قاچاق‌چیان موبایل نگران باشند/ تسهیلات 300 میلیارد تومانی برای صادر کنندگان

صنایع و بازرگانی - فرازنیوز: رییس سازمان توسعه تجارت ایران ضمن بیان اینکه میزان صادرات از برنامه عقب است، از ارائه ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات صادراتی با نرخ بهره ۱۶ درصد خبر داد و اعلام کرد: کسانی که به صورت قاچاق موبایل وارد کرده‌اند باید نگران باشند، چراکه ممکن است با توجه به طرح رجیستری، تلفن‌های همراه وارد شده کار نکنند.
کد مطلب: 57007| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۲۴ ۱۵:۵۸:۱۰| نسخه چاپی
قاچاق‌چیان موبایل نگران باشند/ تسهیلات 300 میلیارد تومانی برای صادر کنندگان

به گزارش "فرازنیوز" مجتبی خسروتاج - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - امروز (شنبه) در نشستی خبری که به مناسبت روز ملی صادرات برگزار شد، با اشاره به اینکه در حال حاضر شاهد حجم بالایی از صادرات به کشورهای همسایه هستیم، اظهار کرد: همچنان در بحث فرهنگ صادراتی دچار مشکلاتی هستیم و باید صادرات در دستگاه‌های مختلف در اولویت قرار گیرد.

وی افزود: روز ملی صادرات نیز به همین دلیل یکبار در سال مدنظر قرار می گیرد تا فرهنگ صادراتی را در داخل ایجاد کنیم.

خسروتاج اظهار کرد: باید به منظور جهش و تحول در حوزه صادرات، فرهنگ صادراتی را مدنظر قرار دهیم و دولت نیز به همین منظور روز ملی صادرات را در نظر گرفته است.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه یکی از اتفاقات مثبت در حوزه صادرات مذارکره با بنگاه های مختلف است، خاطرنشان کرد: در مذاکره با بنگاه های تجاری شاهد بیان گله های متفاوت و عنوان چالش های مختلف هستیم که اگر قصد داریم این مشکل را برطرف کنیم باید مسائل مختلفی را لحاظ کنیم.

خسروتاج با بیان اینکه در مراسم پیش رو صادکنندگان نمونه سال ۹۴ انتخاب می شوند، عنوان کرد: انتخاب صادر کننده نمونه بر اساس مصوبه دولت انجام می شود و شامل کارگروهی از بخش دولتی و خصوصی است که بر اساس ضوابط صورت می پذیرد و برای شرکت در این رقابت، داشتن حداقل کف رقابتی لازم است.

ارائه ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات صادراتی با بهره ۱۶ درصد

وی همچنین به برخی مشوق‌های صادراتی اشاره کرد و افزود: مصوب شد به شرکت‌هایی که در عراق پروژه اجرا کرده‌اند و هنوز نتوانسته‌اند پول خود را دریافت کنند ۲۰۰ میلیون دلار تعلق بگیرد که از این رقم ۱۰۰ میلیون دلار محقق شده و ۱۰۰ میلیون دلار دیگر نیز در دست بررسی دولت قرار دارد. به طور کلی این اقدام در مورد صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مطلوب بود و دولت عراق نیز اعلام کرده پس از بررسی‌های انجام شده پرداخت‌ها را صورت خواهد دارد.

خسروتاج ادامه داد در سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان با نرخ سود ۱۴ درصد توسط بانک توسعه صادرات برای کسانی که صادرات صنعتی دارند تسهیلات در نظر  گرفته شد و در سال جاری نیز ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر با نرخ ۱۶ درصد تسهیلات ارائه می‌شود.

قاچاق‌چیان موبایل نگران باشند

رییس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: با توجه به طرح رجیستری، کسانی که به صورت قاچاق موبایل وارد کرده اند باید نگران باشند، چرا که ممکن است تلفن‌های همراه وارد شده کار نکنند. طرح رجیستری به صورت پایلوت انجام شده و بر اساس گزارش‌ها موفق بوده است.

خسرو تاج در مورد سفر هیئت‌های تجاری اروپایی به ایران خاطر نشان کرد: هیئت‌های تجاری اروپایی که در بخش خصوصی پس از برجام به ایران سفر کرده‌اند قطعا به دنبال منافع خودشان هستند و مان نباید انتظار داشته باشیم که تنها به دنبال خرید کالاهای ما باشند اما ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که در این بخش از منافع خود دفاع کنیم و همانطور که هفته گذشته دیدید باید ۴۰ درصد تولید پژو و رنو در داخل صورت گیرد.

وی در پایان از در نظر گرفتن روز ملی برند خبر داد و گفت قصد داریم به منظور حساس‌سازی بنگاه‌ها در امر برند سازی همانند روز ملی صادرات، روز ملی برند را نیز مد نظر قرار دهیم.

اپل به هیچ کشوری نمایندگی رسمی نمی‌دهد

خسروتاج در مورد یکسان سازی نرخ ارز و تاثیر آن بر بخش صادرات نیز عنوان کرد این موضوع تاثیر چندانی بر بخش صادرات ندارد اما باعث می‌شود که از فساد دو نرخی بودن ارز جلوگیری شده و مانع واردات رانتی شود؛ بنابراین باید سیاست‌های هوشمندانه‌ای در مورد نرخ ارز اتخاذ شود.

وی همچنین در پاسخ به اینکه چه تمهیداتی برای جلوگیری از قاچاق تلفن همراه آیفون صورت گرفته است؟ گفت: شرکت اپل نه‌تنها به ایران بلکه به سایر کشورها نیز نمایندگی رسمی نمی‌دهد؛ بنابراین ما اعلام کردیم به شرکت‌هایی که می‌توانند خدمات پس از فروش ارائه کنند مجوز ثبت سفارش داده شود. باید بدانیم که حدود ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده در مورد هزینه واردات رسمی موبایل مدنظر قرار می‌گیرد.

کد مطلب: 57007| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۲۴ ۱۵:۵۸:۱۰| نسخه چاپی
پنج شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶  ,   July 27, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.