مرضیه افخم:

مصمم به توافقیم اما نه به هر قیمتی

سیاسی - فرازنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران با پیگیری جدی و حرفه‌ای مذاکرات۱+۵ مصمم به وصول توافق است، اما نه به هر قیمتی . وی تاکید کرد: فقط بحث زمان نیست، بلکه هدف این است که به توافق مورد نظرمان دست یابیم.
کد مطلب: 45107| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۴/۱۸ ۱۳:۱۰:۱۰| نسخه چاپی
مصمم به توافقیم اما نه به هر قیمتی

به گزارش فرازنیوز، مرضیه افخم در نشست خبری امروز خود با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای در وین با  1+5 از 11 تیر افزود: اعلام کردیم که آماده‌ایم تا هر زمان تا پایان تیر و حتی فراتر از آن، برای اینکه به نتیجه عادلانه، پایدار و منطقی برسیم گفتگو کنیم.

مرضیه افخم در نشست خبری امروز خود
وی گفت: روند مذاکرات به نحوی بود که تقریباً از موضوعات آسان به سخت حرکت کردیم و در موضوعات بر اساس دسته‌ بندی آنها، به‌ صورت مرحله‌ای در بخش‌هایی که قابل تفاهم بود و دو طرف دیدگاه‌های نزدیک‌ تری داشتند، به‌ تدریج به تفاهماتی رسیدیم.
افخم افزود: در عین حال اکنون به موضوعاتی رسیده‌ایم که درباره آن اختلاف نظرهای اساسی وجود دارد و گفتگوها فشرده، سخت و جدی ادامه دارد.
وی با بیان اینکه پیشرفت نیز وجود داشته اما کند بوده است، ابراز امیدواری کرد با واقع‌ بینی طرف‌ های مقابل درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران تصمیم عاقلانه‌ای اتخاذ کنند و تصمیم دشواری را که اعلام می‌کنند ازجانب خود آنان اتخاذ شود.
افخم گفت: خبرهایی هم حاکی از احتمال پیوستن وزرای امور خارجه 1+5 به مذاکرات در پایان هفته منتشر شده است و همانطور که آقای ظریف در مصاحبه‌اش اعلام کرد، پیوستن آنان اگر صورت بگیرد بابت اطلاع از روند و ادامه رایزنی‌هاست.
سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: اعلام آمادگی کرده‌ایم که گفتگوها را ادامه دهیم که این کار با جدیت و حرفه‌ای در حال اجراست که امیدواریم در زمان اعلام شده به توافق پایدار، منطقی و عادلانه برسیم اما در عین حال هدف ما فقط بحث زمان نیست، بلکه هدف این است که به توافق مورد نظرمان دست یابیم.

در مذاکرات هسته ای اختلافات اساسی باقی مانده
 سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات دیروز آقای ظریف مبنی بر رسیدن به توافق در 50 درصد متن مذاکرات افزود: درباره 50 درصدی که اشاره شد، فعلاً نمی‌توان سخن گفت، چون قرار نیست درباره متن اظهار نظری انجام دهیم و ممکن است تا پایان مذاکرات در جزئیات و بندهای این متن تغییراتی رخ دهد، اما این 50 درصد نشان می‌دهد برخی تفاهمات و اشتراک نظرها حاصل شده است.
وی گفت: پیشرفتی هر چند کند رخ داده اما آنچه باقی مانده همان اختلافات اساسی است که باید حل و فصل آن در مذاکرات سخت پیش رو که در جریان است همچنان ادامه یابد.
افخم افزود: گفتگوهای فنی، سیاسی و حقوقی در همه حوزه‌ها باید به موازات یکدیگر دنبال شود تا شاهد رسیدن به تفاهم در سایر بندهای باقیمانده باشیم.
وی گفت:‌ چون متن، نهایی نشده است هر اظهار نظری، زودهنگام خواهد بود و امیدواریم تا قبل از پایان تیر، جزئیات بیشتری را اعلام کنیم.

 

بیات اخیر رهبری نشان دهنده اشراف کامل ایشان بر حوزه های فنی هسته ای است     
سخنگوی وزارت امور خارجه بیانات اخیر مقام معظم رهبری را در جمع کارگزاران نظام، نشان‌دهنده اشراف کامل ایشان بر حوزه‌های فنی هسته‌ای و توجه به ظرافت‌های مذاکرات دانست.
مرضیه افخم گفت: فرمایشات رهبر معظم انقلاب کاملاً شفاف، صریح و مبتنی بر حقوق مسلم هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بود.
وی افزود: تفاسیر مختلف از سخنان رهبر معظم انقلاب در هر یک از رسانه‌ها و ازجانب تحلیلگران، متناسب با زمینه‌های ذهنی و حوزه فعالیت آنان است، اما ایشان در سخنانشان درباره تعیین محدوده‌ها و خطوط قرمز فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی تصریح کردند.
افخم گفت: مقام معظم رهبری در عین حال که راه را برای همکاری و ادامه گفتگوها باز گذاشتند از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نیز اعلام حمایت کردند.
وی افزود: اصول مربوط به راه حل منطقی و پایدار مبنی بر تثبیت حقوق هسته‌ای ایران، مورد نظر مسئولان عالی کشور است و فرمایشات رهبر معظم انقلاب نیز در این باره بسیار صریح و روشن بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره اعلام نیاز کشور به 190 هزار سو برای رآکتورهای هسته‌ای و واکنش احتمالی 1+5 در این باره گفت: وارد جزئیات نمی‌شوم، اما خطوط قرمز ما و حقوق مسلم هسته‌ای ملت ایران برای داشتن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کاملاً مشخص است.
وی افزود: اکنون دیگر شناسایی حقوق هسته‌ای ما مطرح نیست بلکه تثبیت آن مطرح است.

 

عربستان می‌ تواند نقش سازنده‌ تری در منطقه ایفا کند
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: عربستان می‌تواند نقش سازنده‌ تری در منطقه ایفا کند و چنانچه این نقش ایفا شود کمکی به حل مسائل منطقه خواهد بود.
مرضیه افخم در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا استقبال ایران از سفر وزیر خارجه عربستان به تهران می‌ تواند گشایشی میان ایران و عربستان باشد افزود: برای اینکه چنین گفتمانی شکل بگیرد باید آمادگی‌های لازم در این باره وجود داشته باشد.
وی گفت: در نخستین مرحله در پاییز 1392 با سفر منطقه‌ای آقای ظریف، آمادگی خود را اعلام کردیم و آن زمان آمادگی برای این سفر در ریاض وجود نداشت.
افخم افزود: در ماه‌ های گذشته همواره اعلام کرده‌ایم که شرایط منطقه نیازمند همکاری همه کشورهای منطقه است و در این میان جایگاه و نقش عربستان به عنوان کشوری مهم و تأثیرگذار به طور خاص مد نظر بوده است.
وی گفت: امیدواریم گام‌های مناسب و سازنده‌ای برای شکل‌گیری گفتگوهای مفید درباره منطقه برداشته شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا سفر آقای ظریف را به ریاض پس از مذاکرات ژنو تأیید می کنید اظهار داشت: درباره این سفر قبلاً اعلام آمادگی کرده بودیم که چنانچه زمینه و آمادگی‌های لازم وجود داشته باشد این سفر امکان‌ پذیر خواهد بود، اما هنوز زمان مشخصی اعلام نشده و لازم است آمادگی‌های میزبان را در این زمینه در نظر بگیریم.

منبع: شبکه خبر

کد مطلب: 45107| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۴/۱۸ ۱۳:۱۰:۱۰| نسخه چاپی
دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶  ,   June 26, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.