تنفس تازه ی حمل و نقل كالاي جاده اي کشور

راه و مسکن - فرازنیوز: ​طی مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی، معاون وزیرراه و شهرسازی، نماينده مجلس شوراي اسلامي معاون وزیر نفت، استاندار البرز و جمعی از ديگر مسئولین قرارداد نوسازی ناوگان ٥ هزار دستگاه کامیون فرسوده میان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و شرکت ماموت به امضا رسید.
کد مطلب: 59232| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۴ ۱۲:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
تنفس تازه ی حمل و نقل  كالاي جاده اي کشور

به گزارش "فرازنیوز"  دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی  در این مراسم از بهره وری یک میلیارد دلاری با نوسازی ۶۵ هزار کامیون فرسوده خبر داد و اظهار داشت : بحث نوسازی ناوگان حمل و نقل کالا یکی از مسائلی است که در سال های گذشته بسیار مطرح بوده و مهم تلقی می شود و این نوسازی می تواند در افزایش بهره وری صنعت هم موثر باشد.


وزیر راه و شهرسازی ادامه اضافه کرد: با نوسازی ناوگان حمل و نقل سنگین، در منابع  مالی و انرژی های کشور بیشترین بهره وری را خواهیم داشت و از هدر رفت منابع ملی به طور جدي جلوگیری می شود.
به گفته وزیر راه و شهرسازی، بر اساس آماری که چندی پیش و قبل از اجرای طرح پیمایش ناوگان حمل و نقل در کشور، حدود ۱۳۷هزار دستگاه کامیون با عمر بالای ۲۵ سال  با مصرف بيش از ٦٠ لیتر گازوئیل در  ١٠٠ کیلومتر پيمايش در محورهای کشور تردد داشتند.


دکتر آخوندی در بخش ديگري از سخنان خود تصريح كرد: با اجرای طرح پیمایش سوخت  ناوگان حمل و نقل کشور و مممانعت از اعطای کارت سوخت به خودرهای فاقد معاینه فنی،  تعداد کامیون ها با چنین عمری در ناوگان حمل و نقل کشور به ۵۲ هزار دستگاه کاهش یافت.


وی  افزایش نظم و کاهش مصرف سوخت را یکی دیگر از پیامدهای مثبت این طرح اعلام کرد.


به گفته دکتر آخوندی با اعلام این آمار که پس از اجرای طرح پایش بیش از ۷۰ هزار دستگاه کامیون فروسوده از ناوگان حمل و نقل خارج شده است؛ توضیح داد: این موضوع دو معنا می تواند داشته باشد. اولین مفهوم این است که این کامیون ها سوخت را با قیمتی نازل دریافت کرده و با هزینه بالاتر می فروختند و دومین معنا این است که هم اکنون این کامیون های فرسوده خارج از کنترل سازمان راهداری مشغول فعالیت هستند.


وی اضافه کرد: با اجرای طرح پیمایش، روزانه ۷ میلیون گازوئیل در مصرف سوخت صرفه جویی شد که رقم قابل توجهی است و اگر قیمت هر لیتر گازوئیل یک دلار باشد این صرفه جویی حدود ۷ میلیون دلار در روز است.


وزیر راه و شهرسازی به یکی از اقدامات این وزارتخانه که با هماهنگی وزارت نفت انجام شده اشاره کرد و گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل یکی از مواردی است که با همکاری این دو وزارتخانه در حال اجرایی شدن است و بر اساس آن قرار است ۶۵ هزار دستگاه کامیون نوسازی شود که اگر این موضوع عملیاتی شود سالانه یک میلیارد لیتر گازوئیل صرفه جویی می شود در واقع مفهوم اقتصادی آن این است که ما شاهد بهره وری یک میلیارد دلاری در سال خواهیم بود و  با صرفه جویی در سوخت بخشی از آن هم به صرفه جویی کننده باز می گردد یعنی اگر ۱۰ میلیارد لیتر (۱۰ میلیارد دلار گازوئیل) در ۱۰ سال صرفه جویی شود، ۲.۷ میلیارد دلار آن به صرفه جو کننده باز می گردد.


دكتر آخوندي درباره تعداد نوسازی کامیون ها در سال جاری گفت: بر اساس قرارداد امضاء شده بین سازمان راهداری وحمل ونقل جاده اي  شرکت ماموت و سازمان  بهینه سازی مصرف سوخت نوسازي  ٥  هزار دستگاه کامیون از  سال جاری آغاز  می شود.
وی تصریح کرد: در بحث آلاینده های حاصل از فعالیت ناوگان فرسوده حمل و نقل کشور نيز با نوسازي  حدود ١٤٩  میلیون تن آلاینده در سال کمتر تولید می شود. پس در این زمینه چاره ای جز نوسازی ناوگان حمل و نقل  جاده اي کشور نداریم.


وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: نوسازی ناوگان یک زنجیره است که علاوه بر صرفه جویی سوخت و کاهش آلودگی هوا، رونق صنعت و اشتغالزایی را هم به همراه دارد.


دكتر آخوندی با اشاره به تسهیلات ارائه شده به خریداران کامیون های نو اشاره کرد و گفت: تسهیلات خوبی برای  متقاضيان در نظر گرفته شده است و یک درصد از سود تسهیلات را سازمان راهداری و حمل و نقل جاده اي  پرداخت می کند و وزارت نفت هم در این زمینه همکاری خوبی داشته است.
به گفته وی، بر اساس برنامه قرار است با توجه به اینکه فاصله بین تحویل کامیون فرسوده و نو سه ماه است، شرکت نفت در این سه ماه هزینه مصرف سوخت کامیون ها را به عنوان هزینه صرفه‌جویی در سوخت محسوب کند.


وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: قرار است  بخشي از نوسازي کامیون توسط شرکت ماموت و بخشي نيز توسط سایر شرکت های ایرانی نوسازی شوند  كه براي اين امر  مذاكراتي  در حال  انجام است .


وي همچنين  اظهار داشت: نوسازی ناوگان از سوی وزارت راه و شهرسازی تنها به نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای محدود نمی شود و نوسازی ناوگان ریلی، هوایی و دریایی هم در دستور کار قرار دارد؛ زیرا ناوگان حمل و نقل کشور در تمام بخش ها دچار فرسودگی است  لذا بی توجهی به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به معنای رشد ناوگان حمل و نقل خصوصی و افزایش ترافیک و رشد آلاینده ها است بر همین اساس این وزارتخانه نوسازی ناوگان تمام شقوق حمل و نقل را مهم و ضروری می داند.


بر اساس اين گزارش  مهندس داود کشاورزیان  معاون وزير راه و شهرسازي و رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای نیز  در اين مراسم با اشاره به  انعقاد قراردادی بین سازمان راهداری و حمل ونقل جاده اي، سازمان بهينه سازي سوخت  و شرکت ماموت اظهار داشت :  ٦٥ هزار دستگاه فرسوده  در دستور كار نوسازی قرار دارد كه نوسازي  ٥ هزار  دستگاه از امروز آغاز خواهد شد.


مهندس  کشاورزیان افزود: باتوجه به اینکه کشنده های فرسوده از نظر مصرف سوخت و آلودگی بسیار مشکل ساز هستند، برای جایگزینی این ناوگان  ٢  میلیارد و٧٠٠  میلیون دلار پیش بینی شده و تا  ٦٥ هزار دستگاه پیش خواهیم رفت.
وی خاطرنشان کرد: قرار است به ازای هر دستگاه  ٤٢ هزار دلار تسهیلات از محل صرفه جویی ناشی از مصرف سوخت پرداخت شود.


 مهندس کشاورزیان گفت: بازپرداخت این تسهیلات برا نوسازي   ٥  تا  ٦  ساله است و این  اقدام علاوه بر كاهش گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا  ، صرفه جويي در سوخت ، در افزايش ايمني جاده اي نيز نقش خواهد داشت .


وی گفت: هم اکنون ١٢٠  هزار دستگاه فرسوده بالای  ٣٥  سال در کشور وجود دارد که باید این ناوگان نوسازی شود.
اين گزارش مي افزايد  در این مراسم استاندار استان  البرز، معاون وزير نفت و مدیرعامل سازمان  بهینه سازی مصرف سوخت ، مدير عامل و رئيس هئيت مديره  گروه صنعتي ماموت سخاني را ايراد نمودند .


اضافه مي نمايد در پايان اين مراسم از مدل جديد كاميون هاي سنگين حمل و نقل كالا رونمايي و سوئيچ چند كاميون نوسازي شده توسط دكتر آخوندي و مهندس كشاورزيان به مالكان  آنها تحويل گرديد .


گفتني است  معاون توسعه مديريت و منابع ، معاون حمل و نقل ، جمعي از مديران سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي و مديران كل راهداري و حمل و نقل جاده اي  و راه و شهرسازي استان البرز نيز حضور داشتند .

کد مطلب: 59232| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۴ ۱۲:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
پنج شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶  ,   July 20, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.