرنگاران خوش و بش کرده و به سوالات آن‌ها حین ورود و خروج پاسخ می‌داد با لبخندی آکنده به سکوت از میان خبرنگاران عبور کرد.  
 
 
مذاکرات سه جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا 5 ساعت طول کشید.  قرار است مذاکرات ایران و 1+5 صبح شنبه ادامه یابد.
کد مطلب: 37840| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۸/۱۸ ۱۰:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶  ,   June 29, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.