رئیس جمعیت طرفدارن ایمنی راه ها اعلام کرد:

لزوم بررسی کاهش سرعت ناوگان عمومی جاده ها / «جشنواره هم‌پیمانی ایمنی رانندگان حرفه‌ای»برگزار می شود

راه و مسکن - فرازنیوز: رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها با بیان اینکه ایمنی بستر توسعه اقتصادی هر کشور است، گفت: حمل‌ونقل و ایمنی از اقدامات اثرگذار در ارزش افزوده، تولید ناخالص ملی و اشتغال محسوب می‌شود.
کد مطلب: 55316| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۵ ۱۵:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
لزوم بررسی کاهش سرعت ناوگان عمومی جاده ها / «جشنواره هم‌پیمانی ایمنی رانندگان حرفه‌ای»برگزار می شود

به گزارش فرازنیوز، محمد بخارایی در جمع اصحاب خبرنگاران درباره کاهش سرعت ناوگان عمومی جاده‌ای گفت: این موضوع پیشنهاد پلیس‌ در کمیسیون ایمنی راه‌ها بود، طرح موافق و مخالفانی دارند؛ مخالفان معتقد هستند کاهش سرعت موجب کاهش رغبت مردم به ناوگان عمومی و طبیعتاً کاهش سرمایه‌گذاری در این بخش می‌شود.

جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها با همکاری دست‌اندرکاران حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای در سال 86 پایه‌گذاری شد.

وی بیان کرد: این جمعیت‌ تعداد 18 ‌دفتر نمایندگی در سطح شهرهای مختلف کشور دارد که تا پایان سال به 25 دفتر افزایش می‌یابد.

رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها،بهبود وضعیت ایمنی در شبکه‌های حمل‌ونقلی درون‌ و برون‌شهری را از اهداف برگزاری این انجمن معرفی کرد و گفت: امسال تلاش کرده‌ایم به مقوله حرفه‌‌ای‌گری ورود کنیم تا شاغلان بخش حمل‌ونقل را حساس و به سمت‌ رعایت بیشتر ایمنی هدایت کنیم.

بخارایی با بیان اینکه ایمنی بستر توسعه اقتصادی هر کشور است، گفت: حمل‌ونقل و ایمنی از اقدامات اثرگذار در ارزش افزوده، تولید ناخالص ملی و اشتغال محسوب می‌شود.

رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها افزود: متأسفانه در این بخش راننده که عامل اصلی حمل‌ونقل است چندان مورد حمایت جامعه نیست و دستاوردهای آنها بیان نشده است.

وی با بیان اینکه از 20 میلیون فقره گواهی‌نامه صادر شده بیش از یک میلیون فقره گواهی‌نامه مربوط به رانندگان حمل‌ونقل عمومی است، گفت: رانندگان ناوگان عمومی باید برای همه رانندگان الگو باشند و در صورت عدم تأمین ایمنی، آسیب‌پذیرترین قشر در جاده‌ها همین رانندگان هستند چون حدود 10 ساعت از روز را در جاده‌ها به سر می‌برند.

رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها ادامه داد: 8 درصد اشتغال کشور تولید ناخالص ملی از بستر حمل‌ونقل است.

وی اظهار داشت: به عنوان عضوی در کمیسیون ایمنی راه‌ها، خواهان افزایش ایمنی هستیم که در این حوزه یکی از مقوله‌ها سخت‌گیری در صدور گواهی‌نامه و مراقبت از ایمنی ناوگان عمومی است.

بخارایی به سوانح رانندگی اخیر ناوگان عمومی جاده‌ای اشاره کرد و گفت: در بروز حوادث اخیر عوامل مختلفی نقش دارند.راننده، وضعیت اقتصادی حمل‌ونقل، وضعیت راه‌ها، نحوه مدیریت شرکت‌های تعاونی و وضعیت ناوگان همه در بروز حوادث مؤثر است.

وی با بیان اینکه سهم ناوگان عمومی جاده‌ای در تصادفات رانندگی حدود 12 درصد است، اظهار داشت: طبق آمار سال 1393 سهم وانت‌ها در تصادفات رانندگی 7.9 درصد، سهم اتوبوس 0.7 درصد، سهم کامیون 1.6 درصد، سهم تریلی 0.9 درصد و سهم کامیونت 0.9 درصد است.

رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها اظهار داشت: خواب‌آلودگی 30 درصد عوامل بروز سوانح رانندگی در ناوگان سنگین و نیمه‌سنگین را شامل می‌شود.

بخارایی کاهش تلفات سوانح رانندگی را از خواسته‌های مردم، نهادها و انجمن‌ها دانست و گفت: میزان تلفات سوانح رانندگی در سال 84، تعداد 28 هزار نفر بود که در آن سال‌ها مدام هم افزایش می‌یافت اما با تلاش همه دست‌‌اندرکاران و مردم، در سال 94 این رقم به 16 هزار و 500 نفر کاهش یافت.

وی از برگزاری «جشنواره هم‌پیمانی ایمنی رانندگان حرفه‌ای» در نیمه دوم مهر‌ماه امسال خبر داد و افزود: با برگزاری جشنواره هم‌پیمانی به ارتقای منزلت رانندگان حرفه‌ای می‌پردازیم،قطعاً اگر رانندگان به نقش خود در این صنعت واقف شوند نسبت به حرفه خود تعصب بیشتری خواهند داشت.

رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها با بیان اینکه در این جشنواره فعالان برتر ایمنی و سفرای ایمنی معرفی می‌شوند، اضافه کرد: برگزاری جشنواره به کمیسیون ایمنی راه‌ها و اعضای کمیسیون و تشکل‌ های حمل‌ونقلی اعلام شده است‌.

وی گفت: انتظار داریم از این یک میلیون راننده شاغل در بخش حمل‌ونقل عمومی، حداقل 20 هزار نفر به عنوان سفیر ایمنی عملکرد خود را برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنند که البته در این باره شاخص‌های ارزیابی مشخصی هم تعیین شده است.

بخارایی با اشاره به اینکه مقرر شده است رزومه‌های رانندگان تا 20 شهریور ماه دریافت شود، افزود: اصناف می‌توانند رانندگان را معرفی کنند همچنین رانندگان می‌توانند در قالب خوداظهاری عملکرد خود را به آدرس www.rsss.ir ارسال کنند؛ حداقل 10 نفر به عنوان فعالان برتر ایمنی در سطح ملی پذیرفته می‌شوند.

 رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها تأکید کرد: رانندگان باید خود تشخیص دهند که در جاده‌ها سرعت مطمئنه را رعایت کنند.

جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها با همکاری دست‌اندرکاران حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای در سال 86 پایه‌گذاری شد.

کد مطلب: 55316| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۵ ۱۵:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶  ,   May 29, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.