دکتر کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت؛

توافق نامه با IFP فرانسه در آینده نزدیک به قرارداد تبدیل می شود

نفت و نیرو - فرازنیوز: با توجه به شرايط جديد بوجود آمده برای پژوهشگاه در حوزه فناوري و سياست­هاي وزير نفت، با يك نيرو و قدرت كامل به همراه شركت ملي نفت ايران و گروه IFP، هر چه سريعتر توافق­نامه با طرف فرانسوی به قرارداد تبديل مي­شود.
کد مطلب: 55413| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۳ ۹:۳۹:۱۰| نسخه چاپی
توافق نامه با IFP فرانسه در آینده نزدیک به قرارداد تبدیل می شود

به گزارش "فرازنیوز" ، روز سه ­شنبه 29 تیرماه توافق­نامه همکاری بین دکتر حمیدرضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت و دیدیر حسین مدیر عامل گروه IFP فرانسه با تکیه بر 8 موضوع امضاء شد.
 

بر اساس این گزارش دکتر کاتوزیان ضمن خوش­آمدگویی و ابراز خورسندی از حضور آقای دیدیر حسین گفت: پژوهشگاه تاریخچه طولانی همکاری با این گروه را داراست و خدمات بسیار خوبی از طرف گروه IFP فرانسه به صنعت نفت و گاز كشور ارائه شده است، بر همين اساس مفتخر خواهيم بود با موسسه نفت فرانسه همكاري داشته و آن را توسعه دهیم.
 

کاتوزیان گفت: یک همکاری مهم و موثر پژوهشگاه با IFP فرانسه در حوزه آموزش پرسنل می باشد که با توجه به امکانات غنی پژوهشگاه و تجربیات موثر IFP در زمینه آموزش نیروهای تخصصی، در صنعت نفت و گاز کشور مثمر ثمر است.
 

وي در خصوص ابعاد اين توافق نامه گفت: بخشي از اين توافق نامه مربوط به مطالعات و فعاليت­هاي علمي در حوزه مشاوره شركت ملي نفت ايران و شركت­هاي تابع وزارت نفت است به طور مشخص در حوزه بالادست، ازدياد برداشت،‌ مطالعات ميدان، مخازن و چاه­ها، ميدان يادآوران در حوزه پايين­دست، در ارتباط با موضوع شيرين سازي گاز و بخش ديگر مسائل مربوط به محيط زيست و مسائل مربوط به استخراج نفت و آلودگي­هايي كه ايجاد مي­شود و تلاش براي برطرف كردن اين آلودگي­ها است.
 

اين مقام مسئول در خصوص مدلي كه اين توافق نامه بر اساس آن تهيه،‌ تنظيم و امضاء شده است، گفت: اين يك توافق نامه بوده و قرارداد به حساب نمي آيد، در واقع جزئیات ابعاد همكاري­هاي مشترك در آینده مشخص خواهد شد.
 

وي در ادامه گفت: توافق­هاي كلي طي ماه هاي گذشته صورت گرفته و جمع بندي آن انجام شده و در حال حاضر ابعاد همكاري مشخص و تا تبديل شدن آن به قرارداد مستلزم زمان خواهد بود.
 

كاتوزيان گفت: اين توافق­نامه در قالب قراردادهاي جدید نفتی نيست، در واقع قراردادهاي جدید نفتی مربوط به بهره ­برداری در حوزه نفت می­باشد در حالیکه که   فعاليت­های پژوهشگاه مربوط به مشاوره و همكاري در حوزه­هاي علمي و فناورانه است.
 

وي در ادامه در خصوص زمان تبديل شدن توافق­نامه همكاري به قرارداد گفت: کارگروه­های مشترک دو طرف تعيين و وظيفه اصلي آنها روشن كردن جزییات بيشتر ابعاد همكاري و تبديل اين توافق نامه به قرارداد با توجه به اشتياق و علاقه­ مندي هر دو طرف براي همكاري و كمك به يكديگر را دنبال خواهند كرد.
 

دكتر كاتوزيان در پاسخ به اين سوال كه شركت هاي فرانسوي در حوزه لغو قراردادها سابقه طولاني دارند، گفت: در گذشته با مسائلی مربوط به تحریم و موضوعات دیگر، شرایط خاصی وجود داشته که خوشبختانه برطرف شده و فضای سیاسی جدیدی در دنیا و کشورهای اروپایی بوجود آمده که ان­شاءالله این قراردادها به گونه ای مثبت و شایسته ای رقم خواهد خورد.
 

رئیس پژوهشگاه در ادامه گفت: آنچه امروز امضا شد، يك توافق نامه كلي در بخش هاي مشترك است، در بخش هاي بعدي كه اين توافق نامه جزئي تر شده و وارد حيطه قراردادي مي شود بخش هاي حقوقي پژوهشگاه و گروه IFP وارد موضوع شده و قطعاً منافع هر دو طرف مد نظر قرار خواهد گرفت.
 

وي در پايان گفت: اميدواريم توافقات آينده و قراردادهاي آتي مابين اين دو مجموعه كه تحت نظر بخش­هاي حقوقي هر دو شركت بسته مي شود، به نحو شايسته ­اي باشد تا دچار مشكل و مسئله اي نشويم.

کد مطلب: 55413| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۳ ۹:۳۹:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶  ,   June 28, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.