رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد:

استخدام 1500 نفر در سازمان جنگل‌ها / مخالفت با ادغام محیط زیست و جنگل‌ها

جهاد اقتصادي، كشاورزي - فرازنیوز: رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از برنامه‌ریزی برای استخدام حدود 1500 نفر در سال آینده خبر داد و گفت: ادغام دو سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری و حفاظت از محیط زیست به هر شکلی که باشد به صلاح کشور نیست و امیدواریم از دستور کار مجلس خارج شود.
کد مطلب: 40199| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۳ ۱۵:۲۴:۱۰| نسخه چاپی
استخدام 1500 نفر در سازمان جنگل‌ها / مخالفت با ادغام محیط زیست و جنگل‌ها

به گزارش فرازنیوز، خداکرم جلالی در نشستی خبری با اشاره به تفاوت ماهیتی وظایف این دو سازمان افزود: سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان یکی از سازمان‌های نظارتی وظیفه نظارت و پایش شاخص‌های زیست محیطی فعالیت می‌کند که وظیفه‌ حیاتی در این زمینه دارد اما سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وظیفه‌ حفاظت، احیاء، توسعه و بهره‌برداری از منابع طبیعی را دارد که مسئولیت کاملا اجرایی محسوب می‌شود.

 

جلالی ادامه داد: مسئولیت دو سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و حفاظت از محیط زیست که یکی اجرایی و دیگری نظارتی است، کاملا در زمینه‌ محیط زیست متفاوت است و ادغام این دو سازمان به هر شکل و نحوی که انجام شود به صلاح کشور نیست و به هر دو سازمان ضربه می‌زند.

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به این‌که مخالفت خود را به صورت رسمی به نمایندگان مجلس اعلام کرده‌ایم، گفت: امیدواریم این طرح از دستور کار مجلس خارج شود و نمایندگان به جای آن، اقداماتی انجام دهند تا با تقویت این دو سازمان نارسایی‌های موجود کمتر شود.

 

وی افزود: بهره‌برداری از معادنی که در عرصه‌های منابع طبیعی وجود دارد به شرط تخریب نشدن منابع طبیعی مجاز است چرا که می‌تواند مشکلاتی مانند نرخ بالای بیکاری در کشور را بهبود بخشد اما در این راستا موضوع بازسازی و به حداقل رساندن خسارت احتمالی وارد شده به منابع طبیعی پیگیری خواهد شد.

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با توجه به افزایش قیمت حامل‌های انرژی مصرف سوخت هیزمی و بوته‌ای افزایش خواهد یافت چراکه در مرحله‌ اول قانون هدفمندی یارانه‌ها، مصرف این نوع سوخت‌ها نسبت به قبل از اجرای این قانون 60 درصد افزایش یافته بود اما با همکاری با وزارت نفت در صددیم تا بتوانیم سوخت فسیلی ساکنان منابع طبیعی کشور را تامین کنیم تا استفاده از سوخت هیزمی و بوته‌ای کاهش یابد.

 

جلالی گفت: سالانه حدود 5.5 میلیون مترمکعب چوب در کشور مصرف می‌شود که حدود 800 هزار مترمکعب آن به صورت صنعتی برداشت می‌شود یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار مترمکعب از منابع خارجی وارد و حدود 3.5 میلیون مترمکعب آن از طریق زراعت چوب تامین می‌شود.

 

وی گفت: گیاهان دارویی بخش تاثیر‌گذاری در حفظ منابع طبیعی می‌توانند داشته باشند چراکه از حدود 8000 گونه گیاهان دارویی بیش از 7000 گونه آن در منابع طبیعی وجود دارد و می‌توان با توسعه‌ کشت آن براساس اصول علمی و فنی صحیح در راستای توانمندسازی جوامع ساکن در عرصه‌های منابع طبیعی حرکت کرد. این درحالی است که هم‌اکنون تنها حدود 100گونه در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در راستای توانمند‌سازی یگان حفاظتی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، شیلات و محیط زیست تفاهم‌نامه‌ای منعقد کردیم که گارد مشترکی تشکیل شود و عوامل هر یک از یگان‌های حفاظتی در صورت دیدن تخلف در دیگر عرصه‌ها که حتی در حوزه‌های کاری آنها هم نیست اقدام به برخورد با متخلفان کنند.

 

جلالی اظهار کرد: این تفاهم‌نامه که در ماه گذشته در عسلویه به امضا رسید می‌تواند ضریب امنیتی و ایمنی حفاظت از جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری را مانند دیگر حوزه‌های شیلاتی و محیط زیست ارتقا دهد.

وی ادامه داد: بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور در سطحی حدود 800 هزار مترمکعب صورت می‌گیرد که آن هم به صورت تک‌گزینی است چرا که دیگر برداشت‌های نواری منسوخ شده و براساس مصوبه‌ دولت که اوایل بهمن‌ از سوی دولت ابلاغ شد که سازمان جنگل‌ها موافق آن بود، بهره‌برداری از عرصه‌های منابع طبیعی محدود‌تر می‌شود.

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تاکنون حدود 800 هزار متر مکعب مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت که براساس این مصوبه به 400 تا 500مترمکعب در سال آینده کاهش خواهد یافت.

 

جلالی با بیان این‌که سالانه بیش از 30 هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی رفع تصرف می‌شود، خاطر نشان کرد: زمین‌خواری که ناشی از آزمندی و حرصی است که برخی برای افزایش درآمد کلان خود دارند، پدیده‌ زشتی را که تصرف اراضی منابع ملی را به همراه دارد و سازمان همواره تلاش کرده تا این پرونده‌ها را از طریق محاکم قضایی و مراجع ذیصلاح پیگیری کند.

