مي گويند برو تلويزيون بگو مسکن گران مي‌شود!/افزایش ۱۰۰۰ درصدی قیمت مسکن در ۲ دهه

راه و مسکن - فرازنیوز: رييس اتحاديه مشاوران املاک گفت: بعضي افراد فئودال و ملاکان به من مي گويند برو تلويزيون و اعلام کن مسکن گران مي شود تا اين بازار رونق بگيرد.
کد مطلب: 59931| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۹ ۱۶:۵:۱۰| نسخه چاپی
 مي گويند برو تلويزيون بگو مسکن گران مي‌شود!/افزایش ۱۰۰۰ درصدی قیمت مسکن در ۲ دهه

به گزارش "فرازنیوز" حسام عقبايي در نشست خبري در چهارمين نمايشگاه املاک و مستغلات اظهار کرد: بعضي ها به من مي گويند برو در تلويزين بگو مسکن گران مي شود. اگر اين را بگويي بازار مسکن راه مي‌افتد. ولي من نمي توانم اين کار را بکنم بلکه بايد آنچه در کف بازار اتفاق مي‌افتد را بگويم. از طرف ديگر وقتي بازار مسکن رو به رشد است نبايد بگويم راکد است.وي افزود: هرچقدر بتوانيم در شاخص قيمت، نهادهاي علمي، تکنيکال با رويکردهاي مجازي داشته باشيم خودش به عنوان کنترل کننده افسارگسيختگي افزايش قيمت مسکن عمل مي کند. مثلا شاخص قيمتي که سايتهاي املاک ارايه مي کنند ممکن است قابليت اجرا نداشته باشد اما مي تواند در افکار عمومي بسيار موثر باشد.رييس اتحاديه مشاوران املاک خاطرنشان کرد: قيمت مسکن با رشد نامتعارف بين سالهاي ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۴ بيش ازهزار درصد يعني بيش از ۱۰۴ برابر افزايش يافته است که يکي از عوامل آن نبود اطلاعات شفاف از قيمت بوده است. با توجه به اينکه هيچکس به اندازه روساي اصناف از شرايط بازار بخش مربوطه اطلاعات کافي ندارد در بخش مسکن نيز از بين بردن فضاي سوداگري مرهون دقت و هماهنگي با مشاوران املاک است.

عقبايي با بيان اينکه خود مردم بايد خودشان را در حوزه اقتصاد کنترل کنند گفت: در گذشته وقتي کسي قيمت يک ملک را بالاتر از حد متعارف خودش فايل مي کرد مشاوران املاک آن را پس مي زدند. لذا کساني که در حوزه شاخص قيمت و سطح قيمت مي خواهند رونمايي کنند بايد يک شاخص واقع بينانه، شفاف و مطابق با بازار ارايه دهند.

در اين نشست خبري که در محل سامانه آلونک برگزار شد، حسام عقبایی در خصوص اعلام بانک مرکزي مبني بر اينکه مسکن ۶.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش قيمت داشته، اظهار کرد: درخصوص افزايش حجم معاملات در دي ماه و بهمن ماه نسبت به آذر سال جاري اين اتفاق افتاده است. در اسفندماه نيز در ۱۰ روز اخير شاهد افزايش معاملات در شهر تهران نسبت به سال گذشته بوديم ولي اينکه قيمت مسکن در سالهاي اخير رشد داشته، نظر بانک مرکزي را رد نمي کنيم و در مناقشات اقتصادي هم کار قشنگي نيست. اما همانطور که گفتم آنقدر که نهادهاي تخصصي مي توانند در حوزه کاري خودشان اظهارنظر کنند مراجع دولتي آن اشراف راندارند.

 

رييس اتحاديه مشاوران املاک ادامه داد: از طرف ديگر نقيصه اي در بخش خصوصي وجوددارد که بعضا به آمار دسترسي ندارد. لذا نهادهايي مثل مرکز آمار و بانک مرکزي بررسي و آمار ارايهمي کنند. افزايش قيمت در بهمن و اسفند را انکار نمي کنم ولي حداکثر با توجه به سامانه رشد املاک در شهر تهران حداکثر رشد قيمت ۴ درصد بوده است.

عقبايي در پاسخ به سوالی مبني بر اينکه در پايان سال ۹۴ اعلام کرده بود در نيمه اول سال ۹۵ شاهد پيش رونق و نيمه دوم سال ۹۵ شاهد دوران رونق مسکن باشيم گفت: اين امر محقق نشده است؛ زيرا پيش بيني ما اين بود در سال ۹۴ با توجه به شکل گيري مجلس که همه شعارشان عبور و از رکود بود انجام شد. اما رکود مسکن بخشي نيست بلکه وابسته به اقتصاد کلان کشور است. اقتصاد کلان وقتي به حرکت در بيايد اقتصاد مسکن هم رشد مي کند. ما نه تنها در اقتصاد مسکن بلکه در اقتصاد کلان هم دچار رونق نشديم.وي خاطرنشان کرد: يکي از توقعات خود من از دولت اصلاح نظام پولي و بانکي کشور بود و انتظار داشتيم در شش ماه ابتداي سال ۹۵ سياستهاي پولي و بانکي کشور که مي تواند يکي از عوامل اصلي خروج از رکود در هر بخش باشد اصلاح شود. اما دولت و مجلس هنوز در آستانه يک سالگي مجلس دهم زورشان به مافياي پولي و بانکي نرسيده که بتوانند اصلاحي در سياستهاي پولي و بانکي انجام دهند و بانکها را از حالت دکانداري و بنگاهداري خارج کند.

