مردان 20 درصد بیش از زنان سرطان می‌گیرند

علمی و پزشکی - فرازنیوز: مردان در ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها، از جمله موارد مرتبط با مصرف تنباکو نظیر سرطان‌های کلیه، مجاری ادراری، مثانه و دهان، از زنان پیش هستند.
کد مطلب: 58503| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۷ ۱۴:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
مردان 20 درصد بیش از زنان سرطان می‌گیرند

به گزارش دکتر سلام، داده‌های موسسه ملی سرطان آمریکا نشان می‌دهد، مردان 20 درصد بیش از زنان در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. محققان دریافته‌اند، کروموزوم X، یکی از کروموزوم‌های جنسی که تعیین کننده جنسیت یک فرد به عنوان مرد یا زن است، نقش مهمی در افزایش بروز سرطان در مردان دارد.

اندرولین، عضو تیم تحقیق در موسسه سرطان دانا- فاربر ماساچوست، در این باره می‌گوید: در مجموع احتمال بروز سرطان در مردان بیش از زنان است. در برخی موارد اختلاف بسیار اندک است، اما در برخی موارد دیگر بروز برخی سرطان‌ها در مردان دو یا سه برابر بیشتر است.

به گفته لین، مردان در ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها، از جمله موارد مرتبط با مصرف تنباکو نظیر سرطان‌های کلیه، مجاری ادراری، مثانه و دهان، از زنان پیش هستند.

داده‌های موسسه ملی سرطان نشان می‌دهد، مردان در حدود 20 درصد بیش از زنان به سرطان مبتلا می‌شوند که بدین معناست سالانه 150 هزار مرد بیشتر به سرطان مبتلا می‌شود.

در این مطالعه، محققان بر ژن‌های سرکوب کننده تومور که از سلول‌ها در مقابل سرطان دفاع می‌کنند، تمرکز کردند. در سرطان‌ها، معمولا این ژن‌های سرکوب کننده تومور جهش یافته یا حذف شده‌اند و دیگر عملکردی ندارند. کروموزوم X تنها ژنی است که غالبا در سرطان‌های مردان نسبت به سرطان‌های زنان دچار جهش می‌شود. مردان دارای کروموزوم X و Y هستند و زنان دارای دو کروموزوم X هستند. در زنان یکی از کروموزوم‌های X خاموش مانده و برای ایجاد تعادل در مقابل تجلی ژن، به صورت غیرفعال می‌ماند.

مطالعه نشان داد، برخی ژن‌ها بر روی کروموزوم X غیرفعال در سلول‌های زنان از حالت و عملکرد خاموش رها می‌شوند. از این رو زنان تا حدودی در مقابل سرطان مصون می‌مانند چراکه زنان دارای دو نسخه از این ژن‌ها هستند درحالی که مردان فقط دارای یک نسخه هستند. به همین خاطر زمانی که زنان مبتلا به سرطان می‌شوند، این ژن‌ها وارد عمل شده و دوبار در آنها جهش ایجاد می‌شود، درحالی که مردان فقط باید یک جهش داشته باشند.

کد مطلب: 58503| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۷ ۱۴:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶  ,   June 25, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.