در قالب طرح "هنر و خلاقیت" ۴ مهارت را برای آموزش به دانش آموزان در نظر گرفته ایم

دانشگاه و پژوهش - فرازنیوز: مسئول تامین محتوای طرح "هنر و خلاقیت" گفت: نخستین جشنواره ملی "هنر و خلاقیت" ویژه دانش آموزان رده سنی ۶ تا ۱۲ سال در دی ماه سال جاری برگزار می شود.
کد مطلب: 56570| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۵ ۱۳:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
در قالب طرح

به گزارش" فرازنیوز" ،نشست خبری رونمایی از سایت هنر و مدرسه و برگزاری نخستین جشنواره ملی "هنر و خلاقیت" با حضور "الناز فطیرخورانی" مدیر مرکز یادگیری و بخش کودک نوجوان موسسه تبیان و "رضا تبریزی" مسئول تامین محتوای طرح هنر و خلاقیت در سالن کنفرانس موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان برگزار شد.

رضا تبریزی مسئول تامین محتوای طرح "هنر و خلاقیت" در ابتدای این نشست خبری در سخنانی، گفت: امروزه می بینیم که آموزش های مدارس برای دانش اموزان کاربردی نمی شود. بر این اساس متاسفانه این کاربردی نشدن آموزش ها موجب شده تا در مدارس از هنر و تفکر استفاده ای نشود که نتیجه آن عدم حاصل شدن خورجی مناسب از آموزش ها در مدارس است.

وی افزود: دو مهارت نقاشی و رنگ‌آمیزی به عنوان نخستین مهارت ارتباطی انسان از هزاران سال پیش تا امروز مطرح بوده و جنبه‌های مختلف رفتار و شخصیت انسان را نمایش می دهد. بر این اساس ما قصد داریم تا در قالب این طرح آموزش تکنیک‌های متنوع، رنگ‌شناسی، سطوح مختلف، ترکیبات گوناگون و آشنایی با بزرگان و سبک‌های نقاشی را به دانش اموزان آموزش بدهیم.

مسئول تامین محتوای طرح هنر و خلاقیت ادامه داد: ما در قالب طرح "هنر و خلاقیت" 4 مهارت را برای آموزش به دانش آموزان درنظر گرفته ایم. اولین مهارت زیبا نویسی است. ما در قالب این طرح به بچه ها درست نوشتن و زیبا نوشتن را آموزش می دهیم.

تبریزی خاطرنشان کرد: دومین مهارت رنگ آمیزی است. همانگونه که می دانید این مهارت به نقاشی و تکنیک های مرتبط با آن وابستگی دارد. مهارت سوم مهارت تاکردن یا اریگامی است. این مهارت نیز با استفاده از تکنیک‌های مواجه با مشکلات و تبدیل شکل‌ها به یکدیگر و یا تبدیل یک سطح به خروجی‌های متنوع با استفاده از تاکردن‌های گوناگون موجب شکل گیری یادگیری تکنیک‌های حل مسأله می شود.

وی اضافه کرد: مهارت برش و حجم‌سازی چهارمین مهارتی است که در جهت مدیریت استرس و غلبه بر ترس کودکان و نیز افزایش دقت و مهارت چشم و دست به عنوان یکی از مهارت‌های کلیدی در قالب این طرح به کودکان و دانش آموزان آموزش داده می شود.

مسئول تامین محتوای طرح هنر و خلاقیت یادآور شد: موسسه تبیان برای آموزش مهارت زیبا نویسی یک سایت به آدرس راه اندازی کرده است. بر این اساس در صورت موفقیت هنرجویان در مراحل مختلف آموزشی و ارسال تمرین‌ها و مشق‌های مندرج در این سایت پس از هر دوره گواهینامه پایان دوره به دانش آموزان داده خواهد شد.

تبریزی ادامه داد: تفات اصلی که طرح ملی هنر و خلاقیت با سیستم آموزشی مدارس دارد این است که از کودکان و دانش‌آموزان طرح پرسش می‌شود تا نیازهای‌ آنها به خوبی شناسایی شود. در حقیقت در قالب این طرح دانش آموزان می توانند ایده های خود را به روی کاغذ بیاورند.

