دبیر اجرائی بزرگ ترین رویداد بخش خصوصی کشور:

دولت در عبور از تحریم داخلی هم موفق خواهد بود

مجلس و دولت - فرازنیوز: توسعه کشور نیازمند توجه جدی به حل موانع توسعه بخش خصوصی کشور است. بخش خصوصی نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد، این بخش آماده همراهی با دولت تدبیر و امید برای بهره برداری از ویژگی‏های دوره پس از برجام است. رفع تحریم داخلی پس از عبور موفق از تحریم خارجی، مهم ترین انتظار از دولت است.
کد مطلب: 52806| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۹/۳ ۱۴:۳۹:۱۰| نسخه چاپی
دولت در عبور از تحریم داخلی هم موفق خواهد بود

به گزارش پایگاه خبری"فراز" محمدرضا انبیائی، با  بیان این مطلب در حاشیه پنجمین کنفرانس صنعت احداث و انرژی کشور، که به عنوان معتبرترین و بزرگ ترین رویداد توسعه ای بخش خصوصی ایران شهرت دارد، در محل کتابخانه ملی ایران، گفت: دکتر اسحاق جهانگیری، معاونت اول ریاست جمهوری با حضور خودشان جلوه خاصی به این کنفرانس بین ‏المللی دادند. ایشان ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص برنامه ‏های دولت دردوره پس از توافق‏نامه وین از واگذاری طرح‏های عمرانی به بخش خصوصی کشور خبر داد. ایشان در ادامه سخنانش به عنوان ریاست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، آینده اقتصادی کشور را خوب، روشن و امیدوارکننده ارزیابی کرد.

وی ضمن بیان این مطلب که در این رویداد شرکت های ماندگار صنعت احداث و انرژی معرفی و تجلیل شده اند، اظهار داشت: در این کنفرانس، میزبان دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بودیم، ایشان توضیحات مبسوطی در خصوص برنامه‏ های مهم وزارتخانه مطبوعش در دوره پساتحریم به سمع و نظر حضار رساندند. ایشان تاکید داشتند که؛حضور سرمایه‌گذاران بین‌‌المللی نکته مثبتی است در عین حال بین شرکت‌های داخلی و بین‌المللی رقابت ایجاد می‌شود و در این شرایط دشوار رقابت، باید کنشگران داخلی خود را به سطح بین‌المللی برسانند به همین خاطر نیازمند توانمندسازی دفاتر مهندسی ایرانی هستیم.

دبیر اجرائی پنجمین کنفرانس بین المللی صنعت احداث و انرژی عنوان کرد: هدف ماتبیین زنجیره‏ای از فعالیت‏ها و اقدامات مستقلی است که انحصاراً موجبات توانمند سازی و ارتقاء مجموعه صنعت احداث و انرژی و شرکت‏هایی که در این حوزه فعالیت می‏نمایند، نیست، بلکه به دنبال بررسی رویکردها و تبیین زیرساخت‏هایی است که بطور کلی، امر توسعه و ماندگاری با حضور و استقرار آنها تحقق می‏یابد. از جمله این موارد، می‏توان به ایجاد زیرساخت‏های علمی، آموزش‏های لازم وافزایش توان اجرایی اشاره نمود.

 

وی ارائه راهکارهای مناسب برای دولت جهت ایجاد بسترهای لازم به منظور توانمندسازی و ماندگار نمودن شرکت­ها در راستای توسعه مهندسی کشور را از جمله اهداف اصلی این کنفرانس بر شمرد و متذکر شد: توجیه و تشویق شرکت‏های پروژه محور به بازنگری در ساختار درونی خود برای ایجاد بهبود مستمر عملکرد و پی­ریزی زمینه­ های ماندگاری خود در صنعت احداث و انرژی کشور و هم چنین شناسایی تهدیدها و فرصت­ها و تبیین راهکارهای ارتقای جایگاه شرکت­هادر بازارهای جهانی برای انتقال و استفاده از فناوری‏ های های نوین و ایجاد اشتغال در کشور از دیگر اهداف این کنفرانس بود.

