بیابانكی در نشست خبری سیزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره:

رقابت مادی را به رقابت اعتباری تبدیل كرده‌ایم / آثار برگزیده فرصت انتشار خواهند داشت .

شعر و موسیقی - فرازنیوز: سعید بیابانكی گفت: امسال برای جبران آسیب سال های گذشته جشنواره شعر و داستان جوان سوره در نظر داریم رقابت مادی را به رقابت اعتباری تبدیل كنیم.
کد مطلب: 51683| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۲/۲۷ ۱۴:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
رقابت مادی را به رقابت اعتباری تبدیل كرده‌ایم / آثار برگزیده فرصت انتشار خواهند داشت .

به گزارش پایگاه خبری"فراز" صبح امروز (یك شنبه 27 اردیبهشت) نشست مطبوعاتی سیزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری با حضور سعید بیابانكی دبیر هنری و محمد كرم اللهی دبیر اجرایی و رئیس حوزه هنری استان قزوین برگزار شد.


سعید بیابانكی با اشاره به سابقه جشنواره شعر و داستان جوان سوره و اهداف آن گفت: این جشنواره یكی از شاخص ترین جشنواره های ادبی كشور به شمار می رود كه تا به حال سیزده دور از آن برگزار شده و من توفیق داشتم دو سال دبیر هنری جشنواره باشم.

وی افزود: این جشنواره ادبی چند ویژگی مهم دارد كه می توان از جمله تفاوت های آن را با سایر جشنواره ها به شرط سنی زیر سی سال و همین طور به نحوه برگزاری چرخشی اشاره كرد كه هر سال در یكی از استان های كشور برگزار می شود. همین طور می باید توجه داشت كه این جشنواره در راستای كشف و پرورش استعدادهای ادبی و نیز در راستای اهداف حوزه هنری كه هر چه بارورتر كردن ادبیات و هنر انقلاب اسلامی است برگزار می شود.

دبیر هنری سیزدهمین جشنواره شعر و داستان سوره از تغییرات عمده در نحوه برگزاری جشنواره خبر داد و در این باره تصریح كرد: جشنواره شعر وداستان سوره با توجه به وظیفه و كاركردش كه همان كشف و پرورش استعداد های هنری و ادبی است در گذشته ایراد مهمی داشت كه ما سعی كردیم آن را برطرف كنیم. با توجه به جوایز مادی كه در هر رشته تقدیم منتخبین می شد عده ای از شركت كنندگان فرمول جشنواره را به دست می آوردند و برای رسیدن به آن جایزه مادی آثار منطبق با معیار های جشنواره را تولید و ارسال می كردند كه این مسئله با اهداف جشنواره شعر و داستان سوره در تضاد بود.

بیابانكی به لزوم رفع این آسیب جشنواره اشاره كرد و گفت: اما امسال سعی كرده ایم كه این ایراد را برطرف كنیم. در طرح جدید سعی شده كه شركت كننده ها به جای تلاش برای رسیدن به جایزه مادی، برای كسب اعتبار تلاش كنند. به عبارتی رقابت مادی را به رقابت اعتباری تبدیل كرده ایم.

وی افزود: بنابراین تمام كسانی كه به مرحله نهایی راه یافته اند یعنی به همه 84 نفر برگزیده 500 هزار تومان به عنوان حق التالیف مختصر و 200 هزار تومان هم هزینه رفت و آمد به جشنواره تقدیم خواهد شد.

دبیر هنری جشنواره درباره جایزه اعتباری جشنواره نیز گفت: اما در این جشنواره ما شرایط را طوری فراهم خواهیم كرد كه برگزیدگان جشنواره بتوانند در طول یك سال بدون نوبت اثر خود را از طریق انتشارات سوره مهر منتشر كنند كه البته این امر در مورد هر كتاب پس از تایید مركز آفرینش های ادبی صورت خواهد گرفت.

وی درباره تعداد آثار ارسالی به جشنواره نیز توضیح داد: در مجموع 2114 اثر در این جشنواره شركت كرده كه در بخش ترانه سرود 246 اثر، در بخش داستان كوتاه بزرگ سال 325 اثر، در بخش شعر كلاسیك 820 اثر، در بخش شعر كودك 106 اثر، در بخش شعر نو و آزاد نیز 526 به رقابت پرداخته اند.

بیابانكی با اشاره به نحوه انتخاب آثار از مجموع آثار ارسالی گفت: با توجه به تعداد نفرات شركت كننده و آثار ارسالی كه به ازای هر نفر سه اثر بوده انتخاب آثار مطابق فراوانی آثار در هر بخش صورت گرفته است كه در بخش شعر و ترانه 21 نفر، در بخش داستان كوتاه بزرگسال 19 نفر، در بخش داستان كوتاه كودك 10 نفر، در بخش سعر كلاسیك 34 نفر، شعر كودك و نوجوان 8 نفر، شعر نو 35 نفر، برگزیده شدند كه در مجموع  36 نفر آنها زن و 43 نفر مرد بوده اند.

در این میان در بخش ترانه و سرود 2 نفر، در بخش داستان كوتاه بزرگ‌سال 3 نفر در بخش داستان كوتاه كودك و نوجوان 1 اثر، در بخش شعر كلاسیك 3 اثر در بخش شعر كودك و نوجوان 1 اثر و در بخش شعر نو و آزاد نیز 2 نفر به عنوان برگزیده اعتباری برای چاپ اثرشان در انتشارت سوره مهر خواهند شد.

به گفته بیابانكی به دلیل برگزاری جشنواره ها و مسابقه های رمان متعدد در حوزه هنری و كشور این بخش از جشنواره شعر و داستان جوان سوره حذف شده است.

سعید بیابانكی درباره اسامی هیئت داوران هر بخش از جشنواره شعر و داستان جوان سوره گفت: در برخی از رشته ها به دلیل فراوان بودن آثار ارسالی مرحله داوری به دو بخش بازخوانی و داوری تقسیم شد. هیئت بازخوانی شعر كلاسیك فریبا یوسفی و علیرضا رجبعلی زاده، هیئت بازخوانی شعر نو و آزاد مهدی مظفری ساوجی و محمدعلی مودب، هیئت بازخوانی ترانه و سرود فریبا یوسفی و علیرضا رجبعلی زاده و اهورا ایمان بودند.

وی ادامه داد: هیئت داوران داستان كوتاه محسن پرویز، حمیدرضا شاه آبادی و احمد دهقان، هیئت داوران داستان كوتاه كودك و نوجوان حسین فتاحی، مجید راستی، هیئت داوران شعر كلاسیك دكتر بهرامیان، فاضل نظری و ناصر فیض، هیئت داوران شعر كودك و نوجوان رودابه حمزه ای، بابك نیك طلب و مهدی مردانی و هیئت داوران بخش شعر نو و آزاد علی هوشمند، حمیدرضا شكارسری و عبدالحمید ضیایی بودند.

سیزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره از فردا 28 اردیبهشت ماه به مدت دو روز و با معرفی برگزیدگان در قزوین برگزار می شود.

کد مطلب: 51683| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۲/۲۷ ۱۴:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶  ,   July 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.