در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه مطرح شد:

نوسانگیران بلای جان بازار سرمایه/ گروه های مورد وثوق سهامداران در ماه های پایانی امسال

بورس و اصل 44 - فرازنیوز: در حال حاضر در جریان معاملات روزانه بازار سرمایه شاهد نوسانات متعدد هستیم که این امر از رفتار هیجانی و دیدگاه کوتاه مدت سهامداران نشأت می گیرد. به طوریکه معاملات بازار سرمایه در اواخر هفته گذشته به محض اینکه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مشخص می شود با افت قابل توجه نماگرها و ارزش سهام شرکت ها همراه شد و در روزهای بعدی با افت و خیز قیمت جهانی فلزات اساسی شاهد تشکیل صف خرید یا فروش سهام در اغلب نمادها بوده ایم.
کد مطلب: 58011| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲۶ ۱۴:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
نوسانگیران بلای جان بازار سرمایه/ گروه های مورد وثوق سهامداران در ماه های پایانی امسال

به نظر می رسد در شرایط فعلی بزرگترین چالش بازار سرمایه دیدگاه کوتاه مدت و نوسانگیری اغلب فعالان بازار سرمایه است که در این بین حتی سرمایه گذاران حقوقی و هلدینگ ها نیز به جرگه نوسانگیران کمتر از یک هفته ای پیوسته اند.

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگاربورس نیوز عنوان کرد: در حال حاضر در جریان معاملات روزانه بازار سرمایه شاهد نوسانات متعدد هستیم که این امر از رفتار هیجانی و دیدگاه کوتاه مدت سهامداران نشأت می گیرد. به طوریکه معاملات بازار سرمایه در اواخر هفته گذشته به محض اینکه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مشخص می شود با افت قابل توجه نماگرها و ارزش سهام شرکت ها همراه شد و در روزهای بعدی با افت و خیز قیمت جهانی فلزات اساسی شاهد تشکیل صف خرید یا فروش سهام در اغلب نمادها بوده ایم. این در حالی است که در صورتیکه سهامداران نگاه بنیادی و بلند مدت نسبت به سرمایه گذاری در سهام یک شرکت یا گروه داشته باشند، دیگر با صعود یا اصلاح چند روزه قیمت ها رفتار هیجانی از خود نشان نمی دهند.

مازیار فتحی در خصوص واکنش بازار سرمایه نسبت به رییس جمهور جدید آمریکا ابزار داشت: به نظر بنده روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس جدید دولت آمریکا تبعات مثبتی را برای بازار سرمایه کشورمان به همراه داشته باشد.

چرا که با توجه به سیاست های وی انتظار می رود تا قیمت جهانی فلزات اساسی، ذغال سنگ و حتی نفت افزایش یابد و در مقابل ارزش دلار نسبت به سایر ارزها افت کند که بموجب آن شرکت های مرتبط با اقتصاد جهانی و قیمت ها در بازارهای بین المللی تأثیر مثبتی از این موضوع می پذیرند و از این پس این گروه ها مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار خواهند گرفت.

وی همچنین در خصوص اجرای طرح برجام نیز گفت: برجام قراردادی نیست که با تغییر ریاست جمهور کشور آمریکا تغییر کند و در شرایط فعلی نیز ترامپ در این خصوص در مصاحبه های خود پس از انتخابش منطقی تر صحبت کرده است. علاوه بر این، بررسی سیاست های این کشور طی سال های گذشته حاکی از آن است که سیاست های آمریکا همواره ثابت بوده و تغییر دیدگاه ها در خصوص گسترش روابط بین المللی دور از انتظار به نظر می رسد.

علاوه بر این، فراموش نکنیم که هیلاری کلینتون خود مسبب اعمال تحریم های بین المللی بر کشور بوده و در عین حال با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریسک سیستماتیک بازار سرمایه کمتر شده است و در شرایط فعلی مشکل اصلی وجود نوسان گیران در بازار سرمایه و حجم قابل توجه معاملات آنها است.

فتحی پیرامون چشم انداز صنعت خودرو گفت: اگرچه افزایش قیمت جهانی فلزات اساسی موجب رشد هزینه های تولید خودروسازان می شود، اما موضوعی که در این گروه از اهمیت زیادی برخوردار است اجرای قراردادهای همکاری مشترک با خودروسازان خارجی، تداوم اجرای برنامه هایی در راستای اصلاح ساختار مالی و افزایش تولید و بهره وری آنها است که این برنامه ها در حال اجرایی شدن است. بر این اساس انتظار می رود تا خودروسازان طی زمستان سال جاری همچون سال گذشته مورد اقبال سرمایه گذاران قرار بگیرند و بازدهی مناسبی را به آنها اعطا کنند.

وی در خاتمه به ارزش اندک معاملات و روزانه بورس اشاره کرد و در این خصوص اظهار داشت: اصلاح رفتار نوسانگیری سهامداران بخصوص حقوقی ها در کنار کاهش نرخ سود بانکی و یکسان سازی نرخ ارز از جمله راهکارهایی است که می توان در راستای افزایش نقدینگی در بازار سرمایه به اجرا درآورد.

کد مطلب: 58011| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲۶ ۱۴:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶  ,   June 26, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.