اخطار وزارت نفت ایران به پاکستان

نفت و نیرو - فرازنیوز: معاون وزیر نفت در امور بین الملل با اخطار به طرف پاکستانی تصریح کرد: پاکستان از انجام تعهدات خود در زمینه خط لوله گازی عقب است و پیوند زدن انجام ندان تعهدات خود در ساخت خط لوله صلح با موضوع تحریم های آمریکا علیه ایران ، سنجیده به نظر نمی رسد.
کد مطلب: 40107| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۷ ۱۸:۴۵:۱۰| نسخه چاپی
اخطار وزارت نفت ایران به پاکستان

به گزارش فرازنیوز، علی ماجدی معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی اظهار داشت: در خصوص قرارداد فروش گاز به پاکستان، با توجه به تعهداتی که به موجب قرارداد فی مابین داریم، طرف ایرانی تا کنون بیش از 75 درصد خط لوله گازی بخش ایران را اجرایی کرده است، به طوری که از مجموع یک هزار و 227 کیلومتر خط لوله سهم ایران، 924 کیلومتر آن احداث شده و با روند موجود قادر خواهیم بود که طبق موعد مقرر، تعهدات خود را به موقع تکمیل کنیم.
 
ماجدی تاکید کرد: متاسفانه طرف پاکستانی اقدامات عملی و جدی در خصوص انجام تعهدات قراردادی صورت نداده و با توجه به نیازهای بسیار زیاد و زمان بر ساخت خط لوله در پاکستان و برآوردهای کمیته مشترک فنی از میزان بسیار کم اقدامات طرف پاکستانی، به نظر می رسد این کشور برای اجرای تعهدات بر جای مانده خود، با مشکلات زیادی مواجه باشد.
 
ماجدی با یادآوری این که چنانچه طرف پاکستانی بخواهد عدم انجام تعهدات را با موضوع تحریم های آمریکا علیه ایران پیوند بزند، موضع نسنجیده ای را اتخاذ کرده است، گفت: در زمان انعقاد قراداد نیز فشارهای زیادی بر پاکستان بود و تلاش می شد تا این کشور را از عقد قرارداد خط لوله منصرف کنند، بنابراین طرف پاکستانی از ابتدا به جوانب امر و موضوع تحریم ها آگاه بود و در عین حال به آنها وقعی نگذاشت و قرارداد را در بالاترین سطح امضا کرد.
 
معاون وزیر نفت همچنین بر اعتبار حقوقی قراردادهای بین المللی و ساز و کار حاکم بر آنها اشاره و تاکید کرد: انجام تعهدات قراردادی، موضوعی مستقل از تحریم های یک جانبه کشورهای ثالث علیه طرفین قرارداد است. تحریم ها موضوعی ماهیتاً سیاسی است و در هر حال موضوعات سیاسی توجیه کننده عدم التزام به تعهدات قراردادی نیست.  
 
ماجدی افزود: ما اکنون نه تنها به تعهدات قراردادی خود عمل کرده ایم، بلکه از برنامه زمان تعیین شده نیز جلوتر هستیم و انتظار داریم طرف پاکستانی نیز به تعهدات قراردادی خود پایبند باشد و عقب ماندگی خود را در مهلت باقی مانده جبران کند.
 
وی گفت: باتوجه به ناتوانی های طرف پاکستانی در اجرای تعهدات قراردادی خود، در جلسات مشترک با مقامات این کشور در هفته های اخیر، پیشنهاد گردیدپاکستان می تواند از طرف ثالثی در قرارداد فی مابین که آمادگی داشته باشد، برای اجرایی نمودن پروژه استفاده کند.  
 
رسانه های پاکستانی روز گذشته در خبری به نقل از شاهد خاقان عباسی، وزیر انرژی و منابع طبیعی پاکستان از توقف پروژه خط لوله صلح به سبب وجود تحریم های بین المللی علیه ایران خبر داده بودند.

کد مطلب: 40107| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۷ ۱۸:۴۵:۱۰| نسخه چاپی
شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶  ,   June 24, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.