عباس غزالی :

سینما آن‌طور كه باید بر اساس ذائقه‌ها پیش نمی‌رود/ تلویزیون در ساخت مجموعه‌های رمضانی ضعیف شده است

سینما و تئاتر - فرازنیوز: عباس غزالی، بازیگر سینما و تلویزیون، با استقبال از فعالیت سینما در بخش ساخت آثار مناسبتی من‌جمله در ماه مبارك رمضان اظهار كرد: قطعا سینما در زمینه ارائه ارزش‌های ماه مبارك رمضان و سایر مناسبت‌های دینی و مذهبی ما ایرانیان بی‌تاثیر نیست و اتفاقا یكی از رسالت‌هایش می‌تواند همین اقدام باشد.
کد مطلب: 60677| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۳ ۱۴:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
 سینما آن‌طور كه باید بر اساس ذائقه‌ها پیش نمی‌رود/ تلویزیون در ساخت مجموعه‌های رمضانی ضعیف شده است

به گزارش "فرازنیوز" بازیگر مجموعه رمضانی «مادرانه» درباره پرداخت به ارزش‌های ماه مبارك رمضان در فضای سینما و ساخت آثاری متناسب با این ایام گفت: سینما هم می‌تواند همچون تلویزیون در این زمینه موثر باشد اما اصولا كارهای مناسبتی این گونه شده كه خیلی‌ها می‌ترسند از اینكه درگیرش شوند؛ به همین جهت صورت مسئله را پاك می‌كنند و دیگر سراغش نمی‌روند؛ در صورتی كه سینما و در كل هنر، این اجازه را می‌دهد تا با ترفندهایی خوب و به‌دور از شعار این موضوع را در قصه‌ها گنجاند.

وی سپس یكی از بزرگ‌ترین ضعف‌های سینما را توجه كم به سلیقه مخاطبان عنوان كرد و توضیح داد: من فكر می‌كنم اول از همه بحث این است كه متاسفانه هنوز سینما آن‌طور كه باید بر اساس ذائقه‌ها پیش نمی‌رود، یعنی اصولا بسیاری از فیلم‌سازان مسیر و دغدغه شخصی خودشان را در آثارشان اعمال می‌كنند كه البته این بخش هم نوعی از سینماست و ایرادی ندارد اما به شرطی كه رسالت اصلی سینما را فراموش نكنیم و اینكه سینما سینمای وابسته به عموم است و باید به دغدغه‌های عموم مردم پرداخته شود. طی این سال ها سینما ژانرهای مختلفی داشته ولی واقعا برای مخاطب تفكیك شده نیست و مخاطب هنوز تكلیفش مشخص نیست.

غزالی در همین زمینه ادامه داد: به عنوان مثال در حال حاضر ما ژانر كودك به معنای واقعی در سینما نداریم و یا اینكه ژانر كمدی به معنای واقعی نداریم و گاه می‌بینیم كمدی‌هایمان با لودگی همراه است. همچنین دیگر ژانرها مثل دفاع مقدس یا آثاری كه مختص ماه مبارك رمضان باشد را به شكل منظم در سینما نداریم. به نظرم باید در این زمینه یك نظارت و مدیریت جامع شود و با توجه به اینكه میزان تولیدات ما در طول سال مشخص است، بیشتر به این نكته توجه شود كه به عنوان مثال به جای اینكه بیشتر به این بپردازیم كه فلان اثر ممیزی دارد، اگر 100 فیلم برای یك سال داریم مشخص كنند تعداد پنج فیلم برای ماه رمضان باشد، تعدادی برای ایام نوروز و همچنین دیگر مناسبت‌ها در نظر بگیریم. به نظرم اگر این گونه عمل كنیم فیلم‌سازان هم به جای اینكه بخواهند جای كسی را تنگ كنند، در مسیر خودشان حركت می‌كنند و ما هم در طول یك‌سال یك ظرف میوه متنوع در دستانمان داریم.

 

این هنرمند سینما و تلویزیون همچنین درباره عملكرد تلویزیون در بخش مجموعه‌های مناسبتی من‌جمله سریال‌های ماه مبارك رمضان و اینكه برای پرهیز از شعارزدگی در این‌گونه آثار چه راهكاری پیشنهاد می‌دهد، خاطرنشان كرد: به طور مثال شاهنامه فردوسی را در نظر بگیرید كه از لحاظ ادبی چه جایگاه والایی دارد و همه ما این را می‌دانیم. در همه جای دنیا از قصه‌های شاهنامه فردوسی برداشت‌هایی می‌كنند و بدون اینكه اشاره مستقیم داشته باشند در فیلم‌هایشان از این برداشت‌ها استفاده می‌كنند كه به نظرم زبان هنر یعنی همین كه ما از اثری برداشتی خوب داشته باشیم. به عنوان مثال كتاب قرآن ما هم پُر از قصه‌های دینی جذاب است كه می‌شود از آن ها استفاده بهینه كرد و برای مناسبت‌های مثل ماه مبارك رمضان بدون اینكه اشاره مستقیم داشته باشیم و حرفمان تبدیل به شعار شود، از این كتاب مقدس كمك بگیریم.

 

وی ادامه داد: متاسفانه تا می‌گویند سریال ماه رمضان حتما باید سفره‌های افطار و سحر در كارمان پهن كنیم؛ در حالی كه واقعا زبان هنر این نیست و همه چیز باید دراماتیزه باشد و در عین حال از واقعیت‌های روز جامعه دور نباشد. حدود چهار سال پیش سریال رمضانی «مادرانه» را برای شبكه سه سیما داشتم و خوشبختانه هم كار موفقی شد. احساس می‌كنم تلویزیون طی چندسال گذشته در بخش سریال‌سازی ماه رمضان كمی ضعیف شده است؛ این در حالی است كه سال‌های گذشته هر شبكه یك سریال داشت اما الان یك یا دو شبكه در این ایام سریال دارند كه آن هم هیچ ربطی به ماه رمضان ندارند و به نظرم این افراط و تفریط‌ها عجیب است كه یك دوره‌ای تمام كارهایمان طنز شد و دوره‌ای تمام سریال‌هایمان درام شدند. مخاطبان ما در ایام ماه مبارك رمضان از تلویزیون انتظار بیشتری دارند و مجموعه‌های خوب این ایام را دوست دارند ولی اگر ما خوراك خوب به آنها ندهیم مطمئنا زده می‌شوند.

 

غزالی در پایان درباره مراحل كارهای جدیدش برای سینما و تلویزیون گفت: اكنون دو فیلم سینمایی با عنوان «من یوسفم مادر» و «همه چی عادیه» آماده اكران دارم كه مراحل فنی‌شان را سپری می‌كنند و بعد از مدت ها در سریالی با عنوان «آشوب» در نقشی متفاوت مشغول ایفای نقش هستم كه حدود دو ماه است كارم را شروع كردم.

 

کد مطلب: 60677| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۳ ۱۴:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶  ,   July 21, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.