بلاتکلیفی 15 هزار گوسفند در گمرک

جهاد اقتصادي، كشاورزي - فرازنیوز: پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان صادرات دام زنده آزاد شد اما اندکی نگذشت که رییس گمرک اعلام کرد عوارض 320 هزار تومانی برای صادرات هر رأس گوسفند در نظر گرفته شده است اما داستان به همین جا ختم نشد.
کد مطلب: 47925| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۷/۵ ۱۷:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
بلاتکلیفی 15 هزار گوسفند در گمرک

به گزارش فرازنیوز، دو روز از اعلام این خبر از سوی کرباسیان، نگذشته بود که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که عوارض 60 درصدی ( 320 هزار تومان) برای صادرات هر رأس گوسفند مربوط به سال‌های قبل بوده و اکنون صادرات بدون عوارض آزاد است و اما جالب‌تر اینکه اکنون صادرکنندگان از برقرار بودن عوارض برای صادرات دام زنده خبر می‌دهند و می‌گویند حدود 15 هزار رأس گوسفند در گمرک کشور بلاتکلیف مانده‌اند!

اسفند‌ سال گذشته بود که رکنی، معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد "برای جلوگیری از زیان دامداران و به دلیل این‌که دام زنده سنگین روی دست آنها مانده و خریدار ندارد، صادرات دام زنده سنگین با اخذ مجوز بهداشتی از سازمان دامپزشکی و انجام هماهنگی‌های لازم آزاد است و مانعی ندارد".

همچنین حدود یک ماه پیش صادرات دام زنده سبک نیز از سوی وزارت جهاد کشاورزی آزاد شد که برای اولین‌بار رییس سازمان دامپزشکی آن را اعلام کرد.

این آزاد‌سازی صادرات دام زنده سبک و سنگین بدون تعرفه در حالی انجام می‌شد که هفته گذشته مسعود کرباسیان، رییس گمرک ایران که از سوی اعضای اتاق بازرگانی به عنوان نایب رییس اول اتاق انتخاب شد، اعلام کرد "صادرات دام زنده به طور ناگهانی اعلام شد که مشمول عوارض 60 درصدی است".

دو روز از وضع این تعرفه نگذشته بود که یکی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی درباره چگونگی صادرات دام زنده به خبرنگار ایسنا گفت" تعرفه 320 هزار تومانی برای صادرات گوسفند مربوط به سال 1391 بود که گمرک تصور می‌کرد باید همچنان این تعرفه حدود 60 درصدی را اعمال کند".

به گفته وی "پس از بحث و بررسی‌های مجدد و مذاکرات صورت گرفته در دولت این تعرفه مجددا حذف شد و مسئولان به این نتیجه رسیدند که برای حمایت از دامدارانی که تولیداتشان روی دستشان باقی مانده و در حال زیان کردن هستند، نیازی به وضع تعرفه جدید برای دام زنده نیست".

جالب‌تر این‌که علی‌رغم اعلام وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر حذف مجدد تعرفه 60 درصدی صادرات دام زنده، صادر‌کنندگان همچنان از حل‌ نشدن مشکل‌ خود و برقرار بودن تعرفه 60 درصدی برای صادرات دام زنده انتقاد می‌کنند.

ایرج نوری، رییس اتحادیه صادر‌کنندگان دام زنده استان کرمانشاه در این باره به ایسنا گفت: این بخشنامه و وضع عوارض 60 درصدی برای صادرات دام زنده مربوط به تاریخ 91.5.30 بود که با هدف جلوگیری از صادرات دام زنده صورت گرفت که این تعرفه نه تنها نتایج خوبی برای دولت نداشت بلکه پدیده شوم قاچاق دام زنده به کشور‌های همسایه دامن زد.

وی افزود: پس از این تعرفه 60 درصدی دولت 52 قلم کالا را مشمول ممنوعیت برای صادرات اعلام کرد که دام زنده سبک نیز جزو 52 قلم کالای اعلام شده از سوی دولت بود.

رییس اتحادیه صادر‌کنندگان دام زنده استان کرمانشاه ادامه داد: امسال در تاریخ 25 مرداد‌ماه مصوبه‌ای از سوی دفتر مقررات صادرات و واردات اعلام شد مبنی بر این‌که صادرات دام سبک آزاد بوده و صرفا مسائل بهداشتی باید رعایت شود و هیچ اشاره‌ای به وضع تعرفه و میزان آن نشده بود. براین اساس صادر‌کنندگان و تولید‌کنندگان دام زنده که بازار نامناسبی نداشتند انگیزه‌ بیشتری برای ادامه تولید پیدا کردند.

نوری گفت: در پی این آزاد‌سازی صادر‌کنندگان و تولید‌کنندگان دام زنده به عرصه صادرات دام زنده سبک که روی دست‌شان مانده بود، اقدام کردند و همه شرایط قرنطینه‌ای را پشت سر گذاشتند به گونه‌ای که تا 24 شهریورماه امسال بالغ بر 50 هزار راس دام زنده سبک با همین شرایط صادر شد.

