افزايش توليد گندله آهن در مجتمع گندله‌سازي اردکان

صنایع و بازرگانی - فرازنیوز: مدير امو مالي و اقتصادي چادرملو گفت: ميزان توليد کنسانتره سنگ آهن در مجتمع معدني چادرملو با 10 درصد افزايش نسبت به برنامه پيش‌بيني شده، از مرز 5 ميليون 846 هزار تن گذشت.
کد مطلب: 57012| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۲۴ ۱۶:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
افزايش توليد گندله آهن در مجتمع گندله‌سازي اردکان

به گزارش "فرازنیوز" ، سيد محمود سيدي افزود: در نيمه نخست امسال همچنين با توجه به اجراي طرح توسعه ظرفيت کارخانه گندله‌سازي اردکان از 3 ميليون و 400 هزار تن به 4 ميليون تن در سال، توانستيم بيش از يک ميليون و 928 هزار گندله در اين واحد توليد کنيم و اميد وار هستيم تا پايان امسال به ظرفيت پيش‌بيني شده در طرح افزايش توليد دست يابيم.


وي در خصوص دليل تعديل مثبت سود سهام شرکت معدني و صنعتي چادرملو( کچاد) در سال مالي منتهي به 1395 گفت: مهم‌ترين عامل افزايش سود سهام اين شرکت، افزايش قيمت شمش فولاد خوزستان است.


وي يادآور شد: مبناي قيمت‌گذاري محصولات از جمله کنسانتره و گندله بر پايه نرخ شمش فولاد خوزستان محاسبه مي‌شود و هر گونه افزايش و يا کاهش قيمت آن، بطور مستقيم بر درآمد چادرملو تاثير‌گذار است.
سيدي تصريح کرد: در بودجه قبلي، قيمت شمش فولاد خوزستان براي سال 95 حدود 11 ميليون ريال در نظر گرفته شد، در صورتي‌که با گذشت 6 ماه از سال، شاهد ميانگين نزديک به قيمت 12 ميليون ريال بوديم، يعني حدود 9 درصد افزايش قيمت شمش.


وي افزود: بر اين اساس پيش‌بيني درآمد هر سهم شرکت معدني و صنعتي چادرملو در سال مالي منتهي به 30 اسفند 1395، با سرمايه 28 هزار و 215 ميليارد ريال، حکايت از تعديل 42 ريالي براي هر سهم دارد. بنابراين، مبلغ درآمد هر سهم از 175 ريال به مبلغ 217 ريال افزايش مي‌يابد.
وي ياد آوري کرد: مبناي محاسبه قيمت محصول کنسانتره چادرملو براي فولاد مبارکه 8/13 و براي فولاد خوزستان 8/11 قيمت شمش و براي گندله 5/21 درصد قيمت شمش فولاد خوزستان است.


سيدي همچنين با اشاره به کاهش ميزان توليد سنگ آهن دانه بندي شده اين شرکت گفت: هدف اصلي چادرملو تامين نياز مواد اوليه واحدهاي فولادي در داخل کشور است و تنها واحد بزرگ توليد فولاد به روش کوره بلند براي مصرف سنگ آهن دانه بندي، شرکت ذوب آهن اصفهان است. شرکت فوق تنها متقاضي سنگ آهن دانه بندي شده اين شرکت است. مذاکرات مقدماتي به عمل آمده براي فروش سنگ آهن دانه بندي با شرکت ذوب آهن اصفهان، تا کنون به نتيجه نرسيده و هر زمان که براي اين محصول مشتري با قيمتهاي مناسب وجود داشته باشد، نسبت به توليد محصول دانه بندي اقدام خواهد شد، هر چند که موجودي‌هاي آماده براي فروش سنگ آهن دانه بندي درحال‌حاضر از ميزان مناسبي برخوردار است.


مدير امور مالي و اقتصادي چادرملو ادامه داد: اما براي توليد محصولاتي نظير کنسانتره و گندله که مورد استفاده واحد‌هاي بزرگ فولاد‌سازي کشور به روش احياء مستقيم از جمله مبارکه، خوزستان و خراسان است، همواره تلاش کرده‌ايم در کنار ساير توليد‌کنندگان عمده سنگ آهن مواد اوليه اين واحد‌ها را تامين کنيم تا نيازي به واردات نباشد.
وي در خصوص تدابير اتخاذ شده در برابر کاهش قيمت‌هاي جهاني سنگ آهن گفت: طي سال‌هاي اخير با وجود کاهش شديد قيمت‌هاي جهاني سنگ آهن و موانع ناشي از تحريم‌هاي اقتصادي توانستيم همچنان به روند رو به رشد خود ادامه دهيم و طرح‌ها و برنامه‌هاي توسعه خود را هر چند با اندکي تاخير در برنامه زمانبندي، اما با موفقيت به پيش ببريم.


