در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

ناگفته های مدیرعامل حفاری شمال از لغو فعاليت دكل سحر يك در فاز 13 پارس جنوبي

نفت و نیرو - فرازنیوز: مدیر عامل شرکت حفاری شمال با انتقاد از برخي تصميم ها در شركت هاي پيمانكار صنعت نفت گفت: دکل حفاری ایرانی سحر یک که برای 500 نفر اشتغالزایی داشته از فاز 13 پارس جنوبی کنار گذاشته شده و قرار است دکل های هندی جایگزین آن شوند.
کد مطلب: 50951| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۱۱/۶ ۱۶:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
ناگفته های مدیرعامل حفاری شمال از لغو فعاليت دكل سحر يك در فاز 13 پارس جنوبي

به گزارش پایگاه خبری "فراز" درحالی که روزهای گذشته خبر ترخيص یک دكل حفاري ایرانی و جايگزين شدن يك دكل هندي در برخی رسانه‌ها منتشر شده بود، امروز هدایت‌اله خادمی، مدیرعامل شرکت حفاری شمال در نشستی خبری توضیحاتی را در این زمینه ارائه داد.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال در ابتدا با ارائه گزارش از فعاليت هاي اين شركت در داخل و خارج ايران و ركوردهاي فني كسب شده توسط آن  ؛ درباره موضوع ترخیص دکل حفاری سحر از فاز 13 پارس جنوبی توضيحاتي ارائه کرد و افزود: با پیگیری‌های فراوان به این نتیجه رسیده است که تصمیم کنار گذاشتن این شرکت از حفاری در خلیج فارس باوجود تداوم فعالیت 16 دکل خارجی چینی، هندی، ژاپنی و غيره در این منطقه "از بالا" صادر شده است.

خادمی با اشاره به نامه ارسال شده از سوی پتروپارس به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران برای پایان کار به دکل حفاری ایرانی سحر یک در خلیج فارس، يادآور شد: جالب اينجاست این دکل پس از سه دهه به عنوان نخستین دکل حفاری ملکی ایرانی وارد خلیج فارس شده و از نظر تجهیزات و امکانات از تمامی دکل‌های حفاری پیشرفته‌تر و مجهزتر است.

وی يكي از تبعات ترخیص این دکل حفاری فاز 13 پارس جنوبي خارجي را بیکار شدن حدود 500 نیروی متخصص ایرانی در این حوزه ‌دانست و گفت: متاسفانه اين خطر وجود دارد كه اين متخصصان برای ادامه فعالیت به کشورهای خارجی کوچ ‌کنند.

وي تاکید كرد: که تمام دکل‌های حفاری خارجی حاضر در این پروژه‌های کشورمان از هیچ نیروی ایرانی استفاده نکرده و حتی غذای آن‌ها از دوبی تامین می‌شود.

به گفته خادمي این درحالی است که در پروژه اجرا شده توسط شرکت حفاری شمال در ترکمنستان، دولت این کشور تاكيد بر استفاده  از نیروهای ترکمن و ارائه آموزش‌های لازم و گواهی‌نامه‌های مربوط به نیروهای بومی این کشور داشته است.

خادمی همچنین با اشاره به مطالبات 700 میلیارد تومانی شرکت حفاری شمال از شركت هاي زير مجموعه ملي شرکت نفت، اعلام کرد که این شرکت روزانه 60 هزار دلار (معادل 210 میلیون تومان) بهره بابت وام‌هایی می‌پردازد که برای انجام پروژه‌ها از بانک‌ها دریافت کرده است.

 

هندی ها را به جای شرکت ایرانی در حفاری فاز 13 پارس جنوبی به كار گرفتند

 

خادمي با اعلام اينكه که شرکت پتروپارس به عنوان کارفرمای فاز 13 پارس جنوبی، دکل متعلق به شرکت ایرانی را ترخیص کرده و دکل هندی را در این پروژه نگه داشته است، گفت: به اعتقاد من هندی دانستن شرکت مذكور هم ارائه آدرس اشتباه است، چرا که این شرکت ماهیتی آمریکایی – انگلیسی دارد.

خادمی با اشاره به عملکرد دکل حفاری سحر یک با مالکیت ایران در طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی گفت:‌ هزینه کرایه این دکل ایرانی حدود 135 هزار دلار و بسیار ارزان قیمت تر از کرایه 160 تا 180 هزار دلاری دکل‌های هندی و چینی است.

وي معتقد است: تصمیم تعطیلی فعالیت دکل حفاری سحر از مدتها پیش در دستورکار بوده و ارسال پالس‌هایی برای تعطیلی این دکل حفاری از سوی پتروپارس به عنوان کارفرمای پروژه ازجمله عدم پرداخت وجوه قرارداد به این شرکت از چندماه قبل آغاز شده بود.

وی همچنین از نامه نگاری‌های فراوان با مسئولان شرکت پتروپارس، شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت خبر داد که به گفته او، تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

 

نقش دلالان ایرانی، در گران فروشی دکل های حفاری هندی

 

مدیرعامل حفاری شمال در بخش دیگری از اظهارات خود از وجود جريان غير شفاف در اجاره دکل‌های خارجی درخلیج‌فارس خبر داد و گفت:چند سال قبل با تلاش كميته اي در وزارت نفت، هزینه کرایه دکل‌های حفاری از 220 هزار دلار پيشنهادي تا 158 هزار دلار در روز کاهش یافت که این کاهش روزانه 60 هزار دلاری کرایه دکل‌های هندی، انتقاد برخی افراد در داخل را به همراه داشت.

خادمی با یادآوری اینکه اخراج تنها دکل حفاری ایرانی از پروژه‌های نفت و گازی ایران در خلیج فارس در حالی در حال انجام است که از مجموع 44 میدان نفتی خلیج فارس تنها 13 میدان نفت و گازی ایران توسعه یافته‌اند، تصریح کرد: پیشتر دکل ما در میدان مشترک فرزاد A که با عربستان مشترک است مشغول به فعالیت بود که بدون اعلام دلیل خاصی فعالیت آن نیمه تمام ماند و این درحالی است که ایران اکنون در این میدان حتی یک دکل حفاری هم ندارد، اما عربستان با 8 دکل حفاری مشغول به کار است.

وی در پایان با اعلام اینکه استخدام دکل‌های حفاری خارجی با کرایه روزانه بالا منجر به خروج ارز از کشور خواهد شد، خاطرنشان کرد: شرکت حفاری شمال آمادگی دارد با هزینه کرایه به مراتب کمتر از دکل‌های هندی، چینی و ژاپنی در میادین نفت و گاز ایران در خلیج فارس فعالیت کند. حتی از مسئولان خواستیم اکنون که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حال اجراست، به جای ما که هم‌وطن شما هستیم، یکی از دکل‌های خارجی مشغول در خلیج فارس ترخیص شود که مسئولان كار كردن با خارجي ها را ترجيح دادند.

 

 

 

 

 

کد مطلب: 50951| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۱۱/۶ ۱۶:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶  ,   May 28, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.