دلیل دفن گربه‌های ایرانی در قطعه‌ هنرمندان + عکس

شعر و موسیقی - فرازنیوز: خبر کوتاه و غیرمنتظره بود: «گربه های ایرانی در نیویورک کشته شدند.» جوان های آهنگساز و نوازنده ای که با فیلم «کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد» معروف شدند و حدود دو هفته قبل به دست عضو اخراجی گروه به قتل رسیده و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شدند.
کد مطلب: 38130| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۹/۵ ۲۱:۱:۱۰| نسخه چاپی
دلیل دفن گربه‌های ایرانی در قطعه‌ هنرمندان + عکس

به گزارش فرازنیوز، آخرین هفته آبان ماه، آخر خط آرش فرازمند، سروش فرازمند و علی اسکندریان بود. اعضای یک گروه موسیقی که تا سال 85 در ایران به طور زیرزمینی فعالیت می کردند و بعد از مهاجرت به امریکا، در قالب گروه «سگ‌های زرد» فعالیتشان را ادامه دادند. با این حال، یک اختلاف شخصی مرگ آرش و سروش و علی به دست علی اکبر رفیعی عضو اخراج شده این گروه را رقم زد.

در 28 آبان ماه اجساد این سه نفر به کشور منتقل و با پا در میانی معاونت هنری وزارت ارشاد و هزینه 100میلیون تومانی بنیاد سینمایی فارابی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. اتفاقی که اگرچه واکنش های متفاوتی را در رسانه ها در پی داشت اما مدیر روابط عمومی معاونت هنری ارشاد می گوید موضع معاونت هنری حمایت از هنرمندان است. چه در زمان حیات و چه بعد از آن.

"

ندا انتظامی، مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد می گوید: «آرش و سروش فرازمند فرزندان همین سرزمین بودند که اگر به آنها مجوز داده می شد شاید هیچ وقت کشور را ترک نمی کردند. در دوره ای که علی مرادخانی مدیر دفتر موسیقی بود تعداد زیادی از گروه های موسیقی زیرزمینی مجوز گرفتند چون ایشان معتقد بودند اگر این گروه ها مجوز بگیرند، برای انتخاب شعر، موسیقی، تولید آلبوم و... باید تحت نظارت وزارت ارشاد باشند و همین باعث می شود فعالیت هنری شان در مسیر درستی قرار گیرد

او می گوید برای خاکسپاری افراد در قطعه هنرمندان جایگاه و سابقه هنری شان مد نظر وزارت ارشاد نیست. هرکس هنرمند باشد و از طرف صنف یا معاونت مربوطه فعالیت هنری او تایید شود، می تواند در این قطعه به خاک سپرده شود. او می گوید: «وزارت ارشاد حامی هنرمندان در دوره زندگی و پس از مرگ شان است و اگر تا الان تعدادی از هنرمندان در این قطعه به خاک سپرده نشده اند به دلیل کوچک بودن قطعه است که به نظر می رسد برای توسعه آن باید اقدامات موثرتری انجام شود

"

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی هم در رابطه با انتقاد برخی رسانه ها از خاکسپاری آرش و سروش فرازمند در قطعه هنرمندان می گوید: «ما در جریان تصمیم معاونت هنری ارشاد برای خاک سپاری برادران فرازمند در قطعه هنرمندان نبودیم. اما از آنجایی که پدر و مادر این دو مرحوم فیلمنامه نویس و تهیه کننده هستند، تصمیم بر این شد که در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شوند.»

نوربخش می گوید آرش و سروش فرازمند هر دو لقب رسمی هنرمند را داشتند و به همین دلیل با رایزنی های وزارت ارشاد مجوز خاکسپاری آنها در صادر شد.

مدیرعامل خانه موسیقی تعریف رسمی هنرمند را این طور عنوان می کند: «هر کس اهل موسیقی باشد و تخصصی در زمینه آهنگسازی و نوازندگی داشته باشد، به عنوان هنرمند شناخته می شود. برادران فرازمند عنوان هنرمند داشتند.»

به گفته نوربخش، در خانه موسیقی هنرمندان 4 رده بندی دارند. اساتید و پیشکوستان موسیقی اعضای پیوسته هستند، هنرمندانی که بین 10 تا 20 سال سابقه کار دارند، اعضای وابسته درجه یک، افرادی با سابقه زیر 10 سال وابسته درجه 2 و تازه کارها به عنوان اعضای کانون دوستداران موسیقی شناخته می شوند.

او می گوید: «مرحوم آرش و سروش از هنرمندان درجه 2 عضو خانه موسیقی بودند و در استعلامی که خانه سینما از ما داشت، همین را اعلام کردیم. اما نه درخواستی در این باره از سوی خانه موسیقی مطرح شد و نه تصمیم گیری به عهده ما بود.»

کد مطلب: 38130| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۹/۵ ۲۱:۱:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶  ,   June 27, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.