پاسخ تند سازمان انرژی اتمی به فریدون عباسی

سیاست خارجی - فرازنیوز: سازمان انرژی اتمی ایران به اظهارات اخیر فریدون عباسی رییس سابق سازمان به تندی واکنش نشان داد. فریدون عباسی اتهاماتی علیه علی اکبر صالحی مطرح کرده بود.
کد مطلب: 55156| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۵ ۱۰:۵۱:۱۰| نسخه چاپی
پاسخ تند سازمان انرژی اتمی به فریدون عباسی

به گزارش فرازنیوز، در پاسخ سازمان انرژی اتمی خطاب به فریدون عباسی آمده است:  «شما خود را مظهر اعطاء و سلب حق کرده‌اید و گفته‌اید که نان به نرخ روزخورها حق انتقاد از برجام را ندارند. به راحتی اتهام می‌زنید و به خود حق می‌دهید که مصدر سلب و اعطاء حق دیگران باشید. شما یکی از بزرگترین دانشمندان هسته‌ای ایران و جهان که به حسن اخلاق اشتهار دارد و مایه افتخار کشور می‌باشد، را به خوردن نان به نرخ روز، حزب باد، دروغگویی به نمایندگان مجلس و مردم متهم کرده‌اید و گفته اید که:

 " باید مراقب اینها باشیم. نباید اجازه بدهیم این افراد رنگ عوض کنندو الان مواضع ضد آمریکایی بگیرند. اینها خودشان به آغوش آمریکا رفتند و این مسائل را پذیرفتند. صلاحیت ندارند بیایند و در شرایط فعلی از برجام انتقاد کنند. اینها مدافع برجام بودند و باید از صحنه سیاسی کشور حذف شوند. "

ما در پاسخ به این مطالب ناروا سخنان خودتان را به خودتان برمی گردانیم تا وجدان‌تان و البته وجدان عمومی و مردم خود قضاوت کنند. هرچند که وجدان عمومی همین چند ماه پیش در بحبوحه انتخابات مجلس پاسخ شما را داد. چرا بدون دلیل و مستند اتهام مخالفت با برجام به ایشان می زنید تا بتوانید اتهام حزب بادی و نان به نرخ روز خوردن را وارد کنید؟ این اتهامات چیزی جز مغشوش گفتن ناشی از تب سیاسی نیست.

پاسخ به این مطالب بی اساس، اگر منافع ملی و توجه به ارزش های اخلاقی مانع نباشد، بسیار کوتاه و گویاست. اما افسوس که باید با زبان و دهان بسته سخن گفت. شما بی دلیل ایشان را متهم به مخالفت با برجام می‌ کنید و بعد هم حکم صادر می کنید که ایشان حق مخالفت با برجام را ندارد. کدام اظهار و استدلال ایشان را در مخالفت با برجام دیدید که چنین حکم ناروایی صادر می کنید؟ ایشان که همچنان عمیقاً معتقد است که در بعد فنی هیچکدام از حقوق و برنامه های هسته ای کشور صدمه ای ندیده است بلکه راه برای توسعه این صنعت باز شده است. بسیاری از ادعای فنی مورد اشاره شما آنقدر آمیخته به بغض و عداوت است که تفکیک آن را از واقعیت برای خواننده دشوار می کند.

چرا حال که کشور قادر شده است ولو به زعم شما بالاجبار (که صد البته چنین نیست) آب سنگین خود را به بازارهای پیشرفته دنیا بفروشد، آن را خسران مبین می بینید؟ آیا ترجیح می دهید ده ها بلکه صدها تن آب سنگین تولیدی که در حال حاضر مورد نیاز کشور نیست، را در مخازن نگهداری کرده و کشور را از بازارهای ارزشمند این کالای استراتژیک که برای ادامه تولید به آن نیاز دارد، به دلیل عشق به انزوا، محروم نمایید؟!!

این چه استدلالی است که می گویید: " چه خوب شد که ...(مقامات عالیه کشور)، مجلس محترم و شورای عالی امنیت ملی ورود پیدا کرده اند و ...اجماعی در کشور بوجود آمد که به دولت اجازه بدهند برود و این کار خبطی را که دنبالش رفته است، اجرا کند." آیا می دانید با این سخنان مقامات و مراجع عالی کشور را متهم به صدور اجازه انجام کار خبط می کنید؟!!

می گویید: "اینها دچار توهم دانایی هستند...اطلاعات واقعی را کتمان می کنند...شما باید به ما احترام می گذاشتید و اول ما را وارد می کردید..." بعد هم بدون اینکه خود متوجه شوید مردم را متهم به ناآگاهی و نادانی و رای دادن به این گروه می کنید. می خواهید که دولت به جای مذاکره به سمت غنی سازی 56% می رفت. خوب چرا شما که در دوره صدور قطعنامه های تحریمی فرصت غنی سازی 56% داشتید، چنین نکردید؟ چرا اصرار به ادامه تولید ماشین های نسل اول به جای جایگزینی آنها با نسل پیشرفته تر داشتید؟ در خصوص راکتور اراک هم تناقضات فنی و سیاسی آشکاری در اظهاراتتان است.

ما وجدان عمومی را به خواندن دوباره آن و قضاوت در این باره فرا می خوانیم.

حل مشکل مواد اولیه (اورانیوم طبیعی) از نظر شما بسیار ساده است و فرانسه را به عنوان نمونه مطرح می کنید. اما غافل از آن هستید که اگر با جهان در تعامل نباشید و زیر چنبره تحریم گرفتار باشید، نمی توانید مانند فرانسه روی منابع دیگر کشورها حساب باز کنید.

با این وجود اگرچه همواره ریاست محترم سازمان آماده و پذیرای انتقادات و پیشنهادات سازنده بوده اما در نحوه و چگونگی بیان این انتقادات و پیشنهادات توصیه ما به تقوی، ترس از خدا، رعایت اخلاق و انصاف، پرهیز از کینه، بغض، عداوت و حسادت است.»

فریدون عباسی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و پیش از آن که علی اکبر صالحی سکاندار ریاست سازمان انرژی اتمی را بر عهده بگیرد، رییس این سازمان بود.

او از چهره های نزدیک به جبهه پایداری و از منتقدان سر سخت توافق هسته ای است.

بیانیه سازمان انرژی اتمی در حالی منتشر شده است که علی اکبر صالحی چندی پیش در سخنانی درباره اظهارات بان کی مون و آنگلا مرکل گفته بود "توطئه ای در راه است".

صدر اعظم آلمان از تلاش ایران برای خرید تجهیزات مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای سخن گفته بود و بان کی مون نیز مدعی شده بود که آزمایش‌های موشکی ایران با روح سازنده توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی سازگاری ندارد.

علی اکبر صالحی در واکنش به این سخنان اظهار کرده بود: «احساس می‌کنم اتفاقاتی در حال روی دادن است زیرا آقای بان‌کی‌مون و خانم مرکل حرف‌های عجیبی زده‌اند. به نظر بنده توطئه‌ای در حال ایجاد است وگرنه دلیلی ندارد که آقای بان کی مون و خانم مرکل داد و بیداد راه بیندازند.»

پیش تر نیز صالحی از "دبه کردن" آمریکا در توافق هسته ای سخن گفته بود، که واکنش هایی از سوی دولت در پی داشت.

کد مطلب: 55156| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۵ ۱۰:۵۱:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶  ,   June 28, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.