وی در پایان گفت: در طرح ملی هنر و خلاقیت از بچه‌ها می‌خواهیم که نظر خود را پیرامون دین، زندگی و معرف بگویند تا براساس این نیازها هنرمندان دست به کارشوند و نیازهای معنوی کودکان را در قالب هنر تأمین کنند.

**خلاقیت و هنر در کودکان سبب شکوفایی رشد ذهنی نسل های آینده می شود

مدیر مرکز یادگیری کودک و نوجوان موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان گفت: شکوفایی هنر و خلاقیت در کودکان سبب رشد ذهنی نسل های آینده می شود.

الناز فطیرخورانی روز دوشنبه در نشست خبری طرح ملی هنر و خلاقیت که در موسسه تبیان برگزار شد، اظهار کرد: پس از تحقیقات گسترده از مدل های آموزشی در سراسر دنیا برای داشتن جامعه پویا و خلاق نیاز به برنامه ریزی دقیق و جامع در سنین کودکی است.

وی با بیان اینکه بر اساس استانداردهای بین المللی، بیش از دو دهه کار عملی در مدارس کشور چهار مهارت پایه و اساسی برای اجرای طرح ملی هنر و خلاقیت به دست آمده است، افزود: با استفاده از مواد آموزشی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش چهار طرح مهارت نقاشی و رنگ آمیزی، مهارت اریگامی یا تا کردن، مهارت برش و حجم سازی و مهارت زیبا نوشتن برای فرزندان ایران اسلامی تدوین و ارایه شد.

فطیرخورانی گفت: این چهار مهارت به عنوان مهارت های اولیه برای درگیر کردن و بروز خلاقیت های فردی بسیار موثر است و به صورت ناخودآگاه در ضمیر هر کودکی وجود دارد لذا برای کسب مهارت و تقویت این مهارت ها باید فرایندهای آموزشی به نحو صحیح و درست به مخاطبان این طرح که کودکان پیش دبستانی تا ششم ابتدایی هستند منتقل شود.

وی گفت: در راستای اجرای طرح هنر و خلاقیت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان اقدام به راه اندازی سایت هنر و خلاقیت با عنوان اولین و بزرگترین نمایشگاه و آموزشگاه مجازی کودکان و نوجوانان با نشانی honaremadreseh.com کردند.

مدیر مرکز یادگیری کودک و نوجوان موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان اظهار داشت: در این سایت علاوه بر آموزش تخصصی چهارگانه مهارت های پایه هنری، دانش آموزان می توانند آثار هنری خود را در نمایشگاهی با نام خود و یا در مرکز آموزشی خود ثبت کرده و به نمایش عمومی بگذارند.

وی اظهار کرد: در راستای اجرای طرح ملی هنر و خلاقیت، اولین جشنواره ملی هنر و خلاقیت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان با هدف تقویت مهارت های دست ورزی و پرورش خلاقیت دانش آموزان سطح دبستان های کشور دی ماه سالجاری برگزار خواهد شد.

فطیرخورانی، با بیان اینکه این جشنواره شامل دانش آموزان رده سنی 6 تا 12 سال از پیش دبستانی تا ششم ابتدایی است، افزود: علاقمندان می توانند ضمن آشنایی با طرح ملی هنر و خلاقیت، اقدام به تولید آثار هنری در قالب نقاشی، کاردستی و زیبانویسی با موضوع

'من، هنر ایران' کرده و از طریق سایت هنر مدرسه، در این جشنواره ثبت نام و آثار خود را به آدرس دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

مدیر مرکز یادگیری کودک و نوجوان موسسه تبیان گفت: در بخش نمایشگاهی آثار رسالی به نمایش درآمده و در پایان آثار برتر پس از داوری انتخاب و به برگزیدگان جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

فطیرخورانی یادآور شد: در راستای آموزش زیبانویسی که یکی از مهارت های طرح ملی هنر و خلاقیت است، موسسه تبیان اقدام به راه اندازی سایت zibanevis.tkvi.ir کرده است که در صورت موفقیت هنرجویان در مراحل مختلف آموزشی و ارسال تمرین ها و مشق های مندرج در سایت پس از هر دوره، گواهینامه پایان دوره ارائه می شود.

کد مطلب: 56570| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۵ ۱۳:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶  ,   June 29, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.