رییس اتحادیه صادر‌کنندگان دام زنده استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: اما این شرایط چندان پابرجا نبود چرا که از شنبه هفته گذشته در حالی که 15 هزار راس دام زنده سبک دیگر آماده‌ی صادرات از مرزهای کشور بود، مجددا از دفتر مقررات صادرات و واردات به همه گمرکات کشور اعلام شد صادرات دام زنده سبک مجددا مشمول عوارض سابق 60 درصدی است و وضع همین عوارض باعث جلوگیری از ادامه‌ی این روند شد.

وی اظهار کرد: دامدار یا صادر‌کننده‌ای که می‌خواهد دام زنده سبک خود را به کشور‌های دیگر صادر کند توان مالی‌اش در حد همان میزان صادرات‌اش است اما این درست نیست که آنها با برنامه‌ریزی قبلی و براساس حذف تعرفه صادرات دام زنده اقدام به این کار کرده‌اند و ناگهان در مراحل نهایی صادرات به آنها ابلاغ می‌شود که باید برای هر رأس دام زنده 320 هزار تومان عوارض بپردازند.

نوری افزود: سود صادرات هر رأس دام زنده سبک در بهترین شرایط بین 35 تا 50 هزار تومان است؛ بنابراین در این شرایط وضعیت دشواری برای صادر‌کنندگان به وجود آمده است چرا که هم اکنون حدود 15 هزار رأس دام سبک در گمرکات کشور بلاتکلیف است و صادر‌کنندگان با مشکلات ناشی از آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

رییس اتحادیه صادر‌کنندگان دام زنده استان کرمانشاه ادامه داد: بیش از 30 هزار راس دام زنده سبک دیگر نیز در قرنطینه‌های استان‌های مختلف کشور بلاتکلیف مانده که صادر‌کنندگان توان پرداخت عوارض گمرکی آن را ندارند.

نوری اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی با تدبیر صادرات دام زنده را آزاد و بدون تعرفه اعلام کرد و از روز شنبه نیز که این مشکل به وجود آمد نیز مسوولان این وزارتخانه نهایت تلاش خود را برای حل این مشکل انجام دادند و روز یکشنبه هفته گذشته 31 شهریورماه مکاتباتی داشتند مبنی بر این‌که برای دفاع از تولید وزارت جهاد کشاورزی موافق حذف این تعرفه است که نهایتا وزیر جهاد کشاورزی نیز مکاتباتی در این زمینه انجام دادند.

رییس اتحادیه صادر‌کنندگان دام زنده استان کرمانشاه گفت: اما براساس اطلاعات موجود علی‌رغم این‌که در هیات دولت نیز پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر حذف تعرفه 60 درصدی صادرات دام زنده سبک تایید شد، تاکنون اقدام عملی برای آن انجام نشده و همچنان صادر‌کنندگان با مشکل مواجه‌ هستند.

وی اعلام کرد: دام‌های زنده‌ای که در گمرکات کشور معطل مانده‌اند به دلیل نامناسب بودن شرایط نگهداری و تغذیه‌ای تلفات زیادی می‌دهند که این باعث زیان صادر‌کنندگان و دامداران شده است؛ بنابراین از دولت می‌خواهیم هرچه سریع‌تر نسبت به اجرایی کردن مصوبه‌ خود اقدام کنند.

همچنین یحیی پرهوده، عضو اتحادیه صادر‌کنندگان دام زنده استان کرمانشاه در این باره اظهار کرد: تاوان این وضعیت سیاست‌گذاری نامناسب و متغیر که در هر روز مشکلات عدیده‌ای برای صادر‌کنندگان و دامداران ایجاد می‌کند، چه کسی باید بدهد؟ و خسارتی که صادر‌کنندگان و دامداران از نبود مدیریت می‌بینند آیا صندوق ضمانت‌ صادرات آن را در نظر می‌گیرد؟

وی افزود: از سویی دولت اعلام می‌کند دنبال سیاست‌های افزایش صادرات غیرنفتی و خروج از وضعیت رکود تورمی است اما با اجرای نادرست سیاست‌ها از سوی برخی از مسوولان به قاچاق دام دامن زده می‌شود.

عضو اتحادیه صادر‌کنندگان دام زنده استان کرمانشاه گفت: 10 درصد از بار صادر‌کنندگان تلف شده است و آنها با توجه به در پیش بودن عید قربان دیگر زمانی برای صادرات دام زنده دارند چرا که کشور‌های اسلامی که مشتری دام زنده سبک هستند چند روز پیش از عید قربان دیگر دام زنده سبک خریداری نمی‌کنند و با توجه به این وضعیت صادر‌کنندگان چند روز دیگر بیشتر فرصت ندارند.

پرهوده از مسئولان خواستار شد: حداقل تا روشن‌ شدن وضعیت، تکلیف دام‌های زنده بلاتکلیف در گمرک و قرنطینه‌های استانی را مشخص کنند، چرا که دامداران و صادر‌کنندگانی که متقاضی صادرات دام زنده سبک بودند، توان مالی چندانی نداشته و عمده‌ این افراد توان پرداخت حدود 10 درصد از این دام را داشته‌اند که پس از صادرات آن قرار بود مابقی آن را به کسانی که دام زنده را از آنها خریداری کرده‌اند بپردازند اما با این وضعیت همه آنها مقروض می‌شوند.

کد مطلب: 47925| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۷/۵ ۱۷:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶  ,   July 26, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.