مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو:

بهره برداری از 3 طرح توسعه چادرملو در ایام دهه فجر انجام می شود

صنایع و بازرگانی - فراز نیوز:مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: همزمان با ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی بهره برداری از چند طرح توسعه مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو آغاز می شود.
کد مطلب: 59260| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۵ ۱۴:۹:۱۰| نسخه چاپی
بهره برداری از 3 طرح توسعه چادرملو در ایام دهه فجر انجام می شود

به گزارش "فرا زنیوز" ؛ سید محمود سیدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران به تشریح این طرح ها پرداخت و اظهار داشت: شرکت چادرملو همواره در جهت توسعه فعالیت ها با هدف ایجاد ارزش افزوده در مواد تولیدی می اندیشد و برای تحقق این هدف امسال عملیات ساخت و تجهیز چند طرح بزرگ را به پایان رسانده که مهمترین آن کارخانه فولاد چادرملو است.


وی با اشاره به این که، با آغاز به کار این واحد تولیدی سالیانه یک میلیون تن فولاد، قابل ارتقاء تا یک میلیون و 300 هزار تن شمش فولاد تولید می شود گفت: برای اجرای این طرح که بهره برداری آن قرار است همزمان با ایام دهه فجر آغاز شود، بیش از 12 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.


وی افزود: یکی دیگر از طرح های زیر بنایی و توسعه بخش چادرملو، ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی اردکان است، این نیروگاه با ظرفیت 500 مگاوات با هدف تامین برق مورد نیاز طرح های فولاد و احیاء و سایر صنایع مستقر در مجتمع گندله سازی اردکان احداث شده که بهره برداری از ظرفیت کامل این طرح هم آغاز شده و در ایام دهه فجر افتتاح می شود که برای اجرای این طرح نیز مبلغ 13 هزار و 698 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.


مدیر مالی و اقتصادی چادرملو همچنین گفت: این شرکت جهت تحقق چشم انداز توسعه خود در بسیاری از طرح های زیر بنایی صنعت فولاد مشارکت فعال دارد، به طوری که همزمان با افتتاح کارخانه فولاد اردکان، عملیات بهره برداری از کارخانه نورد فولاد سرمد ابرکوه نیز که با مشارکت 65 درصدی چادرملو احداث و راه اندازی شده است آغاز خواهد شد.


وی افزود: این واحد پس از بهره برداری قادر است سالانه 500 هزار تن انواع ميلگرد تولید کند و زنجیره تولید فولاد از معدن تا مقاطع فلزی در شرکت چادرملو تکمیل می شود.
سیدی سپس به طرح های توسعه چادرملو اشاره کرد و گفت: طرح افزایش ظرفیت کارخانه گندله سازی این مجتمع نیز برای تامین گندله مورد نیاز واحد احیاء و فولاد چادرملو، ارفع و غدیر ایرانیان از جمله طرح های توسعه چادرملو است.


وی اظهار داشت: با اجرای این طرح ظرفیت تولید سالیانه کارخانه گندله سازی از سه میلیون و 400 هزار تن فعلی، به چهار میلیون تن افزایش خواهد یافت که برای اجرای این طرح 905 میلیارد ریال پیش بینی سرمایه گذاری شده است.
وی همچنین پروژه احیاء مستقیم چادرملو با ظرفیت تولید یک میلیون و 550 هزار تن آهن اسفنجی در سال را  از دیگر طرح های در حال توسعه عنوان کرد و افزود: برای اجرای این طرح شش هزار و 319 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است و  پیشرفت فیزیکی آن معادل  36/72 درصد می باشد.


سیدی تاکید کرد: همانگونه که توسعه پایدار از اهداف ترسیم شده در دورنمای فعالیت های چادرملو است، این شرکت به منظور تامین آب مصرفی برای فرآیند عملیات تولید آهن اسفنجی و شمش فولاد با توجه به کمبودهای شدید آب در منطقه، در توافق با سازمان آب و فاضلاب استان یزد، اجرای شبکه فاضلاب شهر اردکان و تصفیه آن را بر عهده گرفت.


وی با اشاره به این که، برای اجرای این طرح هم یک هزار و 939 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است افزود: با بهره برداری از این طرح سالانه 2 میلیون و 900 هزار متر مکعب آب برای مصرف واحد های تولیدی مجتمع  اردکان  به این مجتمع منتقل می شود.


مدیر مالی و اقتصادی چادرملو افزود: چادرملو یکی ازشرکت های بزرگی است که در طرح انتقال آب از خلیج فارس به مناطق مرکزی کشور به میزان 22 درصد مشارکت دارد.