 

محمدرضا انبیائی با اشاره به مشارکت بانک توسعه اسلامی، فدراسیون مشاوران کشورهای اسلامی، فدراسیون پیمانکاران کشورهای اسلامی در دوره های مختلف این رویداد مهم توسعه ای، افزود: آنچه که در کشور عزیزمان بایستی به طور ویژه به آن پرداخته شود، مستندسازی دانش پنهان شرکت‏های بزرگ پروژه محور ایرانی است. رویکرد این کنفرانس طی پنج دوره آن توانمندسازی، ایجاد توانمندی و ماندگاری شرکت‏ها و سازمان‏های پروژه محور است

 

دبیر اجرائی پنجمین کنفرانس بین المللی صنعت احداث و انرژی، برتبیین نقش دولت در ظرفیت ­سازی، ایجاد توانمندی و ماندگاری شرکت­های پروژه محور تاکید کرد و تصریح نمود: دولت با همراهی بخش خصوصی باید بدنبال فراهم آوردن زمینه توسعه همه جانبه شرکت­ها و سازمان­های پروژه محور باشد، در این راه تبیین نقش متقابل شرکت­ها و سازمان­های پروژه محورو دولت و مراکز آموزشی و پژوهشی برای زمینه­سازی و تحقق توسعه ملی بر مبنای اهداف سند چشم انداز بیست ساله ضروری است. حتی باید بحث نام تجاری و بِرَند از منظر ظرفیت سازی، ایجاد توانمندی و ماندگاری آنها بیش از پیش جدی گرفته شود.نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به رفع موانع اصلی توسعه بخش خصوصی که از آن به تحریم داخلی یاد می شود، بایستی به شدت مورد توجه و اهتمام قرار گیرد

 

وی با اشاره به این مهم که؛ طی سال‏های اخیر، دغدغه توسعه، مجامع و نهادها و سیاست گذاران دلسوز کشور را به بررسی راهکارهای برون رفت از وضعیت حاضر و تبیین شرایط مناسبی که به تسریع امر توسعه کشور بیانجامد واداشته، ابراز داشت: در این رهگذر تلاش فراوانی مصروف تبیین واجرای راهکارهای توانمندسازی مجموعه صنعت شده است. لیکن آمارها وارقام موجود نشان از تأثیرات قابل ملاحظه نتایج حاصله بر امر توسعه ندارد.

این کنفرانس با محوریت تأکید بر توسعه پایدار کشور و بهره برداری از شرایط پس از توافق نامه وین، در روز 25 آبان ماه 1394 و مطابق برنامه کنفرانس، برگزار شد و با توجه به نتایج بدست آمده از سخنرانی ها و بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات مطرح شده در بخش های مختلف کنفرانس و جمع بندی نظرات سخنرانان و شرکت کنندگان، قطعنامه ای به شرح زیر برای توجه و اقدام ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران و بخش خصوصی، صادر گردیده است. لازم به توضیح است این متن، با توجه به جلسات کارشناسی پس از برگزاری کنفرانس به تناسب تکمیل خواهد شد:

 

1.  وضع حداقل 5 درصد عوارض جدید در واردات به منظور تأمین 2 درصد سرمایه صندوق ضمانت صادرات و افزایش 3 درصد سرمایه بانک توسعه صادرات به منظور ایجاد زیرساختهای لازم از جمله پوشش ریسک سیاسی و تجاری صادرات، برای رسیدن  به 200 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در افق سال 1404 چشم‌انداز، به نحوی که خدمات فنی و مهندسی در سال 1404 به عدد 60 میلیارد دلار در بخش پیمانکاری برسد.

2.  واقعی شدن نرخ ارز و قیمت های حامل های انرژی به صورت تدریجی و در یک دوره 5 ساله تا رسیدن به قیمت فوب بندرعباس و افزایش درآمد دولت

3.     تهیه و تدوین استاندارد اخلاق حرفه‌ای در صنعت احداث و انرژی

4.     انجام مطالعات علمی، در اسناد بین المللی، ملی و منطقه‌ای برای تحقق اهداف سند چشم‌انداز در حوزه صنعت احداث و انرژی

5.  افزایش عضویت تشکل های صنعت احداث و انرژي در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و افزایش عضویت شرکتهای تحت پوشش مؤسسه تحقیق و توسعه صنعت احداث در اتاقهای بازرگانی تهران و شهرستانها به منظور تعامل با نهادهای قانونی، سیاست‌گذاری، خط‌مشی‌گذاری و برنامه‌ریزی کلان کشور

6.     تعامل و مشارکت حداکثری با انجمن ها و فدراسیون های بین المللی

کد مطلب: 52806| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۹/۳ ۱۴:۳۹:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶  ,   May 28, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.