چگونه پوست شفاف و بدون جوش داشته باشیم

علمی و پزشکی - فرازنیوز: جوش‌ها و لكه‌ها معمولا روي پوست صورت، گردن، شانه‌ها و جاهايي كه غدد چربي وجود دارند ايجاد مي‌شود. تعداد كمي‌از افراد به اين موضوع توجه مي‌كنند اما شما با استفاده از روش‌هاي مختلف مي‌توانيد از ايجاد آكنه و جوش‌ها در پوست بدنتان جلوگيري كنيد. براي آگاهي از پاكيزگي پوست بدن روش‌هاي زير را به دقت اجرا كنيد.
کد مطلب: 57535| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۳ ۱۱:۵:۱۰| نسخه چاپی
چگونه پوست شفاف و بدون جوش داشته باشیم

جوش‌ها و لكه‌ها معمولا روي پوست صورت، گردن، شانه‌ها و جاهايي كه غدد چربي وجود دارند ايجاد مي‌شود. تعداد كمي‌از افراد به اين موضوع توجه مي‌كنند اما شما با استفاده از روش‌هاي مختلف مي‌توانيد از ايجاد آكنه و جوش‌ها در پوست بدنتان جلوگيري كنيد. براي آگاهي از پاكيزگي پوست بدن روش‌هاي زير را به دقت اجرا كنيد.

غذاي مورد علاقه‌تان را بخوريد
برخي از افراد معتقدند مصرف غذاهاي چرب و شكلات، باعث ايجاد جوش مي‌شوند. آكنه زماني به وجود مي‌آيد كه منافذ پوست به وسيله چربي بسته شوند. در اين هنگام باكتري‌هاي عادي باعث عفونت مي‌شوند. اگر مطمئن هستيد كه مصرف غذاهاي چرب و شكلات منافذ پوستتان را مسدود مي‌كنند از آنها دوري كنيد اما در شرايط عادي لزومي‌ندارد به خاطر سلامت پوستتان از خوردن غذاي مورد علاقه‌تان دوري كنيد.

آب بنوشيد
نوشيدن مقدار زيادي آب در طول روز پوست بدنتان را سالم و شاداب نگه مي‌دارد. همچنين مصرف غذاي سالم، ميوه و سبزي تازه نيز ويتامين‌هاي A و E را كه براي سلامت پوست ضروري‌اند، تامين مي‌كند. سبزيجات برگ‌سبز مانند كلم بروكلي سرشار از ويتامين E هستند. ميوه‌ها و سبزيجات رنگارنگي مانند كلم، طالبي، هلو و فلفل نيز سرشار از ويتامين A هستند.

حمام آفتاب ممنوع
برخي از افراد معتقدند كه حمام آفتاب گرفتن پوست را تميز مي‌كند. اما واقعيت آن است كه اشعه خورشيد خطر ابتلا به سرطان پوست، پيري زودرس و چين‌وچروك پوست را افزايش مي‌دهد. هرگز جلوي آفتاب دراز نكشيد و از داروهاي ضدآكنه استفاده نكنيد چون تركيب اين داروها و نور خورشيد بسيار مضر است.

از كرم‌هاي ضدآفتاب بدون روغن استفاده كنيد
از ضدآفتاب‌هايي استفاده كنيد كه ميزان محافظتشان در برابر نور خورشيد ۱۵ يا بيشتر باشد. هنگام خريد اين نوع كرم‌ها دقت كنيد بدون روغن باشند تا از مسدودشدن منافذ پوست جلوگيري كنيد. كرم ضدآفتاب را هر ۲ ساعت يك بار به پوستتان بزنيد.

از مواد چرب‌كننده مو استفاده نكنيد
اگر به موهايتان ژل مي‌زنيد و آن را به سمت صورتتان شانه مي‌كنيد، بدانيد كه اين مواد منافذ پوستتان را مي‌بندند. موهايتان را هميشه تميز نگه داريد و از شامپوهاي بدون روغن استفاده كنيد. اگر موهايتان چرب است و هر روز سرتان را مي‌شوييد از اسپري براي حالت‌دادن به موهايتان استفاده نكنيد.