وی گفت: این پروژه از بندرعباس تا یزد و در سه فاز اجرایی می‌شود که فاز اوّل آن خط انتقال آب به طول ۲۹۲ کیلومتر از بندرعباس تا گل‌گهر سیرجان، فاز دوّم از گل‌گهر تا مس سرچشمه در رفسنجان به طول ۱۳۶ کیلومتر و فاز سوّم از مس سرچشمه تا معدن سنگ‌آهن چادرملوی یزد به طول ۳۰۷ کیلومتر است.


وی با اشاره به این که، سرمایه‌گذاری اولیه بالغ بر شش هزار و 400 میلیارد ریال است،  افزود: پیش‌ بینی می‌شود اجرای کلّ طرح تا گل‌گهر چهار سال به طول انجامد.


سیدی گفت: کارهای طراحی، مطالعه، اخذ مجوزهای زیست‌ محیطی و تعیین مسیر خط لوله طرح آبرسانی انجام و قراردادها برای اجرای این طرح منعقد شده است .


وی افزود: در مرحله اوّل، ۱۵۰ میلیون مترمکعب شیرین‌ سازی آب در دستور کار قرار دارد که مقرر شده ۱۱۰ میلیون مترمکعب آن به استان‌های کرمان و یزد منتقل شود.
وی تاکید کرد: خط لوله انتقال آب از قسمت غرب بندرعباس آغاز شده و با امتداد مسیر در راستای شمال پس از عبور از ارتفاعات شهرهای فین و حاجی‌آباد وارد دشت شده و به سمت مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی سیرجان ادامه می‌یابد.


سیدی گفت: این خط لوله در ادامه مسیر به سمت معادن سرچشمه امتداد یافته و پس از انشعاب مجتمع مس سرچشمه به مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو و مجتمع فولاد اردکان در یزد منتهی می شود.


وی افزود: این شرکت، در مجموع برای اجرای طرح های توسعه و در دست اجرای خود بمنظور تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده در محصولات فولادی، بالغ بر 44 هزار میلیارد و 550 میلیون ریال سرمایه گذاری کرده است و توانسته هفت هزار شغل بطور مستقیم و 35 هزار شغل بطور غیر مستقیم ایجاد کند.


سید محمد ابریشمی مدیر مجمتع معدنی چادرملو نیز در این نشست با اشاره به اینکه آنومالی D19 متعلق به دو شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و سنگ آهن مرکزی ایران - بافق است، افزود: سه‌ چهارم از وسعت این آنومالی پناهگاه حیات وحش است و به همین علت سازمان حفاظت محیط زیست نیز روی آن حساسیت دارد.
وی با بیان اینکه معدن چادرملو در حال حاضر 80 میلیون تن ذخیره قابل برداشت داشته که تا حدود پنج سال دیگر را پاسخگو است، گفت: امسال تاکنون هشت میلیون و 650 هزار تن کنسانتره سنگ آهن تولید کرده‌ایم که به گندله‌سازی اردکان، فولاد مبارکه و فولاد خوزستان عرضه شد.


به گفته وی، در حال حاضر تقریبا 40 درصد از مواد اولیه صنایع فولاد کشور اعم از کنسانتره و گندله توسط چادرملو تامین می‌شوند.


مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو تاکید کرد: چادرملو تاکنون حتی یک تن هم کنسانتره سنگ آهن صادر نکرده است.


ابریشمی درباره آخرین وضعیت ناوگان فعال در معدن چادرملو هم توضیح داد: در سال جاری 12 دامپتراک بلاز را از بلاروس خریداری کرده و به ناوگان موجود در چادرملو افزوده شده است و همچنین درصدد هستیم تجهیزات برقی سنگین را به تجهیزات دیزلی تبدیل کنیم.


محمد ابراهیم یلتقیان مدیر امور قراردادها و کمیسیون معاملات و مسئول واحد بومی سازی شرکت چادرملو اقدامات انجام شده برای بومی سازی ماشین آلات، تجهیزات، قطعات و لوازم یدکی را بسیار قابل توجه دانست و گفت: یکی از مهمترین اقدامات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، بومی سازی بیش از 9,200 قطعه صنعتی و تجهیزات مورد نیاز در مجتمع معدنی و مجتمع گندله سازی اردکان بوده است.


وی تاکید کرد: با این اقدام، ضمن فراهم نمودن دانش فنی ساخت در داخل کشور ، از خروج ارز نیز جلوگیری شده است.

کد مطلب: 59260| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۵ ۱۴:۹:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶  ,   July 21, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.