نشست رسانه‌ای نمایش «خاتون» برگزار شد

عالم‌بخش: قرار نیست در این نمایش قاب‌های تمثیلی داشته باشیم/ ساربان: نمایش «خاتون» ساده و صمیمی است

سینما و تئاتر - فرازنیوز: نشست خبری نمایش «خاتون» با حضور كارگردان اثر و جمعی از بازیگران این نمایش، دوشنبه 24 آبان‌ماه در حوزه هنری برگزار شد.
کد مطلب: 57928| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲۴ ۱۶:۱:۱۰| نسخه چاپی
عالم‌بخش: قرار نیست در این نمایش قاب‌های تمثیلی داشته باشیم/ ساربان: نمایش «خاتون» ساده و صمیمی است

به گزارش"فرازنیوز"  نشست خبری نمایش «خاتون» با حضور كارگردان اثر و جمعی از بازیگران این نمایش برگزار شد. حسین عالم‌بخش با بیان اینكه متن این نمایش 10 سال پیش قرار بود از شبكه 2 در قالب 10 قسمت تله تئاتر تولید شود، اظهار كرد: متاسفانه در آن برهه تولید تله تئاتر با مشكلات مالی مواجه شد و موفق به تولید اثر نشدیم.

وی ادامه داد: سال گذشته پیشنهاد داده شد این اثر به عنوان یك نمایشنامه مستقل به روی صحنه برود كه نوشته و تدوین شد و با عنوان «همبازی آسمان» به روی صحنه رفت. امسال نیز قرار بر آن شد كه این نمایش با نام تازه «خاتون» در تالار اندیشه حوزه هنری اجرا شود.

عالم‌بخش خاطرنشان كرد: نمایش «خاتون» رویكرد تاریخی درباره وقایع مهم دوران شهادت امام حسین (ع) دارد و در واقع كنكاش تاریخی در باب اثبات وجود یكی از فرزندان نازنین ایشان یعنی حضرت رقیه (س) دارد. در این نمایش تلاش كردیم برخی وقایع پس از عاشورا را تبیین و تشریح كنیم.

در آیین و مذهب خود داریم كه كسی كه اجازه دهد به او ظلمی شود، خود مقصر و خطاكار است و باید دید چرا حادثه كربلا ایجاد می شود و نیاز به بررسی و كنكاش دارد.

این كارگردان تئاتر با تاكید بر اینكه در نمایش خاتون به مسائل پیرامون وجود نازنین حضرت رقیه (س) پرداخته می شود، گفت: اینكه چرا این دختربچه در خرابه ای سكنی داده شده و چه اتفاقی افتاده و آیا دیدن سر پدر باعث شهادت ایشان شده است و حكمت گریه هایشان چه بوده، موضوعاتی است كه در این نمایش به بحث و گفت و گو گذاشته می شود. در این نمایش تشریح می شود كه یزید سربازان رومی را بر سر خرابه فرستاده بود تا زبان اهل بیت امام حسین (ع) را متوجه نشوند و دیوار را بر سرشان خراب كنند و همانجا مدفن بنی هاشم بشود. اما گریه های حضرت رقیه (س) باعث شد بقای اهل بیت (ع) رقم بخورد.

وی همچنین اظهار داشت: شخصیت هایی كه در داستان وجود دارند، در تاریخ نیز حضور دارند و البته برخی شخصیت ها هم برای پیشبرد داستان انتخاب شده اند.
عالم‌بخش با تاكید بر اینكه باید اطلاع رسانی درستی درباره اجرای نمایش خاتون صورت بگیرد، اظهار كرد: رسانه ها در این زمینه بار زیادی به دوش دارند. با توجه به تجربیاتی كه داشتم در عرصه تئاتر، در سطح شهر تهران حدود 38 تا 43 پایگاه اطلاع رسانی بین آحاد مردم داریم. همچنین برخی نهادها و سازمان های فرهنگی در حال ارتباط گیری هستند تا بلیت های نمایش را خریداری كنند و تا به حال نیز بسیج مخابرات، كمیته امداد امام خمینی (ره)، ستاد فرمان امام، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران بلیت های نمایش را خریداری كرده اند و در سایت تیوال اطلاع رسانی انجام شده است.

