انتشار بیانیه پایانی "جشنواره سلام به کودکی" در خصوص "فرهنگ سازی برای اتومبیلرانی ایمن"

فرهنگ و هنر - فرازنیوز: جشنواره فرهنگی، هنری "سلام به کودکی" که همزمان با هفته ملی کودک با همکاری کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و مجموعه فرهنگی تاریخی نیاروان برگزار شد، بیانیه پایانی خود را با موضوع "فرهنگ سازی برای اتومبیلرانی ایمن" منتشر کرد.
کد مطلب: 48516| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۷/۲۶ ۱۴:۴۳:۱۰| نسخه چاپی
انتشار بیانیه پایانی

به گزارش فرازنیوز، پس از پایان هفته ملی کودک در سال 1393، بیانیه پایانی جشنواره سلام به کودکی در خصوص "فرهنگ سازی برای اتومبیلرانی ایمن"، توسط دبیرخانه جشنواره مذکور منتشر شد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

کودکان امروز با دانش و آگاهی بالایی که دارند، هوشمندانه و به راحتی درک می‌کنند که آنان نیز در هر سفر زمینی با خودرو، می‌توانند تا چه اندازه بر کاهش و یا افزایش میزان خطرات ناشی از رانندگی نامطمئن موثر باشند؛ همین درک و شعور بالا و والای کودکانه ایجاب می‌کند تا نقش این همسفران کوچک را بسیار بزرگتر جلوه داده و آنان را از تاثیر و ضریب نقششان در این امر مهم مطلع سازیم. این نکته سرلوحه اصلی تدوین یکی از اهداف مهم و کلیدی در جشنواره سلام به کودکی قرار گرفت.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

«بیانیه پایانی جشنواره سلام به کودکی در خصوص فرهنگ سازی برای اتومبیلرانی ایمن»

سلام به کودکی، سلام به دنیای پر رنگ و رویای کودکی، سلام به شادی و نشاط، سلام به آرامش و سلامتی، سلام به ایمنی برای کودکان، سلام به زندگی و گل‌های باغ زندگی و سلام به همه کودکان.

نامگذاری دهه حاضر با عنوان دهه تلاش برای ایمنی راه‌ها از سوی سازمان ملل و لزوم فراهم آوردن زمینه ایجاد سفرهایی سرشار از شادی و امنیت برای کودکان، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی را بر آن داشت تا به عنوان موسسه‌ای مردمی و عضو فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی، در کنار سایر نهاد‌های متولی حوزه رانندگی و جاده‌ها در کشور، در راستای فرهنگ سازی در زمینه توسعه اتومبیلرانی ایمن گام بردارد و در این مسیر تمرکز خود را بر روی کودکان، به عنوان همسفران کوچک که نقش مهمی در کاهش و یا افزایش خطرات و تصادفات رانندگی ایفا می‌کنند، معطوف ساخته است.

در دنیای امروز که آمار مجروحان و کشته شدگان سوانح و تصادفات رانندگی تاسف و توجه همگان را برانگیخته است، نکته قابل توجه این است که کودکان بخش عمده‌ای از این آمار را به خود اختصاص داده‌اند. برای کاهش آمار تلفات این قشر آسیب پذیر که گاهی خطرآفرین بوده و گاهی هم قربانی دیگر خطرآفرینان می‌شوند، لازم است با ورود به حوزه فرهنگ‌سازی، آگاهی همگان از جمله کودکان عزیز که خود رانندگان آینده هستند را بالا برد.

کودکان امروز با دانش و آگاهی بالایی که دارند، هوشمندانه و به راحتی درک می‌کنند که آنان نیز در هر سفر زمینی با خودرو، می‌توانند تا چه اندازه بر کاهش و یا افزایش میزان خطرات ناشی از رانندگی نامطمئن موثر باشند؛ همین درک و شعور بالا و والای کودکانه ایجاب می‌کند تا نقش این همسفران کوچک را بسیار بزرگتر جلوه داده و آنان را از تاثیر و ضریب نقششان در این امر مهم مطلع سازیم. این نکته سرلوحه اصلی تدوین یکی از اهداف مهم و کلیدی در جشنواره سلام به کودکی قرار گرفت. جشنواره‌ای که به مناسبت هفته ملی و روز جهانی کودک، در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد و حاصل همکاری و تلاش مشترک کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و آن مجموعه بود. این جشنواره به امید ساختن دنیایی ایمن برای کودکان و توسعه فرهنگ اتومبیلرانی ایمن برگزار شد و خوشبختانه تاثیرات مثبتی در میان کودکان و همچنین بزرگترها داشت که آثار هنری، ادبی و تجسمی به جا مانده از کودکان حاضر در جشنواره یاد شده، گواه این ادعا است. جشنواره سلام به کودکی، کودکان ایران امروز را آگاه‌تر از پیش به عنوان همسفران کوچک امروز و رانندگان بزرگ فردا روانه سفرهای شاد، ایمن و بی‌خطر کرد.

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، امیدوار است، جهان امروز و فردا دیگر شاهد جان باختن، مجروحیت و آسیب دیدگی هیچ کودکی در اثر سوانح رانندگی و جاده‌ای نباشد.

کد مطلب: 48516| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۷/۲۶ ۱۴:۴۳:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶  ,   May 26, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.