رييس اتحاديه مشاوران املاک اظهار کرد: سال ۹۵ پايان دوران رکود مسکن است و سال ۹۶ مسکن رونق مي گيرد؛ زيرا سررسيد تسهيلات فرا مي رسد. همچنين دولت نرخ سود بانکي را کنترل کند و نظام پولي اصلاح شود. اگر اين اتفاقات رخ دهد بازار مسکن در ابتداي تابستان به رونق مي رسد. در غير اين صورت اوايل تابستان وارد دوران پيش رونق خواهيم شد.عقبايي با بيان اينکه چهارمين نمايشگاه املاک و مستغلات در چند بعد قابل بررسي است گفت: اولين بعد اينکه مهمانان خارجي در اين نمايشگاه حضور دارند و مشاوران املاک، صاحبان پروژه ها، انبوه سازان و استارتاپها نيز در اين نمايشگاه حضور دارند. يکي از خروجي ها اين است که روشهاي نوين معاملات مسکن که در دنيا متداول است در ايران توسعه پيدا کند و بتوانيم از آخرين متدها مطابق با قوانين، فرهنگ ايراني و ضوابط سياسي در کشور خودمان بومي سازي کنيم.وي افزود: انبوه سازان، شرکتها و مجموعه هايي در حوزه ي داخلي به منظور فروش پروژه هاي خوشان نيز حضور دارند. همچنين حضور پررنگ وب سايتها، اپليکيشنها و استارتاپها در اين نمايشگاه قابل توجه است. رويکرد اتحاديه مشاوران املاک نسبت به سايتهاي مجازي مثبت است و به اعتقاد ما مي توانند در رونق و مدرنيته کردن شغل مشاوران املاک قدم بردارند، لذا هيچ مقابله و جدلي با اين مجموعه ها نداريم.

عقبايي ادامه داد: بعضي از مجموعه هاي فعال در حوزه مجازي خودشان مشاور املاک هستند که قاعدتا در زمينه تبليغات محدوديت ندارند. گروه دوم مجموعه شرکتهايي هستند که مشاور املاک نيستند و پروانه کسب مشاور املاک ندارند بلکه پروانه در زمينه فضاي مجازي دارند و به نوعي به توسعه سبک و متد کار مشاوران املاک کمک مي کنند و خدمات نوين ارايه مي دهند.رييس اتحاديه مشاوران املاک با بيان اينکه نسبت به معاملات حساسيت داريم گفت: بايد مراقبت کنيم که فعاليت سايتها خارج از ريل قانوني نباشد و تحت نظارت صنف مشاوران املاک قرار بگيرند. خوشبختانه افکار عمنومي نيز فضا را به سمت واقع گرايي پيش برده تا جوانان بتوانند با تلاش خود در زمينه املاک مجازي به مردم خدمت رساني کنند و مردم نيز رضايت داشته باشند.عليرضا اشکان مديرعامل سامانه آلونک نيز اظهار کرد: چشم انداز شرکت ما اعتمادسازي است که در اين راستا رويدادهايي را برگزار کرده ايم و ابزارهاي خود را توسعه داده ايم. امروز اپليکيشني رونماييمي شود که شاخص گذاري قيمتها در بازار مسکن تهران است. روند قيمتي هر محله را در دو سال گذشته عرضه مي کنيم. همچنين شاخص قيمت فروش و قيمت رهن يک واحد مسکوني در هر محله را مشخص مي کنيم.وي ادامه داد: بافت محله، مساجد، مدارس، فضاي سبز و ساير امکانات را در سايت به تصوير کشيديم و از طرفي با رويکرد مصرفي و سرمايه گذاري، شاخص گذاري را براي کساني که قصد سرمايه گذاري کنند رونمايي کرديم. همچنين ابزارهايي براي مشاوران املاک در نظر گرفته ايم که با اضافه کردن اطلاعات بتوانيم خدمات بيشتري ارايه کنيم تا کمکي به خروج از رکود مسکن داشته باشيم.ميلاد بازدار عضو هيات مديره سامانه آلونک نيز گفت: معضلي که در جامعه داشتيم اين بود که فرد مي گفت من با توجه به پولي که دارم کجا مي توانم خانه بخرم. هدف ما اين است که اين مشکل مردم را مرتفع کنيم.

کد مطلب: 59931| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۹ ۱۶:۵:۱۰| نسخه چاپی
پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶  ,   June 29, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.