گام ديگري در توسعه ترانزيت كشور

تاریخ برگزاری نشست نهایی کریدور خلیج فارس- دریای سیاه

راه و مسکن - فرازنیوز: مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بين المللي سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از برگزاری نشست نهایی کریدور خلیج فارس-دریای سیاه در ۲۲ و ۲۳ تیرماه در بلغارستان خبر داد.
کد مطلب: 55065| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۱۰ ۱۴:۳۶:۱۰| نسخه چاپی
تاریخ برگزاری نشست نهایی کریدور خلیج فارس- دریای سیاه

به گزارش فرازنیوز، محمد جواد عطرچیان مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بين المللي با اشاره به زمان برگزاری نشست بعدی کریدور خلیج فارس-دریای سیاه اظهار داشت: نشست كارشناسي  نهایی تاسیس کریدور پنج جانبه خلیج فارس-دریای سیاه با حضور کشورهای جمهوري اسلامي ایران، ارمنستان، گرجستان، بلغارستان و یونان ۲۲ و ۲۳ تیرماه  جهت نهايي شدن  پيش نويس موافقنامه  بين پنج كشور در سوفیا بلغارستان برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه "ورود به این کریدور برای سایر کشورها باز است" افزود: كشورهاي ديگر از جمله روماني براي پيوستن به اين كريدور ابراز تمايل کرده‌اند اما قبل از شروع بررسی برای ورود سایر کشورها به کریدور خلیج فارس-دریای سیاه باید بر ضرورت نهايي سازي سند موافقتنامه و  تاسیس آن تمرکز کرد.
عطرچيان با اشاره به آخرین وضعیت حضور کشور آذربایجان در این کریدور تصریح کرد: برای حضور طرف آذری در نشست پیش رو دعوتنامه از سوي طرف بلغاري ارسال شده است اما تاکنون تاییدیه‌ای از جانب آنها دریافت نشده است ولي تاكنون طرف آذري نظريه‌اي را در اين خصوص اعلام نكرده است.
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بين المللي خاطرنشان کرد: تاكنون لغو رواديد كاميون هاي ایرانی برای تردد به گرجستان و جمهوری آذربایجان صورت گرفته و پیشنهاد لغو روادید برای رانندگان ایرانی در مسیر منتهی به ارمنستان نیز ارائه شده است تا تسهیلات لازم برای ترغیب شرکت‌های حمل‌ونقلی به استفاده از کریدور خلیج‌فارس-دریای سیاه فراهم شود.
وي افزود: کریدرو خلیج فارس - دریای سیاه رقیبی برای مسیرهای سنتی خواهد بود که در حال حاضر کامیون‌های ایرانی از آن تردد می‌کنند و با توجه به امکاناتی که برای کشتی‌های رورو در بندر باتومی گرجستان و بندر بورگاس بلغارستان فراهم شده ترانزیت و حمل ونقل بين المللي  تسهیل می‌شود.
وی با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده برای اقدام بعد از نهایی شدن موافقت‌نامه تاکید کرد: باید موافقتنامه‌هاي مذكور پس از امضا وزراي مربوطه در مجالس کشورهای عضو به تصویب برسد، همچنين راه‌اندازی خطوط کشتی‌رانی، تخفیفات جاده‌ای، لغو روادید برای رانندگان و سایر تسهیلات پس از امضاء موافقتنامه مورد در بحث و مذاكره قرار مي‌گيرد به علاوه پس از طی مراحل مقدماتی قرارداد راه‌اندازی این کریدور ،کمیته‌های تخصصی موضوعات مربوط به امور گمرکی، تسهیلات حمل ونقلی جاده‌ای و ریلی را بررسی مي نمايد.

کد مطلب: 55065| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۱۰ ۱۴:۳۶:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶  ,   May 28, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.