سيدي يکي از عمده عوامل مهم و موثر در ادامه فعاليت‌هاي اين شرکت و پيش گيري از ضرر و زيان‌هاي ناشي از توليد در شرايط بحراني را پيش‌بيني‌هاي واقع بينانه و اتخاذ تدابير راهبردي براي کاهش آسيب‌هاي ناشي از بحران اقتصادي داخلي و خارجي دانست و تصريح کرد: فعالان اين صنعت به خوبي مي‌دانند ارزش افزوده در فرآيند توليد آهن و فولاد در زنجيره توليد اتفاق مي‌افتد بنابراين اگر تنها به توليد سنگ آهن و فروش آن اکتفا مي‌کرديم، شايد در زمان اوج قيمت جهاني اين محصول در سال‌هاي 91 و 92 از سود قابل توجهي برخوردار مي‌شديم، اما با سقوط يکباره قيمت‌هاي جهاني که از اواخر سال 92 آغاز شد و همچنان ادامه دارد به طور قطع ما نيز مانند بسياري از فعالان معادن سنگ آهن بحران زده مي‌شديم و چاره‌اي جز تعطيلي نداشيم.


مدير امور مالي و اقتصادي چادرملو يکي ديگر از عوامل تاثير‌گذار در مقاومت اين شرکت در برابر بحران اقتصادي را متکي نبودن زياد به درآمد‌هاي ارزي اعلام و اظهار کرد: باتوجه به اينکه تقريبا تمام محصولات توليد شده در چادرملو در داخل و با قيمت هايي بر مبناي نرخ شمش فولاد خوزستان به فروش مي‌رسد و تنها 5 تا 7 درصد آن صادراتي است، بنابراين قطع درآمدهاي ارزي چادرملو تنها توانسته روند طرح‌هاي توسعه اين شرکت را اندکي به تاخير بياندازد.
مدير امور مالي و اقتصادي چادرملو تاکيد کرد: اگر بتوانيم با تکميل زنجيره توليد در فرآوري محصولات معدني توان خود را افزايش دهيم قادر خواهيم بود حداقل نيازهاي کشورهاي منطقه را تامين کنيم و اين درآمد قابل توجهي را براي ايران ايجاد مي‌کند.


سيدي در خصوص مزيت استفاده از سنگ آهن داخلي براي توليدکنندگان فولاد گفت: سنگ آهن به عنوان ماده اوليه و اصلي توليد فولاد است که بيشترين سهم را در قيمت تمام شده آن دارد. در کشور چين حدود 39 درصد، کشورهاي اروپايي حدود 31درصد و در ايران حدود 25 تا 30 درصد قيمت تمام شده فولاد را سنگ آهن تشکيل مي‌دهد. بنابراين به دلايل مختلف براي کشور ما يکي از مزيت‌هاي مهم اقتصادي براي توليد فولاد استفاده از سنگ آهن داخلي است، زيرا با وجود کاهش شديد قيمت‌هاي جهاني در 2 سال اخير، باز هم قيمت تمام شده سنگ آهن داخلي براي فولاد ساز‌ها کمتر از قيمت جهاني در محل کارخانه است.


وي افزود: استفاده از سنگ آهن داخلي مزيت‌هاي اقتصادي و اجتماعي ديگري از جمله، هزينه‌هاي کمترحمل‌ونقل براي بيشتر مجتمع‌هاي فولادسازي کشور در مقايسه با واردات سنگ آهن از بنادر جنوبي کشور نيز دارد.
سيدي در تشريح اين مزيت‌ها اظهار کرد: اين مزيت‌ها شامل امنيت بيشتر در تامين سنگ آهن داخلي با توجه به بروز بحران‌هاي جهاني، تحريم ها، مشکلات حمل‌ونقل، نوسانات قيمت‌ها، کافي نبودن تاسيسات زير بنايي بنادر است و درحال‌حاضر تاسيسات موجود در بنادرکشور پاسخگوي واردات مقادير عظيمي از سنگ آهن نيست.
به گفته وي، از سوي ديگر اتکا به توليد داخلي مزاياي اجتماعي مانند ايجاد اشتغال در مناطق محروم دارد که عمده معادن سنگ آهن در همين مناطق هستند.

کد مطلب: 57012| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۲۴ ۱۶:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶  ,   June 25, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.