از صابون‌هاي بدون روغن استفاده كنيد
صابون‌هاي بدون روغن نمي‌توانند منافذ پوست را مسدود كنند و باعث ايجاد آكنه و جوش‌هاي سر سفيد و سياه شوند. صابون‌هايي انتخاب كنيد كه روي جعبه‌شان كلمه «بدون چربي» قيد شده باشد تا از مسدود شدن منافذ پوست جلوگيري كند. با استفاده از اين صابون‌ها، دست‌ها، لباس‌ها و... را كه با پوستتان در تماس هستند و مي‌توانند محرك باشند را بشوييد.

استفاده از كرم‌ها بر اساس توضيحات سازنده
حتما بر اساس دستورالعمل نوشته‌شده روي بسته‌بندي‌ها از پماد و كرم‌ها استفاده كنيد. كرم‌ها را به وسيله پارچه پنبه‌اي يا كتان روي پوست صورت بماليد. اگر از دستتان براي اين كار استفاده كنيد به پوستتان صدمه وارد مي‌كنيد. دست‌هاي شما حاوي چربي‌هايي هستند كه مي‌توانند تعداد آكنه و جوش‌هاي صورت را افزايش دهند. حتما پيش از آرايش كردن، صورتتان را به دقت بشوييد.

دوري موها از صورت
اگر موهاي‌تان بلند است هنگام خواب آنها را پشت سرتان ببنديد تا پوست صورتتان را تحريك نكند. سعي كنيد در طول روز نيز اين كار را انجام دهيد. به خاطر داشته باشيد مو حاوي روغن‌هايي است كه مي‌تواند منافذ پوست را ببندد و باعث ايجاد آكنه، جوش‌هاي سر سياه و سفيد شود.

به صورتتان دست نزنيد
دست‌زدن و مالش‌دادن صورت مي‌تواند تعداد آكنه‌هاي صورت را افزايش دهد. هرگز دست‌هايتان را به صورتتان تكيه ندهيد و از صورتتان براي نگه داشتن تلفن همراه استفاده نكنيد. دست‌ها و تلفن همراه حاوي روغن‌هايي هستند كه پوست صورت را تحريك مي‌كنند. عرق بدن نيز مي‌تواند باعث ايجاد آكنه شود. حتما بعد از اينكه عرق كرديد، دوش بگيريد تا پوست بدنتان تميز شود.

از كرم‌هاي مرطوب‌كننده فاقد چربي استفاده كنيد
پوست سالم مرطوب است. كرم مرطوب‌كننده فاقد چربي انتخاب كنيد و به پوست صورتتان بماليد. اين كرم كمك مي‌كند ايجاد آكنه و جوش به تعويق بيفتد.

جوش را دستكاري نكنيد
فشاردادن و تركاندن جوش‌ها تنها مشكلات را افزايش مي‌دهند. در مقابل اين كار مقاومت كنيد. اين كار باعث مي‌شود عفونت‌ها به نقاط ديگر پوست گسترش يابند و جوش‌هاي جديدي ايجاد شوند.

استفاده مداوم و طبق دستور پزشك داروها
داروهاي ازبين‌برنده آكنه يك شبه همه آكنه‌ها را از ميان نمي‌برند. بيشتر درمان‌ها دست‌كم ۸ هفته طول مي‌كشند و معمولا ۶ ماه زمان نياز است تا پوست صورت شما عاري از آكنه شود. برخي اوقات پزشكتان توصيه مي‌كند زماني كه پوست صورتتان عاري از آكنه است نيز از داروهاي ضدآكنه استفاده كنيد. اين درمان نگهدارنده الزامي‌است. حتما داروها را طبق دستور پزشك استفاده كنيد، در غير اين صورت عوارض فراواني پوست صورتتان را تهديد مي‌كند.

كنترل درمان آكنه توسط پزشك
هرگز با آكنه، جوش سر سياه و سفيد زندگي نكنيد. اگر درمان‌ها مفيد نبوده به پزشك متخصص پوست مراجعه كنيد تا روش‌هاي درماني ديگري را ارائه كند.
منبع: آرمان

کد مطلب: 57535| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۳ ۱۱:۵:۱۰| نسخه چاپی
دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶  ,   June 26, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.