 

وی گفت: برخی دستگاه‌های دولتی حتی برخی ارگان‌های نظامی انتظامی نیز پرونده‌های زیادی درباره‌ زمین‌خواری و تصرف منابع ملی دارند که در محاکم قضایی و کمیسیون مستند‌سازی دولت مورد پیگیری قرار گرفته و حتی از سوی دفتر مقام معظم رهبری نیز از ما خواسته شده تا با آنها به صورت جدی برخورد کنیم و هیچ تفاوتی میان آنها با دیگر زمین‌خواران قائل نشویم.

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: سالانه به‌طور متوسط 15 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی دچار حریق می‌شوند که اغلب آنها سطحی است چراکه جنگل‌های شمال به عنوان یکی از بزرگ‌ترین میراث‌های طبیعی جهان از پوشش گیاهی پهن‌برگ برخوردارند و آتش در این نوع پوشش گیاهی نمی‌تواند چندان گسترش یابد.

 

جلالی تاکید کرد: برای اطفاء حریق سریع‌تر و بهتر نیاز به ابزار و تجهیزات کامل و به‌روز نیاز داریم تا بتوانیم در راستای اطفاء حریق بیش از پیش فعالیت کنیم.

 

وی گفت: گرچه سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با ویلا‌سازی در عرصه‌های منابع طبیعی که غالبا انگیزه‌های اقتصادی دارد برخورد می‌کند اما ویلاسازی در عرصه‌های منابع طبیعی مانند حیران که جزو مستثنیات هست و مالکان خصوصی دارد، قانونی است که البته اگر دولت می‌توانست با در اختیار داشتن اعتبار نامحدود این عرصه‌ها را از مالکان خصوصی‌اش خریداری کند بهتر بود اما در حال حاضر چنین اعتباری در اختیار دولت نیست.

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: طی سال 1335 تا سال 90 که تصویربرداری هوایی از سطح جنگل‌ها صورت گرفت حدود 100 تا 120 هزار هکتار از سطح جنگل‌های منابع طبیعی کاهش پیدا کرده و البته سطح جنگل‌ها نیز از نظر کیفی کاهش یافته است.

 

جلالی ادامه داد: در حال حاضر حدود 10 درصد از مراتع درجه یک، 20 درصد درجه دو و 70 درصد از مراتع درجه سه و فقیرهستند چرا که ظرفیت آنها کمتر از حجم بهره‌برداری است که دام‌های سبک و سنگین در این سطح از آن استفاده می‌کنند.

 

وی افزود: از سال‌های حدود 87 پدیده خشکیدگی درختان بلوط که عامل اصلی آن تغییر اقلیم، کاهش بارندگی و فشار خارج از توام اکولوژیک به منابع طبیعی بود، در جنگل‌های زاگرس بروز پیدا کرد و بیماری زغالی و سوسک‌های چوب‌خوار طغیان کرده‌ و یک میلیون و 100 هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس را دچار این بیماری کردند.

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار کرد: البته از یک میلیون و 100 هزار جنگل‌های زاگرس که با این پدیده درگیر بودند تنها 15 درصد درختان آن با خشکیدگی مواجه شدند که حدود 78 هزار اصله درخت قطع شدند.

 

به گفته جلالی از 78 هزار اصل درخت بلوط قطع شده 18 هزار اصله به صورت کامل خشک شده بود و 60 هزار اصله‌ دیگر از این درختان کف‌بر شدند.

 

وی تصریح کرد: در بودجه سال آینده ردیف اعتباری مربوط به احیای جنگل‌های زاگرس و غیر شمالی از حدود 11 میلیارد تومان به 43 میلیارد تومان افزایش یافته است و 25 میلیارد تومان دیگر نیز از طریق ستاد حوادث غیرمترقبه مصوب شد تا بتوانیم بخشی از خسارات وارد شده را جبران کنیم.

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در عرصه‌های منابع طبیعی کشور که سطحی معادل 125 میلیون هکتار (به غیر از مناطق کویری) را دارند، 2400 نیرو داریم که به‌طور متوسط در هر 56 هزار هکتار یک جنگلبان وجود دارد و حتی اگر چرخ‌بال هم داشته باشد نمی‌تواند کل سطح حوزه استحفاظی خود را پوشش دهد که البته در جنگل‌ها نیز وضعیت خوبی نداریم و در هر 13 هزار هکتار یک جنگل‌بان وجود دارد.

 

جلالی ادامه داد: این استاندارد در بسیاری از کشور‌ها متفاوت است و تعداد جنگل‌بانان در عرصه‌های منابع طبیعی به هیچ وجه قابل قبول نیست چراکه در روسیه که 550 میلیون هکتار جنگل دارد در هر 2500 هکتار ایتالیا در 1000 هکتار و ترکیه در 3000 هکتار یک جنگل‌بان وجود دارد.

 

وی ادامه داد: حدود 50 هزار هکتار از جنگل‌های شمال دچار خشکیدگی شمشاد شدند که از محققان و گیاه‌پزشکان درخواست کرده‌ایم تا ضمن بررسی آنها بتوانیم با سموم گیاهی و قارچ‌کش‌ها‌ با این پدیده مقابله کنیم البته اردیبهشت‌ماه سال آینده نیز هیاتی از کارشناسان بین‌المللی به نمایندگی از فائو برای بررسی این پدیده‌ها به ایران خواهند آمد.

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اراضی که در اختیار تعاونی‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار داشته است در ارتفاع بالای 1800 متر است که برخلاف آیین‌نامه‌های ساخت‌وساز مجوز ندارد و البته از طریق دولت در صددیم تا مصوبه‌ای دریافت کنیم و به جای این اراضی به آنها در شهرهای اطراف زمین بدهیم.

کد مطلب: 40199| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۳ ۱۵:۲۴:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶  ,   June 27, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.