این كارگردان تئاتر با بیان اینكه سال گذشته استقبال خوبی از تئاتر «خاتون» صورت گرفت، گفت: نیاز به جای بزرگ تر و حمایت فضایی داشتیم. البته به دلایلی این اثر با تاخیر به روی صحنه می رود و مصادف شد با اربعین حسینی و مشكلاتی در زمینه تبلیغات آن و جذب مخاطب داشتیم و امیدواریم با كمك رسانه ها مشكلاتمان حل شود. البته گروه های زیادی همچون برخی مدارس و دانشگاه ها جزو مخاطبانمان هستند و در حال تلاش برای جذب مخاطبان بیشتر هستیم.

وی ادامه داد: قرار نیست در این نمایش قاب های تمثیلی داشته باشیم و هیچ فیلم‌سازی نمی تواند شخصیت هایی مانند امام حسین(ع) را نشان دهد و از تمام قاب هایی كه بخواهد ابهت كار را زیر سوال ببرد فرار می كنم و بخش زیادی از درام بر روی دیالوگ های شخصیت ها و بخش زیادی از آن هم بر دوش كیمیا ملایی (بازیگر اثر كه نقش دوست حضرت رقیه (س) را ایفا می كند) است.

محمدعلی ساربان بازیگر نمایش «خاتون» نیز با بیان اینكه به دلایل مختلف چند وقتی از تئاتر و سینما دور بوده است، اظهار كرد: پیشنهادی كه به من شد باید می‌پذیرفتم تا از صحنه دور نباشم. آثار این فصل مناسبتی است و من هم با آن ها بیگانه نیستم و مخاطب این آثار را می شناسم. وقتی به من پیشنهاد شد بلافاصله پذیرفتم كه این نقش را بازی كنم. با توجه به اینكه نقش های مشابه آن را در تئاتر ها و حتی آثار تصویری بازی كرده ام.

وی افزود: متن نمایش «خاتون» ساده و صمیمی بود و به دل می نشست و مخاطب خاص را هم به خوبی جذب می كند. حضور خانواده مسیحی یوحنا و خواهرزاده و برادرزاده اش در این متن برایم جذاب بود. با هر مسلك و باوری كه باشیم می توانیم ارتباط انسانی داشته باشیم و نكته ظریفی است كه از هر قوم و مسلك و مرامی كه باشیم باید انسان باشیم و همدیگر را باور داشته باشیم. در واقع نمایش «خاتون» بدون اینكه تظاهر شده باشد خیلی راحت وقایع را آورده است و هر چیزی كه در این نمایش اتفاق می افتد قابل باور است.

ساربان در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان كرد: جزو كسانی بودم كه تا سال ها قبل در جشنواره ماه حوزه هنری هیچ نمایشی را برای دیدن از دست نمی دادم. اما وقفه ای در این ارتباط افتاد كه البته به ضرر من و یا حوزه هنری نیست. این سه چهار سال اخیر به عنوان تماشاگر ارتباطم را با حوزه قطع كردم؛ چرا كه در برخی موارد دیدم كه بی احترامی به تماشاگر اتفاق افتاد. مخاطبان سرمایه تئاتر هستند و باید شأن و احترام آن ها حفظ شود. برای اجرای نمایش خاتون نیز عوامل نمایش گفتند تغییراتی ایجاد شده و رفتارها فرق كرده است. تماشاگران برای هر سلیقه ای كه به دیدن نمایش می‌آیند، مسئولان باید احترام آن ها را حفظ كنند.

وی افزود: با تمام محدودیت هایی كه برای كارگردان نمایش وجود دارد، امیدوارم اثر به خوبی به روی صحنه برود و تماشاگران از نمایش لذت ببرند و ما هم اجر خود را از این اثر عاشورایی بگیریم.

