وزیر نفت:

شرکت نفت به همه عالم بدهکار است/ پرداخت یارانه ما را له کرد /بابک زنجانی فقط ما را بازی داد

نفت و نیرو - فرازنیوز: وزیر نفت در نشستی از بدهی بابک زنجانی، فشار فلج‌کننده یارانه‌ها بر صنعت نفت، اختلاف گازی ایران و ترکیه، بدهی نفتی نیروی انتظامی به وزارت نفت، تهاتر نفت و کالا با روسیه و پول قرض گرفتن از بانک مرکزی برای پرداخت حقوق گفت و تصریح کرد: بابک زنجانی بیش از دو هزار و 700 میلیون دلار از پول نفت را پس نداده و به نظر من از اول هم قصد نداشته که پس بدهد.
کد مطلب: 51474| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۱/۲۵ ۱۳:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
شرکت نفت به همه عالم بدهکار است/ پرداخت یارانه ما را له کرد /بابک زنجانی فقط ما را بازی داد

به گزارش پایگاه خبری"فراز"  بیژن زنگنه افزود: همه میادین مشترک نفتی و گازی که از اهمیت برخوردارند در برنامه ششم توسعه فعال می‌شوند که این یک خواست ملی است. تا نیمه دوم سال یک واحد از پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار می شود و نیاز به واردات بنزین برطرف خواهد شد.به گفته وی، ایران در سال جاری صادر کننده گازوییل خواهد بود.وزیر نفت در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره آخرین وضعیت بابک زنجانی و مطالبات وزارت نفت از این فرد، تصریح کرد: بابک زنجانی بیش از دو هزار و 700 میلیون دلار از پول نفت را پس نداده و به نظر من از اول هم قصد نداشته که پس بدهد. وی فعلا در بازداشت است و قوه قضاییه و دادستانی در حال پیگیری این موضوع هستند.زنگنه درباره حکم انتقال دارایی‌های زنجانی به این وزارتخانه نیز گفت: برای انتقال اموال، جعفری دولت آبادی هفته گذشته دستور داده است که اموال به حساب و به نام وزارت نفت منتقل شود.به گفته زنگنه، به وزارت نفت وکالت داده شده و اقدامات انتقال در حال انجام است و روزی که انتقال آغاز شود روز قیمت گذاری خواهد بود؛ اما ارزش اموال به قدری نیست که کل بدهی وی را پوشش دهد.وی ادامه داد: بیشتر اموال مربوط به پیش از آن است که پول نفت را بگیرد و هنوز نگفته که پول نفت را چکار کرده است.

 

زنگنه تصریح کرد: دو زمین در شهرک غرب و الهیه است و سایر اموال وی مانند شرکت هواپیمایی با وام و بدهی است و پس از کسر بدهی چیزی از آن باقی نمی‌ماند.وزیر نفت با اشاره به این‌که روی هر کدام از اموال دست می‌گذاریم یکی می‌گوید مال من است، اظهار کرد: همه اموال زنجانی به 500 میلیون دلار هم نمی‌رسد، اما به هرحال از دولت ممنونیم و این کار ادامه یابد تا اموال دولت استیفا شود.

 

وزیر نفت با ابراز گله از پرداخت یارانه گفت: شرکت نفت پول‌دار بوده، اما اکنون جزو فقراست.وی با اشاره به این‌که اداره کل وزارت نفت یک طرف و تامین یارانه‌ها نیز طرف دیگر است گفت: اگر چه در سال 1393 نسبت به 1392 فشار کمتر شد، اما واقعا فشار له کننده است.زنگنه با بیان این‌که در سال گذشته روزی 125 میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت کردیم و این یارانه تمامی ندارد، اضافه کرد: شرکت نفت اکنون به همه عالم بدهکار است و برای اولین بار در سال گذشته بعد از ظهر 28 اسفند‌ماه حقوق پرداخت کردیم. آن‌هم مجبور شدیم برای این‌کار با سختی از بانک مرکزی برای پرداخت حقوق‌ها پول قرض کنیم!

