فاضل نظری :

وضعیت شعر امروز خبر از فرداهای بهتر می‌دهد

شعر و موسیقی - فرازنیوز: نشست رسانه‌ای پنجمین جشنواره شعر انقلاب با حضور فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری و علیرضا قزوه دبیر هنری جشنواره صبح امروز ۲۴ بهمن در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.
کد مطلب: 53895| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۲۴ ۱۳:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
 وضعیت شعر امروز خبر از فرداهای بهتر می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری"فراز"  فاضل نظری با اشاره به وجه تمایز جشنواره شعر انقلاب از دیگر جشنواره‌های فرهنگی و هنری در کشور گفت: آنچه این جشنواره را از دیگر جشنوارهای کشور متمایز می‌کند، عنوان و هدف اصلی آن است. شعر انقلاب یک مفهوم واقعیت یافته است که در جامعه امکان یافتن نمونه واقعی آن وجود دارد. شعر انقلاب اسلامی یعنی شعری که در بستر انقلاب روییده و با ارزش‌های محوری انقلاب بالیده شده است. مراجعه به بیانات رهبر معظم انقلاب در این رابطه راه‌گشاست. رهبر فرمودند شعر انقلاب در خدمت هدف‌های انقلاب مانند دین، وحدت، رفعت ملی، انسان‌سازی و... است. به طور طبیعی شعری که به حوزه عدالت و انسانیت می‌پردازد شعر انقلاب است و این تنها محدود به جغرافیای خاصی نمی‌شود بلکه رفعت و تعالی مجموعه‌ای از انسانها را دربرمی‌گیرد.

وی ادامه داد: شعر انقلاب بیانیه این اتفاق‌ها از ابتدای انقلاب با همین گستره معنایی است. شاید برای انقلاب اسلامی هنوز بیانیه و ماموریت دقیقی نتوانستیم پیدا کنیم اما این در شعر انقلاب پیدا می‌شود. شعرهای مختلف در حوزه انقلاب بیانیه‌های ماموریت اسلامی بودند. این جشنواره یک تفاوت مفهومی و کارکردی با دیگر جشنواره‌های مشابه دارد و معرفی چهره‌های جوان در حوزه شعر انقلاب یکی از اهداف ما است.

نظری عنوان کرد: با انتشار آثار برجسته در این جشنواره پیام‌ها و آرمان‌های جامعه دوباره زنده می‌شود. تجربه انقلاب اسلامی قابل توسعه دادن است و امکان تدوین و مستندسازی آن و صدور آن به کشورهای دیگر وجود دارد. ما آرمان‌های مشترک بیداری اسلامی  با دیگر کشورها داریم. امیدوارم در سال آینده این جشنواره را بین‌المللی برگزار کنیم و این در جهان امروز یک ضرورت است.

 معاون هنری حوزه هنری در پایان در خصوص وضعیت شعر گفت: وضعیت شعر رو به بهبود و توسعه است و خبر از فرداهای بهتر می‌دهد. دانشگاه‌ها بخصوص در حوزه ادبیات باید بیشتر دقت کند دانشگاه‌ها سال‌هاست به طور آگاهانه و ناآگاهانه نسبت به این سرمایه معنوی بی‌توجه است. امروز ما تنها می‌توانیم جهت‌دهی این موج را برعهده بگیریم. کار متولیان فرهنگی امروز هدایت این جریان‌هاست.

در ادامه این نشست علیرضا قزوه دبیر هنری پنجمین جشنواره شعر حوزه درباره چگونگی برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره پنجم شعر انقلاب از دل حوزه هنری برمی‌آید از جمله جشنواره‌هایی است که هر ساله برگزار می‌شود و به طور جدی به حوزه شعر می‌پردازد. هدف ما در بیانات رهبر معظم انقلاب نهفته است. ایشان در تعریف شعر انقلاب می‌فرمایند که شعر انقلاب شعری است که در خدمت عدالت، انسانیت، دین، رفعت ملی، پیشرفت کشور و انسان‌سازی به معنای واقعی کلمه است. هدف ما رسیدن به این اهداف است.

