16 شروی که‌ هر چند ماه‌ یکبار اعدام‌ می‌شوند!

سیاست خارجی - فرازنیوز: خبر اعدام 16 شرور در پاسخ به شهادت 14 مرزبان ایرانی، طی هفت ماه گذشته بیش از 3 بار و در تاریخ های مختلف توسط برخی رسانه های خارجی بازنشر شده است.
کد مطلب: 42010| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۲/۱۵ ۱۷:۵:۱۰| نسخه چاپی
16 شروی که‌ هر چند ماه‌ یکبار اعدام‌ می‌شوند!

«به گزارش فرازنیوز، در پاسخ به کشته شدن 14 نفر در مرز پاکستان، ایران 16 نفر را اعدام کرد.» تیتری تکراری که هرچند وقت یک بار روی خط خبری سایت های مختلف منتشر می شود. خبری که 7 ماه از انتشار  بعضی سایت های خبری خارجی در گافی تامل برانگیز، هرچندوقت یک بار آن را با همان تیتر و متن تکراری، باز نشر می کنند.اما اصل ماجرا چیست؟

 

گاف تکراری

خبر اصلی مربوط به 7 ماه پیش یعنی 3 آبان سال گذشته است که در درگیری‎هایی که در منطقه سراوان (جنوب شرقی استان سیستان بلوچستان) اتفاق افتاد، 14 مرزبان نیروی انتظامی کشته و 7 نفر مجروح شدند.

فردای آن روز دادستان عمومی و انقلاب زاهدان با اعلام خبر اعدام 16 شرور در زندان زاهدان گفت:" این اعدام در پاسخ به اقدام شب گذشته آنها بود. قبلا به آنها اعلام کرده بودیم که اگر اقدام کنند؛ قطعا پاسخش را خواهند گرفت و اعدام‌های صبح امروز تنها یکی از پاسخ‌های ما به آنها بود."

خبرگزاری فرانسه AFP این خبر را برای اولین بار به تاریخ 26 اکتبر 2013، به انگلیسی منتشر کرد که سایت های متعددی از جمله این سایت آن را منعکس کردند:

 

 

اما به طرز عجیبی این خبر عیناً چندین بار تا همین امروز مجدداً به عنوان خبر روز منتشر شده است که چند نمونه از آن را زیر می‎بینیم:

سایت پاکستانی defence.pk که تمرکزش بر مباحث نظامی-امنیتی است، در تاریخ 6 مارس 2014 (15 اسفند 1392) این خبر را منتشر کرده است.

 

سایت رادیو روسیه (Russian Radio)، در تاریخ 26 مارس (6 فروردین 1393) دوباره خبر را منتشر کرد:

 

در آخرین پرده از این ماجرا، سایت روزنامه انگلیسی زبان  NewStraitsTimes چاپ مالزی که قدیمی ترین روزنامه آن کشور است و همچنان به چاپ می‎رسد، دیروز(14 اردیبهشت 93)، همان خبر را حتی بدون تغییر تیتر منتشر کرده است:

 

به این ترتیب، طی 7 ماه، خبر اعدام 16 تن از اشرار پاکستانی، بیش از 3 بار توسط سایت های مختلف و در تاریخ های متفاوت، بازنشر شده است.

با این شرایط نباید تعجب کرد اگر برخی رسانه‎‏های خارجی مدعی باشند«ایران بیشترین آمار اعدام را در دنیا دارد!»

 منبع: مجله مهر

کد مطلب: 42010| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۲/۱۵ ۱۷:۵:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶  ,   June 23, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.