 

ترکیه پیشنهاد گازی ایران را نپذیرفت

وزیر نفت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا قیمت فروش گاز به ترکیه را کاهش می‌دهید؟ گفت: ترک‌ها سال گذشته دو شکایت را از ایران مطرح کردند که یکی مربوط به کیفیت و کمیت گاز ایران بود که چندی پیش در دادگاه بررسی و در نهایت رای به نفع ایران صادر شد.وی افزود: شکایت دیگر مربوط به بالا بودن قیمت گاز ایران با توجه به تغییر شرایط قیمت گاز در دنیا بود که طی دو ماه آینده در دادگاه بررسی خواهد شد.بنابراین در شرایطی که ترک‌ها به دعوا رفتند دلیلی برای مذاکره درباره کاهش قیمت گاز وجود ندارد.زنگنه خاطرنشان کرد: البته رییس جمهور ترکیه در دیدار با رییس جمهور کشورمان درخواستی مبنی بر کاهش قیمت گاز را مطرح کرده و ایران اعلام کرده در صورتی که میزان خرید گاز به ترکیه از ایران دو برابر شود بر قیمت گاز تخفیف قائل می شویم اما ترک ها چنین موضوعی را نپذیرفتند.

 

درباره تهاتر امضا نکردیم، کاری کردیم که نمی‌گویم!

وزیر نفت در پاسخ به سوال ایسنا درباره تهاتر نفت ایران با کالای روسیه که طی یک سال گذشته همواره تکذیب شده است و این که روس ها اخیرا اعلام کرده اند که تهاتر نفت ایران با کالا آغاز شده است، اظهار کرد: الان هم می گویم که چیزی برای تهاتر امضا نکرده ایم.زنگنه درباره ادعای روس ها مبنی بر این که تهاتر آغاز شده است، گفت: به حرف من دقت کنید، همیشه گفته ام توافقی درباره تهاتر امضا نکرده‌ایم، یک چیزی امضا کرده ایم، اما عنوانش تهاتر نبوده است و حرفم هم درست است.وی در واکنش به اصرارخبرنگاران برای شفاف‌سازی بیشتر تاکید کرد: هیچ چیزی برای تهاتر نفت و کالا امضا نکرده‌ام و قرار نیست که بگویم چه چیزی امضا کرده ایم!

 

پرداخت بدهی 2.8 میلیارد دلاری شل بلافاصله پس از رفع تحریم‌ها

وزیر نفت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا با توجه به این که شرکت نفتی شل اعلام کرده که با رفع تحریم ها آمادگی برگشت به کشور را دارد وضعیت بدهی نفتی این شرکت به کشور چگونه خواهد بود، گفت: شرکت شل 2.8 میلیارد دلار بدهی دارد که به محض رفع تحریم ها به حساب ما واریز خواهد شد.

 

مذاکرات بی نتیجه با پاکستان درباره صادرات گاز

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با توجه به این که قطر و پاکستان قرارداد گازی منعقد کرده و پاکستان گاز خود را از قطر تامین می کند آیا ایران جایگاه خود را در بازار پاکستان از دست داده است، افزود: پاکستان اعلام کرده به دلیل تحریم ها اقدام به ساخت خط لوله برای دریافت گاز از ایران نکرده است و به همین منظور باید خسارت پرداخت کند.زنگنه افزود: پاکستانی‌ها اعلام کردند که در قرارداد تجدیدنظر شود تا خسارت پرداخت نکند و ما نیز اعلام کردیم که باید مذاکره صورت بگیرد تا بندهایی از قرارداد تغییر کند. به همین منظور هیات پاکستانی به ایران سفر کرد و مذاکراتی انجام شد و آن‌ها هنوز خبری نداده‌اند.

کد مطلب: 51474| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۱/۲۵ ۱۳:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶  ,   June 28, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.