وی درباره روند برگزاری این جشنواره توضیح داد: فراخوان پنجمین جشنواره شعر انقلاب در دو بخش شعر و پژوهش منتشر شده که در بخش شعر شامل مجموعه شعر و تک اثر و در بخش پژوهش شامل کتاب و مقاله می‌شود. این فراخوان به سراسر کشور ارسال شده و موضوعات عدالت و انسانیت، وحدت امت و رفعت ملی،گفتمان انقلاب و بیداری اسلامی و معارف دین را دربر می‌گیرد. آثار رسیده در دو بخش ابتدایی و نهایی داوری می‌شوند و شعرها کد می‌خورند تا مبنای قضاوت ما براساس نام افراد نباشد. 

قزوه افزود: ما چهره‌هایی از کشورهای مختلف داریم و برای فردا که به زاهدان می‌رویم از کشورهای پاکستان و هند میهمانانی داریم. امکان میهمان کردن کشورهای بیشتر وجود دارد اما بر مبنای اقتصاد مقاومتی سعی ما این بود که رقم هزینه برگزاری جشنواره کمتر از 50 میلیون تومان باشد و بخش اعظم مبالغ ما برای جوایز اختصاص داده شده است. 

وی در خصوص تعداد افراد شرکت کننده در پنجمین جشنواره شعر انقلاب عنوان کرد: 211 شرکت کننده با 735 اثر حضور داشتند که 78 اثر مجموعه شعر بود، 41 اثر مجموع شعر کلاسی و 37 اثر مجموع شعر نیمایی بودند. در بخش تک اثر نیز 617 شعر داشتیم. در بخش پژوهش 40 اثر بیشتر نداشتیم و در این رابطه نیازمند کوشش بیشتر هستیم. از بین شرکت‌کنندگان 72 نفر زن و مردان 139 نفر بودند. 

قزوه افزود: اسامی داوران نهایی بخش شعر عبارتند از: طراوت‌پور، عباس محمدی، عبدالحمید ضیایی. این افراد اولین گروه داوران و انتخاب کنندگان اثر بودند و پس از آن محمدکاظم کاظمی، مرتضی امیری اسفندقه و مصطفی علیپور دور دوم را داوری کردند. مهدی مظفری ساوجی و دکتر ضیایی نیز بخش پژوهش را داوری می‌کنند. 

دبیر هنری پنجمین جشنواره شعر انقلاب درباره افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره گفت: اختتامیه ساعت 18 در تهران برگزار می‌شود و پیش از اختتامیه یک کارگاه تخصصی ساعت 14 بعداز ظهر داریم. افتتاحیه نیز در زاهدان به همراه افرادی چون محمدرضا عبدالملکیان، علی داودی، محمدجواد شاهمراد و... برگزار می‌شود. 

قزوه در ادامه در خصوص برنامه‌هایی که طی سال‌های بعد امکان توجه بیشتر به آن وجود دارد، تشریح کرد: امکان این وجود دارد که موضوع سرودهای انقلابی را در سال‌های آینده بیشتر مورد توجه قرار دهیم. باید یادمان باشد که بر پیشانی شعر انقلاب مقاومت و استکبارستیزی وجود دارد و همواره تلاش‌هایی برای کمرنگ شدن آن صورت گرفته اما خوشبختانه فضای شعر انقلاب و جشنواره شعر فجر مانع کمرنگ شدن این جریان شده است.

وی افزود: وضعیت شعر انقلاب از دیگر هنرها بهتر است و هیچ‌کدام از حوزه های هنری مثل تئاتر و سینما نتوانستند از شعر جلو بیفتند. شعر با کمترین هزینه‌ها رهبری می‌شود ما وارد چهارمین دهه انقلاب شدیم و شعر انقلاب به پختگی نزدیک شده بنابر این امکان سبک سازی در دانشگاه‌ها دراین حوزه وجود دارد. 

وی در پایان گفت: بیش از هزار رساله دانشگاهی درباره شعر انقلاب داریم و چهره‌هایی مانند قیصر امین‌پور، احمد عزیزی و طاهره صفارزاده در زمینه شعر انقلاب فعال بوده‌اند.

کد مطلب: 53895| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۲۴ ۱۳:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶  ,   June 26, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.