به بهانه بزرگداشت مرحوم سبزواری، خالق سرودهای ماندگار انقلابی؛

بیابانكی: بهترین خاستگاه برای تولید سرود مدارس هستند/ شناخت مطالبات مردمی، پیچیده تر از گذشته است

شعر و موسیقی - فرازنیوز: مدیر دفتر ترانه و سرود حوزه هنری معتقد است بهترین خاستگاه برای تولید سرود، سازمان‌های فرهنگی و هنری و یا رسانه ملی نیست، بلكه پایگاه هایی هستند كه ماهیت مردمی‌تری دارند و از این دست پایگاه ها می‌توان به مدارس اشاره كرد.
کد مطلب: 55204| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۳۰ ۱۶:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
بیابانكی: بهترین خاستگاه برای تولید سرود مدارس هستند/ شناخت مطالبات مردمی، پیچیده تر از گذشته است

به گزارش "فرازنیوز" سعید بیابانكی، شاعر و مدیر دفتر ترانه و سرود حوزه هنری،  با بیان اینكه احیای سرود فعالیت زمان‌بری است، اظهار كرد: سرود ماهیت گروهی دارد و گروهی از شاعران، خوانندگان و همچنین رسانه باید دست به دست هم دهند تا آثار سرود را خلق كنند و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم به سرعت سرود تولید و منتشر شود.

این عضو شورای شعر و ترانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: سرود دغدغه‌های اجتماعی و خواسته‌های مردم را بیان می‌كند. شناخت دغدغه های مردم نیز دشوار است. همه چیز دغدغه های انقلابی نیست و مردم خواسته‌های دیگری هم دارند و شاعرانی كه می‌خواهند به سمت سرایش سرود بروند باید به این نكات توجه كنند.

وی تصریح كرد: معتقدم بهترین خاستگاه برای تولید سرود، سازمان‌های فرهنگی و هنری و یا رسانه ملی نیست، بلكه پایگاه هایی هستند كه ماهیت مردمی‌تری دارند و از این دست پایگاه ها می‌توان به مدارس اشاره كرد. مدارس و پس از آن دانشگاه‌ها یكی از بهترین فضاها برای احیای سرود هستند.

این شاعر كشورمان با تاكید بر اینكه رسانه ملی باید تنها ابزاری برای پخش باشد، عنوان كرد:  سرود پایگاه مردمی دارد و تولید آن هم باید در همین فضا شكل بگیرد. آثار موفق سرود نیز طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی بیرون از فضاهای رسمی و در بین مردم شكل گرفته است. امروز نیز مدارس می توانند محیط مناسبی برای احیای سرود باشند. بعد از مدارس هم، دانشگاه‌ها می‌توانند محیط مناسبی برای احیای سرود باشند.

بیابانكی ادامه داد: در حوزه هنری هم تلاش هایی كردیم تا گروه سرودی داشته باشیم و این بخش را احیا كنیم. دو سال قبل پیشنهاد راه اندازی چنین فضایی را به مركز موسیقی حوزه هنری دادم، اما راه اندازی و تولید سرود، نیازمند زمان، بودجه و حمایت بود، كه متاسفانه این موارد هنوز محقق نشده است.

وی با اشاره به اینكه بین سرود، تصنیف  و ترانه مرزبندی مشخصی وجود ندارد، گفت: كلامی كه خاصیت جمع خوانی و همچنین ماهیت مردمی تری داشته باشد و خواسته‌های مردم را بیان كند، سرود است.  سرودها در شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خاص ملت ها شكل گرفته‌اند و این خواست‌ها در تولید سرودها موثر بوده اند. بخشی از آثار موفق سرود متعلق به دوران پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی است؛ چرا كه در آن دوران شناخت دغدغه ها و خواسته های مردم آسان بود. اما در شرایط كنونی شناخت مطالبات مردمی، پیچیده تر از گذشته است و به همین دلیل احیا كردن سرود نیز كار دشواری است.

گفتنی است مراسم بزرگداشت استاد مرحوم حمید سبزواری، كه علاقه‌مندان به ادبیات ایشان را با سرودها و اشعار ماندگار انقلابی‌شان به یاد دارند، یك‌شنبه سوم مرداد 1395 از ساعت 17 تا 19 در سالن سوره حوزه هنری برگزار می‌شود. در این برنامه، مسئولان فرهنگی و چهره‌های شاخص ادبی، پیرامون شخصیت والا و شعرها و سرودهای جاودان زنده‌یاد حمید سبزواری سخن می‌گویند.

کد مطلب: 55204| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۳۰ ۱۶:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶  ,   June 27, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.