هنرمندان تئاتر احساس غریبی می‌كنند

محمود راسخ دیگر بازیگر نمایش نیز با تاكید بر اینكه آثار مذهبی زیادی كار كرده ام و برخی درخشش هم داشته است؛ گفت: همیشه عدم حمایت وجود داشته و هنرمندان تئاتر احساس غریبی كرده اند.

راسخ ادامه داد: كارگردان یك اثر مذهبی و بازیگران باید جان بكنند تا اثری به روی صحنه برود و در این بین مسئولان تنها اندكی حمایت مادی دارند. حتی اكبر عبدی كه من او را بازیگر بزرگ و خلاقی می‌دانم هم اگر تنها در 10 یا 15 روز بخواهد برای نقشی تمرین كند امكان ندارد كه شخصیت را به  درستی روی صحنه ببرد.

وی اضافه كرد: حسین عالم‌بخش اثری را نوشته است، اما هنوز به چالش كشیده نشده است. تا حمایت درست و خالصانه و صمیمانه نباشد امكان ندارد مردم از اثری استقبال كنند و من هم به دلیل اینكه حسین عالم‌بخش را می شناسم به این كار آمده ام. نمایشنامه این اثر را كه دیدم گفتم این هم می تواند فكر تازه ای باشد و تا به حال با این نوع نگاه برخورد نكرده بودم.

امیدوارم «خاتون» با قصه سرراست خود تماشاگر را به تعقل وادارد

علی یعقوب زاده بازیگر نمایش «خاتون» با بیان اینكه بارها شنیده و خوانده بودم كه شخصیت حضرت رقیه (س) شخصیت دروغین است و استناد تاریخی ندارد، عنوان كرد: وقتی سال گذشته به دعوت عالم‌بخش برای دیدن تئاتر آمدم، بنری بود كه مصادیق وجود آن حضرت را آورده بود و برایم جالب بود كه این ماجرا استناداتی دارد. امیدوارم این اثر در ارتقای ذائقه تماشاگران مذهبی تاثیر به حقی بگذارد و با قصه سر راست خود تماشاگر را به تعقل وادارد.

افشین سنگ چاپ دیگر بازیگر نمایش «خاتون» نیز گفت: چند وقتی درگیر ماجرای امام حسین (ع) بودم و می گفتم كه با حرفه ام برای آن حضرت چه كار می توانم بكنم و در همین دوران بود كه با آقای عالم بخش آشنا شدم و دیدم كه با این تئاتر می توانم به نوعی دین خود را به اباعبدالله الحسین(ع) ادا كنم.

وی تصریح كرد: خوشحالم كه دو سال است توسط این نمایش با واقعه عاشورا بیش از پیش آشنا شده‌ام و قرار است این ماجرا به همین دو سال ختم نشود. امیدوارم هر بار كه جلوتر می رویم فضای پربار تری داشته باشیم. این اثر تئاتر است. كاركتر، صحنه، نور و قصه دارد و دلایل ایجاد احساسات بارز گفته می شود و در آن حرف بزرگ و جهانی دارد.

وی اظهار داشت: همچنین از نگاه دیگر می بینیم كه وقتی حرف امام حسین(ع) پیش می آید هر آدمی سر تعظیم فرود می آورد. امام حسین(ع) هم حرف جهانی و بزرگی دارد. امیدوارم تماشاچی بیاید و اثر را ببیند و سالن پر شود و تماشاگران ببینند از وقایع مذهبی هم می توان اثر نمایشی خوب تولید كرد.

كیمیا ملایی بایگر خردسال نمایش كه نقش شخصیت «آریها» را بازی می كند، گفت: آریها دختربچه‌ای است كه در این نمایش همبازی حضرت رقیه(س) است. در هر زمانی كه باشم حضرت رقیه را خیلی دوست دارم. فقط نیاز نیست كه در زمان قدیم باشیم كه با او دوست شویم. با اخلاق و رفتار خوب خود هم می توانیم نشان دهیم كه با او دوست هستیم و می توانیم با او باشیم.

کد مطلب: 57928| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲۴ ۱۶:۱:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶  ,   June 27, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.