آغاز به کار جشنواره انار در مصلای تهران/ سالانه یک میلیون تن انار در کشور تولید می‌شود

جهاد اقتصادي، كشاورزي - فرازنیوز: جشنواره انار از امروز در جنوب مصلای تهران آغاز به کار کرد که در این جشنواره انار و فرآورده‌های انار استان‌هایی همچون فارس، مرکزی و یزد عرضه می‌شود.
کد مطلب: 57525| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۲ ۱۴:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
آغاز به کار جشنواره انار در مصلای تهران/ سالانه یک میلیون تن انار در کشور تولید می‌شود

به گزارش "فرازنیوز" جشنواره انار میوه قرآنی صبح امروز در جنوب مصلای امام خمینی تهران آغاز به کار کرد، این جشنواره از امروز تا 17 آبان از 11 صبح تا 9 شب آماده فروش انواع انار ایرانی و محصولات فرآوری‌شده از انار است. 

نکته جالب توجه این جشنواره این است که باغداران نمونه انار از استان‌های مرکزی، قم، یزد و فارس در این جشنواره شرکت کرده و محصولات خود را بدون واسطه و با پایین قیمت به مشتریان عرضه می‌کنند.

بنا بر این گزارش ایران رتبه نخست تولید انار در دنیا را دارد و به دلیل شرایط اقلیمی، این نوع میوه در 31 استان کشور کشت می‌شود. 740 رقم انار در کشور به ثبت رسیده که 500 نوع آن در شهرستان ساوه استان مرکزی کشت می‌شود.

بهمن امیری لاریجانی مدیرکل ترویج مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی در مورد وضعیت انار در کشور گفت: انار در بسیاری از استان‌ها با رعایت نکات قرنطینه‌ای، بدون هیچ مشکل و آفتی کشت می‌شود، اما متأسفانه آفت کرم گلوگاه امسال خسارات زیادی به انارستان‌های استان یزد وارد کرده است. 

وی با اشاره به اینکه کشاورزان برای انتخاب نهال استاندارد، کود مناسب و سلامت مزرعه از ابتدا دقت کنند، تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوند، خاطرنشان کرد: سالان یک میلیون تن انار در 68 هزار هکتار سطح زیر کشت این میوه تولید می‌شود و عملکرد تولید آن در هر هکتار 14 تن است. 

امیری لاریجانی تصریح کرد: استان فارس با تولید 260 هزار تن مقام اول تولید انار در کشور را دارد و پس از آن استان مرکزی با 130 هزار تن، استان خراسان با 120 هزار تن و استان یزد با 93 هزار تن در رتبه‌های بعدی تولید انار در کشور قرار دارند. 

وی خطاب به باغداران برای تولید محصولات کشاورزی و صادرات آن، گفت: آن چه در صادرات انار مهم است، کیفیت و سلامت محصول است و کشاورزان باید مراقب باشند، تا از سموم خطرناک برای محصولات صادراتی استفاده نکنند، چرا که اکنون برای کنترل کرم گلوگاه انار به طور مستقیم سم را وارد میوه می‌کنند که بسیار خطرآفرین است.

کد مطلب: 57525| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۲ ۱۴:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶  ,   July 26, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.