یک نفر به داد این بیمار اورژانسی برسد!

ایران - فرازنیوز: توفان عصرگاهی روز دوشنبه 12 خرداد ماه 1393 در شهر تهران را می‌توان یک حادثه طبیعی بی‌سابقه و یا دست کم کم‌سابقه دانست.
کد مطلب: 43327| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۴ ۱۷:۱۷:۱۰| نسخه چاپی
یک نفر به داد این بیمار اورژانسی برسد!

به گزارش فرازنیوز، « شهروندان تهرانی که این توفان سهمگین را شاهد بودند تا کنون با چنین صحنه ای مواجه نشده بودند؛ غبار غلیظ، تاریکی چند دقیقه‌ای و سپس باد بسیار شدید در حد 120 کیلومتر در ساعت که متاسفانه تا لحظه تنظیم این گزارش دست کم جان 5 نفر از شهروندان تهرانی را گرفت و مایه زخمی شدن دستکم دهها نفر شده است.

 

شهروندان تهرانی تا کنون کمتر با چنین صحنه‌ وحشتناکی مواجه بوده‌اند و تهران به دلیل شرایط جغرافیایی سابقه توفان چندانی ندارد.

 

اما همین شهر ، روی گسل‌هایی خوابیده که دهه‌هاست آن‌گونه که باید و شاید فعال نشده‌اند و هر آن احتمال فعال شدن یکی از سه گسل اصلی تهران می‌رود. با شرایطی که از توفان سهمگین در تهران مشاهده شد، باید بدون اغراق هشدار داد که در صورت وقوع حادثه‌ای مثل زلزله‌ای با قدرت بیش از 6 ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین، تهران با فاجعه‌ای بس عظیم و مهیب مواجه خواهد بود که شاید تبدیل به تراژدی تاریخ شود.

 

البته نوشتن این مطالب و هشدارها برای ایجاد نگرانی نیست و هدف این است که مسئولان و تصمیم‌گیران و نظام مدیریت شهری باید هر چه در توان دارند همت خود را صرف افزایش ایمنی شهر تهران در برابر حوادث و سوانح احتمالی همچون زلزله و دیگر حوادث غیر مترقبه همچون حادثه امروز کنند.

 

اما درباره حادثه اخیر چند نکته ابهام وجود دارد از جمله آنکه :

آیا سازمان هواشناسی این توفان را با این سرعت و حدت پیش‌بینی کرده بود و اگر پیش‌بینی شده بود چرا به شهروندان درباره تردد در شهر در روز 12 خرداد هشدار داده نشده است؟

 

ظاهرا سازمان هواشناسی درباره وقوع توفان در تهران پیش‌بینی‌هایی کرده بود اما به نظر می‌رسد این سازمان وقوع چنین توفانی را پیش‌بینی نکرده بود وگرنه می‌بایست هشدارهای جدی‌تری به شهروندان تهرانی درباره تردد در شهر داده می‌شد.

 

توفانی که با سرعت 120 کیلومتر در ساعت تهران را درنوردید، حادثه‌ای بی‌سابقه یا دست کم کم‌سابقه است و با توجه به نا ایمن‌بودن بسیاری از فضاهای شهری در تهران و نبود فرهنگ مقابله با بلایای طبیعی این چنینی به دلیل کم‌سابقه بودن، سازمان هواشناسی می‌بایست هشدارهای جدی‌تری به شهروندان تهرانی می‌داد ، که اگر چنین می‌شد شاید تعداد کشته‌ها و زخمی ها حادثه کمتر از این می‌بود.

یادمان نرود در توفان نسبتا شدید دو هفته پیش نیز دو شهروند تهرانی در اثر برخورد مصالح ساختمانی به سرشان جان باختند.

 

تهران به هیچ وجه شهر ایمنی نیست و در برابر بلایای طبیعی بسیار آسیب‌پذیر است . در مقام مقایسه مقاومت تهران در برابر بلایای طبیعی می‌توان این شهر را به یک اندام مبتلا به ویروس" اچ آی وی " در مراحل پیشرفته ( یا همان بیماری ایدز ) در برابر میکروب‌ها و ویروس‌های بیماری‌زا دانست.

 

تهران تلی از سیمان و آهن ساخته‌شده بر پایه‌ای لرزان و غیرایمن است و وقوع حوادث طبیعی چون حادثه توفان روز 12 خرداد در آن ، زنگ هشداری است که هر چه زودتر باید مقاومت شهر تهران را تقویت کرد.

 

بیماران مبتلا به ایدز برای تقویت ایمنی بدنشان باید با تزریق، "CD4" خونشان بالا بیاید تا خون آنها به کیفیتی برسد که قادر باشد در برابر حمله ویروس‌ها به بافت‌های مختلف بدن مقاومت داشته باشد، ایمنی شهر تهران نیز باید در بخش‌های مختلف تقویت شود.

 

تهران موقعیت یک بیمار اورژانسی را دارد که باید هر چه سریع‌تر به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شود و مشکلات و ضعف‌های سیستم ایمنی شهری آن مورد بازنگری و بازسازی قرار گیرد تا این گونه در برابر یک حادثه طبیعی عاجز نباشد.

منبع: عصر ایران

کد مطلب: 43327| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۴ ۱۷:۱۷:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶  ,   June 25, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.